Vše o alstromériích

Kouzelná Alstromérie, co všechno byste měli vědět

Nádherné květiny se špičatými listy, které vypadají jako by rostly vzhůru nohama. Ano, hádáte správně jedná se o nádherně jemné květiny Alstromérie, která v dnešní době stala základní stavební květinou v různorodých kyticích. Není zas tak těžké pochopit proč. Lidé milují jejich pruhované lístky hrající zářící barvami bohaté škály barev. Jsou zkrátka perfektní volbou v případě, když někomu chcete poslat barevnou kytici. Tyto kouzelné květy jsou známé také pod názvem jako peruánská lilie a jsou příbuznými oblíbených lilií ovšem s trochu sladším a nevinnějším nádechem. Pokud si přejete zjistit ještě o trochu více o této zajímavé a zatím stále nevšední květině, nás dnešní průvodce světem alstromérií bude skvělým začátkem, jak se o této nádherné květině dozvědět ještě více!

 

Význam Alstromérie

Nejběžnějším popisem této nádherné květiny zůstává symbol lásky, přátelství a oddanosti. Jak sladké, nemyslíte? Ve skutečnosti je každý z jejich okvětních lístků považován za něco jiného. V okvětních lístcích najdeme symbol trpělivosti, empatie, odhodlání, respektu a humoru. Není se čemu divit, že se staly oblíbenými svatebními květinami díky jejich nezaměnitelné symbolice. Stejně jako u mnohých jiných květin, tak i u alstromérie znamená každá barva jinou zprávu, které můžete vašim blízkým sdělit pomocí květin zcela beze slov. A my se hned podíváme, co jednotlivá barva u alstromérie znamená.

 

Význam jednotlivých barev
 

Červená

Není žádným tajemstvím, že červené květy mají ve většině spojení blízko k romantice a stejně tomu je tak i alstromérie, kterou můžete najít v zářivých odstínech červené. Tato barva symbolizující vášeň a lásku je ideální volbou, pokud hledáte ohromující kytici, se kterou příjemně překvapíte vašeho partnera či partnerku. Pokud už dlouho přemýšlíte, čím nahradit tradiční červené růže, právě kytice plná červených alstromérií může být efektivní a originální volbou. Krásně vyjádří vaše romantické pocity, a navíc nebude tak očekávanou a kýčovou, jak občas může kytice červených růží působit.

 

Růžová

Symbolika sladce růžových květů alstromérie skrývá hravost a romantiku. Jsou zobrazením přátelství, které přerostlo v lásku! Kdy věnovat kytici nádherných růžových květů alstromérie? Pokud se nacházíte na začátku vztahu, u kterého máte pocit, že je na kytici rudých, jednoznačně romantických květů příliš brzo. Pomocí růžových květů dáte naopak krásně najevo, že vám na dotyčném záleží a že byste váš vztah rádi posunuli ještě trochu dál. Spárování růžových květů alstromérie společně s s bujnými bílými růžemi vytvoříte nádhernou kytici, která každého obdarovaného dostane do kolen.

 

Žlutá

Veselá žlutá barva je jedna z těch, kterou rozhodně jen tak nepřehlédnete. Žlutá barva sebou nese symboliku pouze dobrých věcí, které máme v životě rádi. Připomíná nám slunce, které dokáže prozářit každý špatný den, barvu písečných pláží, které v nás evokuují příjemný pocit relaxu na dovolené, žlutá je zkrátka optimistickou a veselou volbou. Kdy volit tedy žlutou kytici? Kdykoliv si přejete někoho rozveselit, žlutá barva vás nezklame. Věnujte kytici žlutých alstromérií jen tak někomu, kdo potřebuje rozveselit a získat trochu pozitivního vhledu do pochmurných zimních dnů.

 

Purpurová

Purpurová barva je typicky spojována s královskou hodností, alstromérie je považována za šlechtickou barvu, která nese symboliku krásy. Tento význam rozhodně polichotí každému, kdo od vás obdrží kytici těchto nádherných fialových květů. Purpurová barva kytice je sofistikovanou volbou, pokud chcete poslat elegantní kytici, která bude zdobit váš domov a s každým pohledem si vzpomene na příjemce, od kterého kytice pochází.

 

Oranžová

Ohnivě oranžové odstíny jsou symbolem energie a pozitivity. Ideální tedy pro správné nastartování nového týdne a jak zaručeně potěšit kolegu v práci, abyste nabudili veškerou pracovní motivaci a novou energii do práce. Oranžovou kytici věnujte někomu, kdo potřebuje podporu nebo trochu povzbuzení v nynějších těžkých časech. Pokud se někdo chystá na pracovní pohovor nebo těžká zkouška ve škole, kytice oranžových alstromérií bude ideální volba, jak je v takových náročných chvílích alespoň trochu povzbudíte. Oranžová květinová dávka radosti je rozhodně rozveselí a dá jim najevo vaši starost.

 

Bílá

O bílých květech alstromérie se tvrdí, že jsou symbolem čistoty, lásky a podpory. To je možná jeden z hlavních důvodů, proč jsou oblíbenou volbou do svatebních kytic a na svatební výzdoby. Díky jejich vlastnostem, mezi které patří dlouhá výdrž, přičemž budou vypadat dobře po celý svatební den od samotného obřadu až dlouho do noci, kdy většina hostů ovládne taneční parket! Bílou kytici můžete ale také poslat také novým rodičům, kteří do svého života přivítali nového člena. Bílá barva je dokonalou neutrální barvou, která se vždy bude vyjímat a vystupovat z řady i při své jednoduchosti.

 

Alstromérie a její jména


Alstromérie není jen tak obyčejná kytka, ale kytka, která má hned několik různých jmen, pod kterými je můžete najít. Proto vám dnes sdělíme ty nejznámější, pod kterými ji můžete najít.

 

Peruánská lilie – jejíž název je přímo spojen s názvem země původu, protože se vyskytují ve volné přírodě Peru (a také Brazílie a Chile).

Indická lilie – opět název spojený se zemí původu a s indickou civilizací, která se v historii vyskytovala v Jižní Americe.

Ulster Mary – v tomto případě se předpokládá, že se jedná pouze o špatnou výslovnost alstromérie a pouze se někde stala chyba ve výslovnosti.

Papouščí lilie – květina dostala tuto vtipnou přezdívku díky výrazné podobnosti. Její okvětní lístky totiž opravdu připomínají ocasní pírka papouška.

 

Alstromérie má zygomorfní vlastnosti


Zní to příliš technicky? Ale kdepak, znamená to pouze, že květy alstromérie mají tendenci růst více na jednu stranu. Nejsou tak zygomorfní jako například frézie nebo další květy, které opravdu rostou pouze na jedné straně stonku. Ale rozhodně se o jednu stranu opírají.

 

Listy květu rostou vzhůru nohama


A nikdo si není zcela jistý proč tomu tak je. Listy alstromérie rostou zcela běžně, ovšem v jeden moment se otočí a rostou opačným směrem. Někteří věří, že je to jeden z důvodů symboliky přátelství, kdy reflektuje všechny možné pády a vzestupy, které jako lidé můžeme v přátelství zažít.

 

V Brazílii v létě, v Chile v zimě


Přestože je v našich končinách květina považována za letní květ, v Chile si její krásy můžeme užívat během zimních měsíců. Za zmínku stojí určitě zmínit i fakt, že se květině v teplém podnebí drží, avšak při příliš velkých teplotách přestane produkovat své květy. Proto je důležité rostlinu sledovat a poskytovat ji péči, kterou si vyžaduje.

 

Alstromérie a domácí mazlíčci


Doporučujeme držet vaše zvědavé domácí mazlíčky raději mimo tyto květy. Pokud by náhodou došlo ke konzumaci květů, mohlo by se to u vašeho mazlíčka projevit nepříjemným průjmem nebo zvracením. I když se nejedná o tak nebezpečné účinky, se kterými se můžete setkat například u konzumace obyčejné lilie, není rozumné tyto následky jakkoliv pokoušet.

 

Jsou květy Alstromérie jedlé?


Ne. Zatímco některé květy mohou být po usušení nebo spaření horkou vodou vhodné na přípravu čaje, květy alstromérie jedlé nejsou. Ačkoliv vypadají opravdu lákavě, žaludek by vám po jejich konzumaci rozhodně nepoděkoval. Proto je lepší kytici alstromérie nechat pouze ve váze a kochat se její krásou očima.

 

Jak se starat o řezané květy


Běžná doba života řezaných alstromérií je nejméně po dobu sedmi dnů, ovšem pokud se o vaši kytici budete starat opravdu dobře, může vám dělat radost až po dobu dvou týdnů! Zde vám přinášíme několik tipů na nejlepší péči, které když budete opravdu pečlivě dodržovat, můžete si krásu alstromérií užívat co nejdéle to jen půjde.

 

Krok 1 – Ihned je zastřihněte

Ať už kytici dostanete, nebo věnujete, důležité je ihned po vybalení z obalu zastřihnout spodní stonky. Pomocí ostrého nože nebo ostrých nůžek šikmo seřízněte konce stonků. Díky čerstvému řezu se stonky znovu otevřou a zaktivujete tím celý proces hydratace.

 

Krok 2 – Přidejte do vázy výživu

I přesto že alstromérie miluje opravdu teplé počasí, přesto si nejvíce užívá vlažnou vodu. Do vody ve váze také nezapomeňte přidat výživu, díky které ji poskytnete všechny důležité látky a minerály. Před umístěním do vázy nezapomeňte seříznout všechny okvětní lístky, které by se nacházely pod hladinou, díky této rychlé akci zabráníte šíření nechtěných bakterií přímo v nádobě.

 

Krok 3 – Udržujte kytici na chladném a stinném místě

Vyvarujte se místu s přímým slunečním zářením, které by naopak vaši kytici mohlo nepříjemně usušit. Zároveň je také dobré kytici držet dál od mísy s ovocem, které uvolňuje do ovzduší plyny, jež zrychlují vadnutí květin.

 

Krok 4 – Nezapomeňte pravidelně měnit vodu ve váze

Každé 3-4 dny měňte vodu ve váze. Povzbudíte tím celou kytici k tomu, aby přijímala více vody a zůstala tak více hydratovaná.

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ANNA

ANNA

již od 963 Kč
ADRIANA

ADRIANA

již od 963 Kč
ELENA

ELENA

již od 963 Kč
BARBRA

BARBRA

již od 924 Kč
RŮŽE + FREZIE

RŮŽE + FREZIE

již od 963 Kč
LUCIA

LUCIA

Neprodejné
TILIN

TILIN

již od 963 Kč
HAPPY

HAPPY

již od 836 Kč
ANDY

ANDY

již od 963 Kč
VIVIENA

VIVIENA

již od 897 Kč
TULIPÁNY + FREZIE

TULIPÁNY + FREZIE

Neprodejné
JASMIN

JASMIN

již od 836 Kč
KYTICE HAPPY + PLYŠOVÝ MEDVĚD

KYTICE HAPPY + PLYŠOVÝ MEDVĚD

již od 1275 Kč
KYTICE HAPPY + MERCI 250 g

KYTICE HAPPY + MERCI 250 g

již od 1077 Kč
KYTICE HAPPY + MILKA 110 g

KYTICE HAPPY + MILKA 110 g

již od 1055 Kč
KYTICE HAPPY + RAFFAELLO 150 g

KYTICE HAPPY + RAFFAELLO 150 g

již od 1088 Kč
KYTICE HAPPY + TOFFIFEE 125 g

KYTICE HAPPY + TOFFIFEE 125 g

již od 967 Kč
KYTICE SUNNYS + PLYŠOVÝ MEDVĚD

KYTICE SUNNYS + PLYŠOVÝ MEDVĚD

již od 1292 Kč
KYTICE SUNNYS + MERCI 250 g

KYTICE SUNNYS + MERCI 250 g

již od 1094 Kč
KYTICE SUNNYS + MILKA 110 g

KYTICE SUNNYS + MILKA 110 g

již od 1072 Kč
KYTICE SUNNYS + RAFFAELLO 150 g

KYTICE SUNNYS + RAFFAELLO 150 g

již od 1105 Kč
KYTICE SUNNYS + TOFFIFEE 125 g

KYTICE SUNNYS + TOFFIFEE 125 g

již od 984 Kč
ALSTROMERIE + FREZIE

ALSTROMERIE + FREZIE

již od 856 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Čtyři podzimní/zimní barevné svatební trendy

Čtyři podzimní/zimní barevné svatební trendy

21.11.2021

Podzimní/zimní svatební barevné trendy

 

S koncem letních veder přicházejí přirozeně chladnější měsíce podzimu a zimy a my jsme na ně dokonale připraveni! Rok 2021 přináší svatební boom, a tak není divu, že překypujeme kombinacemi svatebních květin a různorodých barevných palet. Připravili jsme si pro vás čtyři nejpoutavější barevné palety pro podzim a zimu 2021.

Číst celé
Šest kreativních způsobů, jak použít sušené květiny

Šest kreativních způsobů, jak použít sušené květiny

16.11.2021

Jak kreativně použít sušené květiny

Sušené květiny jsou tady s námi už po tisíce let, kdy nejen botanici, ale zejména květinoví nadšencí našli oblibu v sušení a lisování květin. Kromě tradičních metod existuje mnoho dalších inspirativních způsobů, jak sušené květiny co nejlépe využít. Při správném lisování vám mohou navíc sušené květinové expozice vydržet i několik let! Což se nejen ekologicky, ale zejména také z finančního hlediska skutečně vyplatí. V dnešním článku jsme si pro vás vybrali několik způsobů, jak být se sušenými květinami kreativní a vytvořit tak netradiční dekorace a aranžmá.

Číst celé
Pět zajímavých faktů o chryzantémách, které vás dokonale naladí na podzim

Pět zajímavých faktů o chryzantémách, které vás dokonale naladí na podzim

13.11.2021

Co ještě nevíte o chryzantémách?

Tyto oblíbené podzimní květiny v sobě skrývají nejen spoustu krásy, ale také spoustu symboliky a bohatou historii, o které jste možná ani nevěděli! Pojďte se společně s námi podívat na zajímavosti, které doprovázejí tyto nádherné rostliny. Chryzantémy v českém překladu nesou také název listopadky, proto se s nimi zejména v měsíci listopadu můžete setkat skutečně v hojném množství. Není divu, že právě chryzantéma je narozeninovou květinou pro měsíc listopad.

 

Číst celé