Význam darování květin ve světě

Význam darování květin napříč kulturami

Květiny hrají významnou roli v celé lidské historii a zatímco význam a tradice s květinami se mohou měnit v závislosti nejen v závislosti na časové ose, ale také pro různá místa, kultury a nebo také v rámci různých náboženství. Dneska se blíže podíváme kde vznikla tradice věnování květin, jak se na věnování květin dívají jiné kultury a země, nahlédneme také trochu do historie a dozvíme se plno různých zajímavostí. Pohodlně se usaďte a pojďme společně zjistit, jak se květomluva projevuje napříč různými zeměmi.

 

Proč věnujeme květiny jako dary?

Lidstvo používá květiny v rámci komunikace již mnoho let. Již dávné starověké řecké, římské, egyptské nebo čínské mýty odkazují na květiny, ale až viktoriánská éra v období 1837 až 1901 spustila opravdový zájem o květiny a začala se jimi zajímat hlouběji. Konkrétně v téhle době vznikl specifický jazyk květin. Floriografie, neboli jazyk květin, byl vyvinut jako forma komunikace v době, kdy nebylo považováno za vhodné nebo příliš zdvořilé aby lidé vyjadřovali své city a emoce napřímo někomu jinému. To platilo zejména pro emoce spojené s láskou, soucitem, výčitek nebo také úcty. Tyto silné emoce byly považovány za méně komfortní a proto bylo nezdvořilé je vyřknout nahlas.

Zatímco viktoriánská doba vzala květomluvu za své, začaly v této době vznikat oficiální slovníky s jednotlivými významy květin. Ovšem je nutné si uvědomit, že květiny ve světě mají různé významy a symboliky. Právě kvůli jednotlivým významům a symbolice věnujeme květiny v případě různých významných životních událostech, oslavách a významných momentech během našeho života.

Japonsko

Věnování květin je v Japonsku silně spojováno s tradicemi. Květina jako dar se často objevuje nejen na společenských akcích jako jsou výročí, narození miminka, promoce, ale také na v rámci sociálních pout jako je například návrat z delší pracovní nebo soukromé cesty. Zároveň jakmile se někdo vrací z delší cesty, jeho rodina a kamarádi očekávají drobné dárky a suvenýry. Darování květin může být ovšem poměrně složité, protože jak druh, tak i barva nebo počet květin může významně ovlivnit význam kytice. Květinové dárky jsou v Japonsku obvyklým dárkem pro nemocné. Je zde poměrně běžné darovat čerstvě řezané květiny, pokud se někdo ocitne na nemocničním lůžku. Ovšem v tento moment je dobré se vyvarovat květinám v květináči, jelikož by to mohlo znamenat, že se nemoc zhorší přijetím hlubšího kořene. A to nikdo z nás rozhodně nechce!

Zatímco červené květy ve světě mají ve většině případů pozitivní a láskyplný význam, v japonské kultuře referují k něčemu odlišnému. Existuje zde přísloví, které praví „Sousedovy květiny jsou vždy červené”, což je něco podobného jako když někdo řekne, že sousedova tráva je zelenější. Pokud se chcete vyhnout nesprávné volbě květu v japonsku nebo komukoliv z japonské komunity, je dobré sledovat tyto užitečné rady a tipy:

 

●       Červené růže volte pro romantické události

●       Červené karafiáty jsou vhodné pro rodinné příslušníky. Například pokud chcete vyznat mateřskou lásku vaší mamince.

●       Bílé květy jsou symbolem smutku, proto se používají při smutečních událostech.

●       Hyacint věnujte někomu, komu jste vděční.

●       Kosatce můžete darovat jako poděkování za informace, které vám pomohli vyřešit nepříjemné situace nebo se posunout v životě dál.

●       Slunečnice jsou vhodný dárek za věrnost a úctu.

Čína

V Číně se darování květin nejčastěji praktikuje k projevu úcty, vděčnosti, přátelství a lásky. Květiny jsou považovány za důležitou součást, pro udržení pozitivních vztahů a květinová etiketa zde byla předávána z generace na generaci. Například pokud vás někdo hostí, je vhodné mu přinést květinu. Ovšem i v Číně mají květiny zvláštní významy. Například bílé květy, nebo květiny chryzantémy jsou tradiční smuteční kytice, které se používají výhradně během pohřbů nebo na pomníky. Pokud se chcete vyhnout kulturnímu faux paux, postupujte podle následujících tipů:

 

●       Slunečnice a karafiáty za vás řeknou děkuji.

●       Pokud k někomu cítíte opravdovou a hlubokou vášeň, darujte mu růže.

●       Tulipány jsou vhodné květiny k promoci, uctívají inteligenci a jsou projevem úcty.

●       Pivoňky nebo jiřiny se často dávají babičkám a starším lidem. Jsou projevem štěstí a cti.

●       Pokud někomu věnujete bambus, přejete mu život plný bohatství a pracovních úspěchů.

●       Bílé květy jsou spojovány se smutečními událostmi.

Egypt

Tradice významu květin v Egyptě sahá až do dávných dob faraonů a pyramid, kdy bylo běžné věnovat dary na jejich královskou počest. Právě květiny patřily k velmi oblíbeným formám daru. V Egyptě je naprosto běžné sebou na návštěvu brát drobnou pozornost, kterou jsou často květiny. V egyptské historii jsou často zmiňované růže, které jsou od nepaměti spojovány se zamilovaností. Jedno egyptské přísloví praví, pokud někoho milujeme tak moc, že mu darujeme růže, znamená to že ho přijímáme a budeme milovat navždy i s jeho chybami. V Egyptě jsou pro pohřby vždy preferovány světlé barvy květů, které mají odrážet osobnost zesnulého a čistou jeho duše. Také je zde velmi typické, že příbuzní a známí zasílají kytice nebo květinové koše pozůstalým, aby jim vyjádřili upřímnou soustrast. Naopak pro svatby jsou tradiční lekníny, růže, kosatce, chryzantémy a chrpy. Právě tyto květiny patří v Egyptě mezi oblíbené.

Rusko

Tradiční genderové role mají v ruské kultuře stále silnou roli. Ačkoliv by se toto rozdělování společnosti mohlo zdát spíše jako konzervativní a staromódní zvyk, v Rusku je stále běžnou praxí. Díky tomu jsou květiny běžným darem, ale pouze pro ženy. Jedno ruské přísloví praví „Je-li vaše srdce jako růže, pak mluvíte sladce a jemně.” Což odkazuje na ženskou křehkost ženství. Květiny jsou zde často spojovány s láskou a očekává se, že perfektní přítel nikdy nezapomene na květinový dárek pro žádnou zvláštní příležitost. Při věnování květin se vždy raději ujistěte, že věnujete lichý počet, sudé čísla jsou v Rusku určeny pro pohřby. Výjimkou může být jednotlivě věnovaná květina.

 

●       Na první rande zvolte jednu růži nebo gerberu, jedině tak vyznáte opravdový zájem.

●       Jemné pastelové barvy jako je například bílá, krémová, růžová nebo světle modrá jsou vhodné pro mladé ženy.

●       Oranžové, bílé a žluté květy jsou skvělou volbou pro narozeninové oslavy, naopak červená barva je úzce spojena s láskou.

●       Květiny v květináči jsou běžnější pro starší ženy, naopak čerstvě řezané květiny pro dívky a mladé ženy.

Francie

Narozdíl od ostatních zemí a národů, Francie nemá nijak hluboce vyvinutou květinovou etiketu ani rituály. Pokud jde o darování květin, většinou se týká tradičních událostí jako jsou narozeniny, křtiny, svatby nebo Vánoce. Existuje zde ale přísloví které praví, že život je jako květina, kde láska je medem, přesto zde mají ale určité druhy květin tradici pro darování. I přesto že květinové tradice nejsou ve Francii příliš zakořeněné, přinášíme několik tipů, kterých je dobré se držet.

 

●       Pokud chcete darovat květinu návštěvě, zvolte růžové růže, které jsou ideální volbou.

●       Vyhněte se červeným karafiátům, které jsou symbolem špatné vůle.

●       Červené růže věnujte pouze vaší vyvolené.

●       Vyhněte se žluté kytici pro vaši přítelkyni, žlutá barva květů je ve vztazích spojována s nevěrou.

●       Chryzantémy a lilie věnujte pouze na pohřbech.

●       Bílé květy jsou naopak symbolem štěstí a lásky, proto jsou vhodné do svatebních kytic.

Spojené státy americké

Spojené státy americké mají pěkně promyšlené darování květin a darů. Vždy se snaží dárky a květiny co nejvíce přizpůsobit příjemci, proto je darování promyšlené a smysluplné. Zároveň se neočekává, že vám kytice bude ihned opětována. Naopak jde vždy o překvapení! Dárky v podobě květin jsou vhodné téměř pro všechny velké svátky od Vánoc, svatého Valentýna, Den matek a další významné dny v roce. Američané berou tyto svátky jako skvělou možnost ukázat, že vám na druhých opravdu záleží. Americký zpěvák Neville to také potvrzuje svým mottem, které praví „Buďte upřímní, buďte milí, buďte květinou, ne plevelem.” Navíc Američané si také velmi oblíbili online služby a proto květiny běžně posílají kurýrem. Stále zde platí ale určitá pravidla, které je vhodné znát, pokud plánujete darovat květiny.

 

●       Gerbery jsou pro američany symbolem čistoty a nevinnosti.

●       Pivoňky jsou ideální svatební květinou, která je symbolem lásky, romantiky a štěstí.

●       Žluté růže jsou vhodné pro kamarády, jelikož jsou spojovány s přátelstvím.

●       Slunečnice v sobě nesou úctu a věrnost, orchideje naopak sílu a obdiv.

●       Tulipány jsou vhodné pro jakoukoliv radostnou událost.

 

Květiny se používají jako zdroj komunikace již mnoho let a jak vidíte, ani v dnešní době se nic nezměnilo. Pouze je dobré dát si pozor na různé významy v jednotlivých zemí, to co je u nás považováno za symbol lásky, může být za hranicemi smuteční kytice a naopak, proto je dobré vždy pečlivě vybírat a zjišťovat, než se rozhodnete ke koupi. Pokud se ale budete držet našich tipů, můžete si být jisti, že nešlápnete vedle a vaše kytice bude hluboce oceněna a hlavně přijata s radostí a úsměvem na rtech.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ADEL

ADEL

již od 901 Kč
AGNES

AGNES

již od 901 Kč
ALANIS

ALANIS

již od 878 Kč
ALENA

ALENA

již od 867 Kč
FRÉZIE

FRÉZIE

již od 933 Kč
ANASTÁZIE

ANASTÁZIE

již od 817 Kč
ANIFE

ANIFE

již od 899 Kč
ANITA

ANITA

již od 923 Kč
ANNA

ANNA

již od 896 Kč
ANTONIE

ANTONIE

již od 824 Kč
APOLENA

APOLENA

již od 917 Kč
ARABELA

ARABELA

již od 850 Kč
ARIANA

ARIANA

již od 887 Kč
ALEXIS

ALEXIS

již od 870 Kč
BARBARA

BARBARA

již od 867 Kč
BARBORA

BARBORA

již od 897 Kč
EMILY

EMILY

již od 850 Kč
BEÁTA

BEÁTA

již od 898 Kč
ČERVENÉ RŮŽE

ČERVENÉ RŮŽE

již od 850 Kč
BLAŽENA

BLAŽENA

již od 827 Kč
RŮŽOVÉ RŮŽE

RŮŽOVÉ RŮŽE

již od 850 Kč
ORANŽOVÉ RŮŽE

ORANŽOVÉ RŮŽE

již od 850 Kč
CECILIE

CECILIE

již od 850 Kč
AFRODITA

AFRODITA

již od 790 Kč
ALEXANDRA

ALEXANDRA

již od 875 Kč
ALICE

ALICE

již od 876 Kč
ALSTROMERIE

ALSTROMERIE

již od 870 Kč
ANGELINA

ANGELINA

již od 867 Kč
BJORK

BJORK

již od 917 Kč
CLEOPATRA

CLEOPATRA

již od 897 Kč
DANA

DANA

již od 901 Kč
DANUŠE

DANUŠE

již od 939 Kč
DENISA

DENISA

již od 894 Kč
DITA

DITA

již od 939 Kč
DONA

DONA

již od 897 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Květina k narozeninám

Květina k narozeninám

24.7.2020

Jak vybrat správné narozeninové květiny

Každý z nás miluje oslavy narozenin našich blízkých, přípravy tajné oslavy, výběr toho správného daru a také květiny, které by rozhodně neměly u žádných narozenin chybět! Zatímco dříve byly květiny věnovány především jenom ženám, za poslední dobu se toto přesvědčení poměrně posunulo a dnes dokonce i muži umí ocenit a přijmout krásné a čerstvé kytice. Občas může nastat problém s výběrem kytic pro konkrétního oslavence. Obecně platí, že je dobré se u narozeninových květin vyvarovat bílé barvě, která je často spojována se svatebními květy, nebo naopak v některých kulturách je typická pro smuteční události. V dnešním průvodci si prozradíme jaké květiny je vhodné věnovat k narozeninám a hlavně komu. Zaměříme se jak na zamilované páry, kamarády, poté si představíme také ideální narozeninové květy pouze pro ženy nebo naše milované maminky.

Číst celé
Darování květin

Darování květin

22.7.2020

Darování květin ženám

Darování květin ženám je jedna z nejkouzelnějších věcí, které pro ně můžete udělat. Zní to docela snadně a prostě, ovšem často se do toho můžete tak zamotat, že nevíte kudy. Existuje totiž tolik různých barev, druhů květin, různých aranžmá, že je občas opravdový oříšek vybrat tu správnou. Pokud navíc někdy kupujete více květin najednou, pro vaši maminku, babičku, sestru nebo přítelkyni, je velmi snadné se do toho zamotat ještě víc.

Číst celé
Síla a magie v květinách

Síla a magie v květinách

16.7.2020

Květiny symbolizující magii a sílu

Kouzla a magie jsou nadpřirozené jevy, které nám žádná věda ani náboženství nedokáže vysvětlit. Je to něco co stojí mimo lidské myšlení a něco, čemu jeden věří a druhý odsoudí. Některý druh magie je určen čistě pro zábavu, kde se nám kouzelníci pomocí optických iluzí snaží obalamutit naše smysly, naopak někdo magii opravdu vážně a zkouší si s ní pohrávat trochu hlouběji a důmyslněji. Jak už nejspíš víte, různé květiny mají různé vlastnosti a významy. Proto existují i květiny, které v průběhu let získali nálepku magické a věří se, že mají magické schopnosti.

Číst celé