Dýňové variace, najděte tu nejlepší pro vaši večeři

Tipy na vaření s dýní

Ať už se o dýně zajímáte nebo ne, alespoň tušíte, že existuje více dýňových druhů, přičemž některé z nich jsou vhodnější volbou pro dekorace, zatímco na jiných si můžete klidně pochutnat k večeři. Všichni z nás jistě známe obří dýně, které následně putovaly do neoblíbených školních kompotů, kterým jsme se ve výsledku raději vyhýbali, než že bychom se na ně těšili. Ovšem s rostoucí popularitou farmářských trhů a drobným zemědělstvím se nám otevřela široká škála dýňových odrůd, které se pěstují výhradně ke konzumaci. Pojďte se společně s námi v dnešním článku inspirovat různými odrůdami dýní, které jsou vhodné ke zpracování ve vaší kuchyni.

 

Vhodné dýně na přípravu pokrmů

Už domorodí američané považovali dýni za velmi oblíbený pokrm a používali ji jak k přípravě chleba, do polévek a nově příchozí kolonisté je naučili mnoho dalších kulinářských vychytávek, jak dýni v kuchyni využít. S dýní jdou kouzlit doslova zázraky. Od grilované dýně, pečené, vařené, připravované na páře nebo na žhavých uhlících, tohle všechno a mnohem víc dokážete vykouzlit s obyčejnou dýní. Není dýně ale jako dýně. Ty určené k jídlu se výrazně liší od těch pěstovaných pro halloweenskou výzdobu, které jsou ve většině případech velké, duté a s plochým dnem. Pokud byste se přece jen rozhodli tuto dýni ochutnat, s velkou pravděpodobností byste si moc nepochutnali jelikož jsou ve většině případech vodnaté a nevýrazné. Mezi oblíbené dekorativní dýně patří například druhy jako Howdon Biggy nebo Connecticut Field.

 

Naopak dýně pěstované přímo ke konzumaci nabízejí zajímavou chuť, barvu i výživové hodnoty. Tito členové rodiny tykvovitých jsou bohaté na vlákninu, vitamíny A a C, riboflavin, draslík, mangan, meď, vitamíny E a B6, železo, vápník, hořčík i fosfor. Navíc potěší všechny, kteří si hlídají svoji linii a jídelníček jelikož obsahují skutečně nízký obsah tuků a kalorií.

 

Nejlepší druhy dýní určených k jídlu

Otázka, která dýně je nejvhodnější k jídlu je trochu ošemetnou. Ptáte se proč? Protože termín dýně je velmi chytlavé slovo, které zahrnuje i několik druhů zimních tykví. Například cucurbita moschata je ve skutečnosti tykev pižmová, ale také dýně muškátová. Což znamená, že druhy dýní určené ke konzumaci a vaření jsou ve skutečnosti opravdu jen tykve s tvrdou slupkou. Jako příklad si můžeme vzít například odrůdu Jack-Be-Little, který se poslední sezóny těší velké oblíbenosti. Tato dýně o velikosti dlaně byla představena v roce 1986, přičemž se s největší pravděpodobností jednalo pouze o zapomenutí kultivar muškátové dýně, která je sice miniaturní a roztomilá, ovšem chutná stejně jako tykev obecná, tedy dýně obecná.

 

Druhy dýní na vaření


Máslová dýně

Máslová dýně je dýně světlejší barvy, která se využívá jak na dekoraci tak i v kuchyni. Poznáte ji snadno podle podélného tvaru připomínající hrušku. Díky svému tvaru se velmi často používá doslova jako pečící mísa, kterou můžete vydlabat a naplnit lahodnou zeleninovou nebo masovou směsí. Z máslové dýně, stejně jako z klasiky hokkaido můžete udělat výbornou polévku, nebo ji jen tak zapéct jako přílohu. Svou chutí máslová dýně připomíná lískové oříšky a je mírně nasládlá.

 

Muškátová dýně

Muškátová dýně vypadá přesně jako z pohádky o popelce, jedná se o velkou, oranžovou nebo zelenou dýni, která má hustou, sladkou dužinu připomínající konzistencí puding. Plody muškátové dýně mohou mít až neuvěřitelných 20 kilogramů! Muškátovou dýni musíte vždy oloupat, jelikož její slupku nelze povařit. Stejně jako většina ostatních druhů dýní je vhodná na přípravu polévek nebo pyré. Tento druh je vhodný také na zavařování, přičemž její velikost vám vystačí hned na několik sklenic!

 

Špagetová dýně

Špagetová dýně je jedinečná svou dužinou, která dokáže vytvořit špagetová vlákna, která se od sebe vařením oddělí. Základem je dýni vařit vcelku, následně špagetovou dužinu můžete využít úplně stejně jako jste zvyklí u běžných špaget. Můžete je podávat s boloňskou nebo čistě rajčatovou omáčkou a vychutnat si tak jedinečný nádech podzimu a Itálie v jednom. Špagetovou dýni poznáte podle jejího oválného, protáhlého tvaru se žlutou nebo oranžovou slupkou.

 

Dýně Hokkaido

Všem známá dýně hokkaido se stala skutečnou ikonou podzimní kuchyně. Není snad podzim, kdybychom si nepřipravili lahodnou dýňovou polévku právě z této, velmi dostupné dýně. Ovšem dýně hokkaido neznamená pouze polévky, naopak z ní dokážete vykouzlit velké množství lahodných pokrmů od různých pyré, přes pomazánky, pečené kostky, které jsou výborné například do salátů nebo dezerty jako je například oblíbený dýňový cheesecake. Dýni hokkaido navíc můžete připravovat přímo ve slupce.

 

Tykev obecná

Klasická dýně, tak jak ji známe nejlépe. Ačkoliv tento druh známe spíše z halloweenských ozdob, existuje i jiné využití jak s tradiční dýní naložit. Můžete z ní připravit například dýňový džem, šťávy, kompoty nebo ji využít jako doplněk do různých druhů jídel. Nebudeme lhát, na upravování dýni v kuchyni najdete i chutnější odrůdy, ovšem i klasická dýně v ní najde své zastoupení.

 

Při zpracování dýní samozřejmě nezapomeňte také na dýňová semínka! Ty jsou totiž plné vlákniny a bílkovin. Navíc se z nich často dělají také výborné oleje plné bohaté chuti a zdravých tuků. Proto se rozhodně nebojte experimentovat a využít tuto dýňovou sezónu naplno jak u vás na zahradě, tak i v kuchyni! Vyzkoušejte nové druhy a recepty a obohaťte svůj jídelníček něčím sezónním a zdravým zároveň.

 

Z našej ponuky

Mohlo by vás tiež zaujímať

Popis stránky a produktu