Zajímavosti o astrách, květiny pro měsíc září

Květina pro měsíc září - astra

 

Už na první pohled elegantní rostlina, která dokáže potěšit každého a rozzářit i ten nejobyčejnější den svou jedinečnou krásou. Astry se v určitých lokalitách vyskytují i ve volné přírodě a patří mezi nejoblíbenější pozdní květiny. Již po dlouhá staletí se staly velmi uznávanými květinami. Zároveň je jejich krása často zaměňována se sedmikráskou, jelikož právě tyto dva květy mají společných hned několik vlastností. Obě rády rostou v divokých oblastech, nevadí jim trávy u frekventovaných silnic, pastviny ani alpské oblasti. Existuje hned několik druhů aster, které můžete najít ve volné přírodě, ale zároveň také těch, které můžete libovolně pěstovat na vaší zahrádce, nebo najít různě po květinářstvích. Mezi nejznámější druhy patří Symphyotrichum oblongifolium a Symphyotrichum novae angliae. Dalším oblíbeným druhem je astra alpská nebo aster alpinus. V českém názvosloví se astrám říká také hvězdnice, ovšem název astry je tak zaužívaný, že se s ním setkáte téměř všude a velmi běžně. Pojďte se společně podívat nejen na symboliku a význam aster, ale také na její barevnou historii a zajímavá fakta, která jsou s nimi spojeny.

 

Jaký je význam slova astra?

Slovo “aster” pochází z řeckého slova pro hvězdu. Tento jednoduchý název vznikl díky vzhledu aster, jejichž okvětní lístky až velmi nápadně připomínají hvězdy a jsou uspořádány do tradičního hvězdicového tvaru. Zajímavostí je, že ačkoliv astry velmi blízce připomínají kolegyně sedmikrásky, ve skutečnosti jsou příbuzné slunečnic.

 

Hlavní symbolika aster

Stejně jako ostatní květiny, i astry s sebou nesou různé významy, které se liší nejvíce na základě barvy aster. Obecně jsou však astry považovány za symbol elegance, trpělivosti a lásky k novým věcem. Mohou být často také použity pro symbol touhy po věcech, které jsou téměř nadosah. Dále jsou astry obecně symbolem moudrosti a víry. V historických dobách údajně symbolizovaly touhu po ukončení bitvy a byly umístěny na hroby mrtvých vojáků. Dnes jsou však astry známé jako symbol lásky, elegance a trpělivosti. Kromě toho, právě díky jejich podobnosti k hvězdám představují kombinaci štěstí a moudrosti.

 

Symbolika konkrétních barev:

Fialová astra: Mimo výše uvedené symboly s sebou fialové astry nesou význam loajality a moudrosti. Zároveň právě fialová barva patří mezi nejběžnější barvu aster.

Bílá astra: Bílé astry, stejně jako většina bílých květů jsou nositelkami čistoty a nevinnosti. Jemná bílá barva dokonale poukazuje na čistotu duše, důvěru a eleganci.

Růžová astra: Růžové astry jsou poněkud univerzální a mohou tak nést význam, který je uveden u výše zmíněných druhů. Mohou však také symbolizovat lásku a citlivost vůči ostatním.

 

Jaký je kulturní význam aster?

Astry mají široký kulturní význam, který se často liší v závislosti na kulturním zázemí a historii. Například staří Řekové spalovali listy aster a věřili, že kouř zahání zlé duchy a hady. Na astry pohlíželi také jako na boha Jupitera, který nechal zaplavit celou zemi aby zabil bojovníky, přičemž bohyně Astraea byla tak rozrušená, že se proměnila ve hvězdu. Jupiter se jí snažil uklidit, ovšem Astraea plakala tak moc ze smutku, až se její slzy staly hvězdným prachem a vytvořili květiny aster, které byly rozesety všude po loukách.

Jiné kultury mají své vlastní bohaté legendy, které jsou spojeny s květinami aster. Například legenda o Cherokee praví, že astry představují šaty s modrými třásněmi, jež nosily dvě sestry, které uprchly do lesa, aby se vyhnuly bojujícím kmenům proto se v Anglii a Německu věřilo, že květy aster mají magickou moc. Ve Francii byly naopak astry umístěny na hroby padlých vojáků, jako přání pro ukončení dlouhých bojů.

 

Jaká je symbolika tetování aster?

Jelikož se jedná o narozeninovou květinu pro měsíc září, může se stát, že potkáte lidi s motivem aster. Ovšem astry nemusí být nutně pouze symbolem narození, ale také díky jejich krásnému vzhledu a oblíbenosti si je lidé často nechají vytetovat jen tak pro radost. V umění se astry používají k vyjádření lásky a náklonnosti.

 

Proč věnovat právě astry?

Astry jsou jako květy vhodné téměř pro každou příležitost, a to nejen jako narozeninové květiny pro měsíc září. Často se používají k oslavě 20. výročí od svatby. Ve váze vám astry navíc vydrží skutečně dlouho, v mnoha případech až po dobu tří týdnů, což je u řezaných květin skutečně obdivuhodná doba! Proto se nemusíte omezovat pouze na měsíc září, nebo dvacáté výročí svatby, abyste věnovali krásnou kytici aster.

 

Zajímavosti o astrách

●     Astry byly dříve považovány za květiny Venuše a věřilo se, že se jedná o květiny, kterým vládne právě bohyně Venuše. Proto byla běžnou přísadou používanou do lektvarů lásky.

●     Astry jsou oficiální květinou nejen pro měsíci září, ale také pro 20. výročí od svatby.

●     Astry seženete v různých barevných kombinacích od fialové, bílé, růžové, červené nebo například jemné levandulové.

●     Existuje více než 600 různých druhů aster.

●     První zmínka o astrách pochází už před 4000 lety. Užívaly se nejen pro estetické účely, ale zejména pro kulturní.

 

Co vy a astry? Znáte? Máte rádi? Nebo jsou pro vás naopak novinkou, kterou už ale při dalším nákupu květin jen tak nepřehlédnete. Doufáme, že vám náš průvodce symbolikou spojenou s astrami pomohl a nyní už nikdy nebudete váhat jakou květinu věnovat zářijovým oslavencům.

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

již od 1117 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 2

KVĚTINOVÝ KOŠ 2

již od 1023 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 3

KVĚTINOVÝ KOŠ 3

již od 1045 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 4

KVĚTINOVÝ KOŠ 4

již od 1056 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 6

KVĚTINOVÝ KOŠ 6

již od 1183 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 7

KVĚTINOVÝ KOŠ 7

již od 1139 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 8

KVĚTINOVÝ KOŠ 8

již od 1062 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 9

KVĚTINOVÝ KOŠ 9

již od 1084 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 11

KVĚTINOVÝ KOŠ 11

již od 1062 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 12

KVĚTINOVÝ KOŠ 12

již od 1205 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 13

KVĚTINOVÝ KOŠ 13

již od 1183 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 20

KVĚTINOVÝ KOŠ 20

již od 1122 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Usušte si svou kytici - 2 díl, Lisování

Usušte si svou kytici - 2 díl, Lisování

16.9.2021

Jak si usušit kytici - 2.díl Lisování

V minulém díle jsme se podívali hned na několik různých variant, jak můžete usušit vaši kytici. Začali jsme tradičním sušením pomocí vzduchu, kdy se kytice zavěsí za její stonky a nechá se sušit v suchém prostředí pomocí vzduchu. Další, méně tradiční variantou bylo sušení v mikrovlnné troubě nebo pomocí filtračního písku. Všechny metody byly schopné zachovat původní tvar rostliny a pracovat s ní co nejšetrněji. V dnešním díle se zaměříme zejména na lisování květin, které je také oblíbenou metodou, nahlédneme ale ještě také na některé méně tradiční metody sušení, které můžete použít. Tak pojďme na to!

Číst celé
Usušte si svou kytici - 1. díl: Tradiční sušení

Usušte si svou kytici - 1. díl: Tradiční sušení

15.9.2021

Jak si usušit kytici - 1. díl: Tradiční sušení

Sušené a lisované květiny mají jedinečný romantický podtón. Možná jste už někdy v životě dostali kytici, u které jste si přáli, aby neuschla a byla krásná napořád. Jedním ze způsobů, jak z něčeho tak prchavého, jako jsou právě řezané květiny udělat dlouhověké memento je právě sušení nebo lisování květin. Takto uchované květiny jsou schopny vyvolat šťastné vzpomínky vždy, kdy se na ni podíváte. Radost z květiny tedy rozhodně nekončí v procesu obdarování, naopak, dokáže trvat ještě dlouho poté! Pojďte se s námi podívat jak snadno a efektivně můžete usušit vaši oblíbenou kytici a těžit její krásu ještě dlouho poté, co skončí její období svěžesti a čerstvosti. Pojďte se s námi podívat na jednoduché metody, které vám umožní užívat si krásu květin mnohem déle, než jste možná byli doposud zvyklí.

Číst celé
Podzimní interiérové trendy

Podzimní interiérové trendy

14.9.2021

Interiérové trendy pro podzim

Každé období s sebou nese trendy, které se promítnou jak do interiérového, tak i do klasického, zahradního designu. Stejně tak i podzim s sebou nese hned několik zajímavých prvků, které tuto sezónu pravděpodobně nepřehlédnete. Krásné sezónní květiny jsou skvělým a snadným způsobem, jak do vašeho interiéru přidat trochu života a barev. Největší květinové trendy pro nadcházející podzimní sezonu jsou vzrušující směsicí odvážných barevných tónů v kombinaci s krásnými zemitými a neutrálními barvami. Velkou roli zde opět hraje minimalismus, kteří si nejen designéři, ale samotní floristé skutečně oblíbili.  

Číst celé