Zasaďte si vertikální zeleninovou zahradu

Jak na vertikální zeleninovou zahradu

 

Bydlíte ve městě a jste omezení pouze na váš byt, který disponuje opravdu malým prostorem pro zahradničení? Rádi byste si vypěstovali vlastní zeleninu a užívali si lahodnou chuť rajčátek, na čerstvém chlebu s máslem se solí? Pokud máte pocit, že jste omezeni prostorem a každý drahocenný metr vašeho balkonu nebo terasy raději využijete jako prostor pro posezení s přáteli, naprosto vám rozumíme. Ovšem i na tak malém prostoru není nemožné vybudovat drobnou, městskou vertikální zahradu, ze které si můžete spokojeně sklízet čerstvou zeleninu nebo ovoce. Stačí do pěstování zapojit trochu plánování a představivosti a najednou se vám otevírají možnosti jak se stát pěstitelem zeleniny i uvnitř miniaturního bytu ve městě.

 

Co byste měli vědět o vertikální zeleninové zahradě

Kdy poznáte ten správný a ideální moment, kdy je pro vás vhodné přemýšlet o vertikální zeleninové zahradě? Vertikální zahradu můžete vybudovat téměř kdekoliv, ovšem nejčastějším místem, kde na ně přichází volba je právě v případě malých bytových prostor, kde si lidé váží každého centimetru a vertikální zahrady jsou v tomto případě doslova záchranou, kdy si můžete vypěstovat stejné množství čerstvé zeleniny, aniž byste se ochuzovali o drahocený prostor. Vertikální zahrada je navíc velmi jednoduchou záležitostí a můžete ji snadno sestavit pomocí polic, závěsných košů nebo mříží.

 

První a rozhodně základní podmínkou je zjistit, jaké jsou podmínky místa, kde chcete vaši zeleninovou zahradu umístit. Pokud máte na balkoně místo, kde byste rádi vybudovali zeleninovou zahradu, množství dopadajícího slunečního světla bude vaším největším faktorem pro určování, kterým rostlinám nebo druhům zeleniny se bude ve vašem městském prostředí dařit. Například pokud žijete v oblasti, která je obklopena dalšími budovami, může být vaše terasa nebo balkon většinu dne ve stínu a na základě tohoto faktoru byste měli zvolit vhodné rostliny. V tomto konkrétním příkladě můžete zvážit například výsadbu hlávkového salátu, zelí nebo ostatní zeleniny, které se daří i na místech s omezeným slunečním zářením.

 

Pokud váš balkon nebo terasa naopak disponuje velkým množstvím slunečního svitu, bude váš výběr rostlin a zeleniny mnohem bohatší, protože většině zeleniny, ale také rostlinám se nejlépe daří na plném slunci. Mezi oblíbené druhy pro místo s velkým dopadem slunečního světla můžete zvážit například rajčata, papriky, brambory, fazole, mrkev, dýně, ředkvičky, okurky nebo dokonce i vinnou révu! U konkrétních druhů zeleniny je důležité myslet také na velikost nádoby, aby se vám do ní zelenina vešla a mohla růst.

 

Pěstování na vertikální zahradě

Téměř každá zelenina, kterou lze pěstovat běžně na zahradě můžete pěstovat také u vás na balkoně v truhlíku a pro pěstování zeleniny nebo rostliny můžete použít téměř jakýkoliv typ nádoby. A to doslova od staré vany, dřevěné bedny, klasických truhlíků až po květináče nebo staré, nevyužité kýble. Nejdůležitější je jedna věc, a to zajistit dostatečný odtok.

 

Police

Většinu zeleniny lze velmi snadno pěstovat v nádobách a vy díky tomu můžete zvolit klasické police! Police mají tu výhodu, že jdou velmi snadno stupňovat, proto jich můžete zapojit hned několik nad sebou! Limitujícím faktorem bude buď váš strop, nebo vaše výška. Vertikální zeleninovou zahradu můžete umístit tak, aby všechna pěstovaná zelenina přijímala odpovídající množství slunečního světla současně. Přestože jde použít jakýkoliv typ regálu, nejlepší volbou pro vás budou pravděpodobně lamely, které umožní lepší cirkulaci vzduchu a během zalévání bude přebytečná voda z horních polic stékat dole.

Pokud police nejsou to pravé ořechové, co hledáte, můžete využít mříž, na kterou lze pomocí úchytek zavěsit košíky nebo truhlíky, ve kterých můžete taktéž pěstovat vámi preferovanou zeleninu.

 

Závěsné koše a truhlíky

Existuje nespočet závěsných variant, ve kterých můžete pěstovat zeleninu. Ať už jsou jsou závěsné truhlíky, které můžete snadno zachytit za zábradlí vašeho balkonu. Nebo závěsné koše, které jsou nejčastějším doplňkem prázdných rohů. Co se týká závěsných truhlíků, ty jsou ideálním řešením, jak dostat do vašeho prostoru květiny bez toho, aniž byste nutně museli obětovat příliš cenného místa. Závěsné truhlíky mohou být naopak skvělým místem pro pěstování paprik, rajčat a podobných druhů zeleniny, které nemají velké kořeny. U závěsných nádob je nutné myslet na pravidelnou zálivku, jelikož právě závěsné nádoby jsou mnohem náchylnější k vysychání, než běžné květináče nebo truhlíky.

 

Mříže

Mříže jsou ideální volbou pro pěstování vinné révy nebo popínavých rostlin, či plodin. Mříž může sloužit skvěle také jako podpora pro pěstování fazolí, hrášku, rajčat nebo již zmiňované vinné révy. Pokud se vám mříž příliš nelíbí svým vzhledem, můžete zkusit využít staré žebříky z půdy, které navíc můžete upravit a dekorovat přesně podle vašeho stylu a vytvořit si tak nejen základ pro vertikální zahradu, ale také efektivní a působivou dekoraci na váš balkon. Příčky žebříku lze použít na provlečení vinné révy nebo na zavěšení pro další závěsné nádoby.

 

Ať už jde o zahradu nebo dekorování, buďte kreativní! Ač se to někdy nemusí na první pohled zdát, stát se úspěšným zahradníkem můžete i ve vašem malém bytě uprostřed města. Pěstování vertikální zeleninové zahrady je dokonalým způsobem, jak si městští zahradníci a další zapálení pěstitelé mohou užívat bohatou úrodu čerstvě vypěstované zeleniny, aniž by si nutně ubírali na cenném prostoru.

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KYTICE HAPPY + PLYŠOVÝ MEDVĚD

KYTICE HAPPY + PLYŠOVÝ MEDVĚD

již od 1275 Kč
KYTICE HAPPY + MERCI 250 g

KYTICE HAPPY + MERCI 250 g

již od 1077 Kč
KYTICE HAPPY + MILKA 110 g

KYTICE HAPPY + MILKA 110 g

již od 1055 Kč
KYTICE HAPPY + RAFFAELLO 150 g

KYTICE HAPPY + RAFFAELLO 150 g

již od 1088 Kč
KYTICE HAPPY + TOFFIFEE 125 g

KYTICE HAPPY + TOFFIFEE 125 g

již od 967 Kč
KYTICE SUNNYS + PLYŠOVÝ MEDVĚD

KYTICE SUNNYS + PLYŠOVÝ MEDVĚD

již od 1292 Kč
KYTICE SUNNYS + MERCI 250 g

KYTICE SUNNYS + MERCI 250 g

již od 1094 Kč
KYTICE SUNNYS + MILKA 110 g

KYTICE SUNNYS + MILKA 110 g

již od 1072 Kč
KYTICE SUNNYS + RAFFAELLO 150 g

KYTICE SUNNYS + RAFFAELLO 150 g

již od 1105 Kč
KYTICE SUNNYS + TOFFIFEE 125 g

KYTICE SUNNYS + TOFFIFEE 125 g

již od 984 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Čtyři podzimní/zimní barevné svatební trendy

Čtyři podzimní/zimní barevné svatební trendy

21.11.2021

Podzimní/zimní svatební barevné trendy

 

S koncem letních veder přicházejí přirozeně chladnější měsíce podzimu a zimy a my jsme na ně dokonale připraveni! Rok 2021 přináší svatební boom, a tak není divu, že překypujeme kombinacemi svatebních květin a různorodých barevných palet. Připravili jsme si pro vás čtyři nejpoutavější barevné palety pro podzim a zimu 2021.

Číst celé
Šest kreativních způsobů, jak použít sušené květiny

Šest kreativních způsobů, jak použít sušené květiny

16.11.2021

Jak kreativně použít sušené květiny

Sušené květiny jsou tady s námi už po tisíce let, kdy nejen botanici, ale zejména květinoví nadšencí našli oblibu v sušení a lisování květin. Kromě tradičních metod existuje mnoho dalších inspirativních způsobů, jak sušené květiny co nejlépe využít. Při správném lisování vám mohou navíc sušené květinové expozice vydržet i několik let! Což se nejen ekologicky, ale zejména také z finančního hlediska skutečně vyplatí. V dnešním článku jsme si pro vás vybrali několik způsobů, jak být se sušenými květinami kreativní a vytvořit tak netradiční dekorace a aranžmá.

Číst celé
Pět zajímavých faktů o chryzantémách, které vás dokonale naladí na podzim

Pět zajímavých faktů o chryzantémách, které vás dokonale naladí na podzim

13.11.2021

Co ještě nevíte o chryzantémách?

Tyto oblíbené podzimní květiny v sobě skrývají nejen spoustu krásy, ale také spoustu symboliky a bohatou historii, o které jste možná ani nevěděli! Pojďte se společně s námi podívat na zajímavosti, které doprovázejí tyto nádherné rostliny. Chryzantémy v českém překladu nesou také název listopadky, proto se s nimi zejména v měsíci listopadu můžete setkat skutečně v hojném množství. Není divu, že právě chryzantéma je narozeninovou květinou pro měsíc listopad.

 

Číst celé