Zasaďte si vertikální zeleninovou zahradu

Jak na vertikální zeleninovou zahradu

 

Bydlíte ve městě a jste omezení pouze na váš byt, který disponuje opravdu malým prostorem pro zahradničení? Rádi byste si vypěstovali vlastní zeleninu a užívali si lahodnou chuť rajčátek, na čerstvém chlebu s máslem se solí? Pokud máte pocit, že jste omezeni prostorem a každý drahocenný metr vašeho balkonu nebo terasy raději využijete jako prostor pro posezení s přáteli, naprosto vám rozumíme. Ovšem i na tak malém prostoru není nemožné vybudovat drobnou, městskou vertikální zahradu, ze které si můžete spokojeně sklízet čerstvou zeleninu nebo ovoce. Stačí do pěstování zapojit trochu plánování a představivosti a najednou se vám otevírají možnosti jak se stát pěstitelem zeleniny i uvnitř miniaturního bytu ve městě.

 

Co byste měli vědět o vertikální zeleninové zahradě

Kdy poznáte ten správný a ideální moment, kdy je pro vás vhodné přemýšlet o vertikální zeleninové zahradě? Vertikální zahradu můžete vybudovat téměř kdekoliv, ovšem nejčastějším místem, kde na ně přichází volba je právě v případě malých bytových prostor, kde si lidé váží každého centimetru a vertikální zahrady jsou v tomto případě doslova záchranou, kdy si můžete vypěstovat stejné množství čerstvé zeleniny, aniž byste se ochuzovali o drahocený prostor. Vertikální zahrada je navíc velmi jednoduchou záležitostí a můžete ji snadno sestavit pomocí polic, závěsných košů nebo mříží.

 

První a rozhodně základní podmínkou je zjistit, jaké jsou podmínky místa, kde chcete vaši zeleninovou zahradu umístit. Pokud máte na balkoně místo, kde byste rádi vybudovali zeleninovou zahradu, množství dopadajícího slunečního světla bude vaším největším faktorem pro určování, kterým rostlinám nebo druhům zeleniny se bude ve vašem městském prostředí dařit. Například pokud žijete v oblasti, která je obklopena dalšími budovami, může být vaše terasa nebo balkon většinu dne ve stínu a na základě tohoto faktoru byste měli zvolit vhodné rostliny. V tomto konkrétním příkladě můžete zvážit například výsadbu hlávkového salátu, zelí nebo ostatní zeleniny, které se daří i na místech s omezeným slunečním zářením.

 

Pokud váš balkon nebo terasa naopak disponuje velkým množstvím slunečního svitu, bude váš výběr rostlin a zeleniny mnohem bohatší, protože většině zeleniny, ale také rostlinám se nejlépe daří na plném slunci. Mezi oblíbené druhy pro místo s velkým dopadem slunečního světla můžete zvážit například rajčata, papriky, brambory, fazole, mrkev, dýně, ředkvičky, okurky nebo dokonce i vinnou révu! U konkrétních druhů zeleniny je důležité myslet také na velikost nádoby, aby se vám do ní zelenina vešla a mohla růst.

 

Pěstování na vertikální zahradě

Téměř každá zelenina, kterou lze pěstovat běžně na zahradě můžete pěstovat také u vás na balkoně v truhlíku a pro pěstování zeleniny nebo rostliny můžete použít téměř jakýkoliv typ nádoby. A to doslova od staré vany, dřevěné bedny, klasických truhlíků až po květináče nebo staré, nevyužité kýble. Nejdůležitější je jedna věc, a to zajistit dostatečný odtok.

 

Police

Většinu zeleniny lze velmi snadno pěstovat v nádobách a vy díky tomu můžete zvolit klasické police! Police mají tu výhodu, že jdou velmi snadno stupňovat, proto jich můžete zapojit hned několik nad sebou! Limitujícím faktorem bude buď váš strop, nebo vaše výška. Vertikální zeleninovou zahradu můžete umístit tak, aby všechna pěstovaná zelenina přijímala odpovídající množství slunečního světla současně. Přestože jde použít jakýkoliv typ regálu, nejlepší volbou pro vás budou pravděpodobně lamely, které umožní lepší cirkulaci vzduchu a během zalévání bude přebytečná voda z horních polic stékat dole.

Pokud police nejsou to pravé ořechové, co hledáte, můžete využít mříž, na kterou lze pomocí úchytek zavěsit košíky nebo truhlíky, ve kterých můžete taktéž pěstovat vámi preferovanou zeleninu.

 

Závěsné koše a truhlíky

Existuje nespočet závěsných variant, ve kterých můžete pěstovat zeleninu. Ať už jsou jsou závěsné truhlíky, které můžete snadno zachytit za zábradlí vašeho balkonu. Nebo závěsné koše, které jsou nejčastějším doplňkem prázdných rohů. Co se týká závěsných truhlíků, ty jsou ideálním řešením, jak dostat do vašeho prostoru květiny bez toho, aniž byste nutně museli obětovat příliš cenného místa. Závěsné truhlíky mohou být naopak skvělým místem pro pěstování paprik, rajčat a podobných druhů zeleniny, které nemají velké kořeny. U závěsných nádob je nutné myslet na pravidelnou zálivku, jelikož právě závěsné nádoby jsou mnohem náchylnější k vysychání, než běžné květináče nebo truhlíky.

 

Mříže

Mříže jsou ideální volbou pro pěstování vinné révy nebo popínavých rostlin, či plodin. Mříž může sloužit skvěle také jako podpora pro pěstování fazolí, hrášku, rajčat nebo již zmiňované vinné révy. Pokud se vám mříž příliš nelíbí svým vzhledem, můžete zkusit využít staré žebříky z půdy, které navíc můžete upravit a dekorovat přesně podle vašeho stylu a vytvořit si tak nejen základ pro vertikální zahradu, ale také efektivní a působivou dekoraci na váš balkon. Příčky žebříku lze použít na provlečení vinné révy nebo na zavěšení pro další závěsné nádoby.

 

Ať už jde o zahradu nebo dekorování, buďte kreativní! Ač se to někdy nemusí na první pohled zdát, stát se úspěšným zahradníkem můžete i ve vašem malém bytě uprostřed města. Pěstování vertikální zeleninové zahrady je dokonalým způsobem, jak si městští zahradníci a další zapálení pěstitelé mohou užívat bohatou úrodu čerstvě vypěstované zeleniny, aniž by si nutně ubírali na cenném prostoru.

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KYTICE HAPPY + PLYŠOVÝ MEDVĚD

KYTICE HAPPY + PLYŠOVÝ MEDVĚD

již od 1378 Kč
KYTICE HAPPY + MERCI 250 g

KYTICE HAPPY + MERCI 250 g

již od 1167 Kč
KYTICE HAPPY + MILKA 110 g

KYTICE HAPPY + MILKA 110 g

již od 1144 Kč
KYTICE HAPPY + RAFFAELLO 150 g

KYTICE HAPPY + RAFFAELLO 150 g

již od 1179 Kč
KYTICE HAPPY + TOFFIFEE 125 g

KYTICE HAPPY + TOFFIFEE 125 g

již od 1050 Kč
KYTICE SUNNYS + PLYŠOVÝ MEDVĚD

KYTICE SUNNYS + PLYŠOVÝ MEDVĚD

již od 1469 Kč
KYTICE SUNNYS + MERCI 250 g

KYTICE SUNNYS + MERCI 250 g

již od 1258 Kč
KYTICE SUNNYS + MILKA 110 g

KYTICE SUNNYS + MILKA 110 g

již od 1235 Kč
KYTICE SUNNYS + RAFFAELLO 150 g

KYTICE SUNNYS + RAFFAELLO 150 g

již od 1270 Kč
KYTICE SUNNYS + TOFFIFEE 125 g

KYTICE SUNNYS + TOFFIFEE 125 g

již od 1141 Kč
KYTICE SUMMER + PLYŠOVÝ MEDVĚD

KYTICE SUMMER + PLYŠOVÝ MEDVĚD

již od 1458 Kč
KYTICE SUMMER + RAFFAELLO 150 g

KYTICE SUMMER + RAFFAELLO 150 g

již od 1259 Kč
KYTICE SUMMER + BOHEMIA SEKT DEMI SEC 0,75 L

KYTICE SUMMER + BOHEMIA SEKT DEMI SEC 0,75 L

již od 1313 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé