Vlhkost a vaše pokojové rostliny

Jak ovlivnit vlhkost V domácnosti

Mnoho pokojových rostlin roste přirozeně v tropických lesích jako jsou deštné pralesy, kde si užívají teplé a rovnoměrné teploty, vysokou vlhkost a mírně propustné světlo. Vytvoření totožného prostředí přímo u vás doma v obývacím pokoji je téměř nemožné, pokud tedy nežijete ve skleníku. V domácím prostředí vlhkost vzduchu kolísá mnohem častěji a navíc je také mnohem sušší, než je rostlina zvyklá. Zejména radiátory, ohřívače vzduchu, ale také klimatizace vysoušejí vzduch uvnitř budov a snižují už tak nízkou, přirozenou vlhkost vzduchu. Pokud byste rádi vytvořili co nejpřirozenější prostředí vaším pokojovým, tropickým rostlinám a co nejvíce se přiblížili jejich přirozenému prostředí, přinášíme vám několik tipů a rad, jak vytvořit ideální prostředí pro tropické pokojové rostliny.

 

Sledujte první signály


Mnoho rostlin vám už s dostatečným předstihem bude vykazovat signály, které by vás měly upozornit na to, že něco není v pořádku. Nejčastějšími známkami toho, že rostlina trpí na suché vnitřní podmínky jsou listy, které už na první pohled vypadají spáleně, zejména kolem okrajů, rychle odumírajících listů ale také špatný růst. Zejména kapradiny jsou zvláštně náchylné ke špatným vlhkostním podmínkám. Nízká vlhkost naopak vyhovuje škůdcům, kteří následně využívají příznivé situace a množí se mnohem snadněji a rychleji. Mezi nejčastější škůdce patří roztoči a mšice.

 

Ač se to může zdát sebevíc nelogické, voda tuto situaci nijak nezlepšuje. Ve skutečnosti nadměrná závlaha může způsobit víc škody, než užitku. Místo toho existuje hned několik zajímavých a nenáročných triků, které můžete použít k vytvoření vlhčího prostředí téměř bez jakékoliv námahy. Vaše pokojové rostliny to zcela jistě ocení a vy si tak budete moci užívat zdravější a krásnější květiny ve vašem domově.

 

Našich 6 tipů, jak si udržet příjemnou vlhkost u vás doma
 

Tip 1: Najděte ideální místo pro vaše rostliny

Najděte nejvlhčí místo u vás v domě a přemístěte zde všechny rostliny tropického původu. Mezi tyto rostliny patří nejčastěji exotické druhy a kapradiny z deštného pralesa. Nejvlhčí místností v domě je pravděpodobně koupelna, ovšem ta bývá většinou tmavá a s nedostatečným průnikem světla. Vhodnou místností je například chodba nebo vstupní předsíň, kde se drží vlhkost mnohem více, než například v ložnici. Zajistěte vašim rostlinám také dostatečný přísun světla, proto je umístěte blízko k oknu, nebo k jinému přirozenému zdroji světla.

 

Tip 2: Osvěžení na denním pořádku

Vaše rostliny potřebují osvěžit a to pravidelně! Pokud je vaše vnitřní prostředí skutečně suché, například pokud máte zaplé topení nebo klimatizaci, dbejte na pravidelné zavlažování vašich rostlin. Tyto rostliny doslova milují sprchu a rozprašovače, proto neváhejte a jeden rozhodně do své výbavy pořiďte. Stačí ho mít po ruce a párkrát během dne osvěžit listy tropických květin. Nejen, že jim přidáte vláhu, ale navíc budete jejich listy a květy udržovat stále ve formě.

 

Tip 3: Vytvořte si tropickou květinovou partu

Seskupte tropické rostliny dohromady, nejenže tato skupinka bude vypadat nádherně a vytvoří vám tak pohodové prostředí, ale navíc i rostliny si tak vytvoří mnohem příjemnější a přirozenější prostředí. Automaticky tak budou mít kolem sebe vlhčí atmosféru, která pro ně bude mnohem přirozenější.

 

Tip 4: Udržujte rostliny mimo nepřirozený průvan

Klimatizace, radiátory a ohřívače vzduchu. Všechny tyto přístroje jsou nepřítelem pokojových tropických rostlin. Pokud víte, že během následujících měsíců budete pravidelně topit nebo využívat ohřívačů vzduchu, je lepší rostliny na tuto sezónu přemístit do jiné místnosti. Pokud byste tak neučinili, dřív nebo později by vaše rostlina začala skutečně trpět a poznali byste to na jejím vzhledu.

 

Tip 5: Terárium jako stylový doplněk

Pokud máte dostatek prostoru a chuť trochu experimentovat, můžete si pořídit vlastní terárium, ve kterém se bude vašim tropickým rostlinám rozhodně dařit! V teráriu je přirozeně vlhčí prostředí než venku.

 

Tip 6: Kamenná podestýlka

Pokud máte tropické rostliny ve venkovním prostředí, vytvořte si kamennou zahrádku nad podtácek, do kterého budete pravidelně doplňovat vodu. Voda se postupně kolem rostliny odpařuje a vytváří tak přirozeně vlhké prostředí. Toto mikroklima tak dokáže vytvořit mnohem příjemnější prostředí. Kamenná vrstva navíc zajistí, že vaše rostlina nebude podmáčená a nebude stát volně ve vodě.

 

Ať už vlastníte tropické krásky, nebo exotické rostliny teprve plánujete koupit, rozhodně se vám tyto tipy budou hodit. Exotické rostliny jsou výraznými kráskami, které se rozhodně ve vaší květinové sbírce neztratí, naopak se budou krásně vyjímat mezi ostatními, tradičními druhy. Tropické rostliny se staly velmi oblíbenou součástí pokojových rostlin, proto se není rozhodně čeho bát i v případě, že jste začátečníkem v pěstování.

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba - 2. díl

Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba - 2. díl

5.12.2021

Jak využít stromy s červenými bobulemi - 2. díl

V prvním díle, který byl věnován stromům s červenými bobulemi jsme si představili hned několik zajímavých zástupců.  Prozradili jsme také, co je dobré si při výběru správného stromu pro vaši zahradu pohlídat a na co se při výběru soustředit a rozhodně nepodcenit. Každý strom s červenými bobulemi má své specifické vlastnosti, požadavky na pěstování a také různou dobu, kdy produkuje své nádherné červené plody. Navíc je také důležité si ujasnit, k čemu primárně váš strom plánujete vysadit a důvody se mohou lišit. V našem případě se jedná zejména o nádherné zimní a vánoční dekorace, které do vašeho interiéru vnesou ducha Vánoc a trochu pozitivních barev během pochmurných měsíců. Dalším využití může být například v kuchyni, nebo jako okrasný plot. V dnešním článku se podíváme na další adepty, které můžete zařadit do vaší letošní zimní výzdoby.

Číst celé
Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba -  1.díl

Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba - 1.díl

4.12.2021

Jak využít stromy s červenými bobulemi -  1.díl

Stromy s červenými bobulemi dodají vaší nejen zahradě, ale také interiéru živost i v těch nejchmurnějších měsících. Zároveň poskytnou důležitou potravu ptáčkům a dalším živočichům, kteří se během zimních měsíců ocitnou na vaší zahradě. Stromy s červenými bobulemi nám během podzimních a hlavně zimních měsíců dodají do našich domovů radostnou barvu, v době, kdy se většina přírody chýlí ke svému zazimování. Některé odrůdy však dodají akcent i v létě a mnoho z nich má krásné květy i na jaře.

Číst celé
Deset nejoblíbenějších květin a rostlin pro dokonalé Vánoce

Deset nejoblíbenějších květin a rostlin pro dokonalé Vánoce

30.11.2021

Které jsou nejblíbenější květiny pro letošní Vánoce

Chryzantémy a měsíčky jsou možná nejoblíbenějšími podzimními květinami, ale jakmile skončí jejich 15 minut podzimní slávy, je čas na sváteční atmosféru s některými zimními favority. V dnešním článku si představíme květiny a rostliny, které jsou ideální pro ozdobení vašeho domova v klasické červené a zelené paletě barev, ale abychom nezůstali pouze u tradičních barev, které sice miluje, ale nepřekvapí, připrapravili jsme pro vás i pár barevných překvapení.

Číst celé