Usušte si svou kytici - 2 díl, Lisování

Jak si usušit kytici - 2.díl Lisování

V minulém díle jsme se podívali hned na několik různých variant, jak můžete usušit vaši kytici. Začali jsme tradičním sušením pomocí vzduchu, kdy se kytice zavěsí za její stonky a nechá se sušit v suchém prostředí pomocí vzduchu. Další, méně tradiční variantou bylo sušení v mikrovlnné troubě nebo pomocí filtračního písku. Všechny metody byly schopné zachovat původní tvar rostliny a pracovat s ní co nejšetrněji. V dnešním díle se zaměříme zejména na lisování květin, které je také oblíbenou metodou, nahlédneme ale ještě také na některé méně tradiční metody sušení, které můžete použít. Tak pojďme na to!

 

Sušení květin pomocí sušičky na potraviny

Sušička na potraviny není pouze záležitostí vánočních svátků, kdy všichni nezastavitelně sušíme slupky od pomerančů nebo podzimní křížaly. Naopak, v sušičce na potraviny můžete velmi efektivně sušit také květiny! Jednou nezaměnitelnou výhodou je rozhodně rychlost a maximální využití prostoru, jelikož můžete sušit hned několik vrstev květin najednou. Tato metoda má také poměrně rychlé výsledky, jelikož můžete sušičku nechat běžet přes noc a vy se probudíte s dokonale usušenými květinami. Použití sušičky je také velmi jednoduché, stačí květiny rozložit do táců a ujistit se, že každá květina má dostatek místa, aby mezi ní byl schopen projít vzduch. Rozvinuté květy se v tomto případě budou sušit rychleji, jelikož jejich větší plocha zabere také více místa, které bude vystaveno vzduchu. Teplý vzduch sušičky navíc vytváří nádherný nadýchaný efekt pro sušené bodláky a chrpy. Pokud hodláte využít benefitů sušičky, ujstěte se, že do ní dáváte pouze květiny, které nejsou jedovaté!

 

Sušení květin ve váze

Sušení květin ve váze je ideální metodou pro větší květy. S těmito květy nemusíte příliš manipulovat a v zásadě se tedy usuší samy. Díky sušení ve váze zanecháte květinám živější barvy, než například u metody sušení vzduchem, ovšem je nutné počítat s delší dobou sušení. Jediné co musíte pro tuto metodu sušení udělat, je nechat stonky v několika centimetrech vody a nechat je pozvolna schnout. Možná se vám to už někdy náhodou stalo a vy jste vaši kytici nechali volně usychat bez dozoru. Tato metoda je ideální pro květiny s pevnějšími stonky jako jsou například hortenzie, protože pružnější stonky by při sušení mohli nechtěně klesat. Tato metoda je určena pro všechny, kteří si přejí zanechat tvar a vzhled kytice co nejvíce autentický s původní čerstvou verzí.

 

Lisování květin

Další velmi oblíbenou a známou možností, jak efektivně sušit květiny je lisování. Každý z nás tuto metodu zná pravděpodobně ze školních let, kdy jsme do hodin přírodopisu měli vytvořit květinový herbář. Na rozdíl od běžného sušení květin vzduchem květiny s lisováním ztrácí svůj původní tvar a stávají se z nich víceméně placky. V závislosti na konkrétní metodě lisování květiny můžete vylisovat téměř do šířky papíru.

Lisované květiny můžete využít k výrobě bylinného herbáře, zarámování nebo si vytvořit vlastní personalizované obaly na telefon nebo notebook. Samozřejmě je jen na vás, co se rozhodnete s lisovanými květinami podniknout. Velkou výhodou lisovaných květin je jejich úschova, díky jejich drobné praktické velikosti je můžete uložit téměř kdekoliv. Dokonalé lisovací schopnosti, bez toho aniž byste tvořili květinové origami, získáte nejvíce praxí a metodou pokus omyl. Záleží také na výběru květin, mnohem lépe a snadněji se vám budou lisovat květiny, které nejsou příliš bohaté na okvětní lístky a mají pouze jednu řadu okvětních lístků. Mezi vhodné patří například orchideje nebo lilie, které zlisovaně vypadají skutečně nádherně.

 

Lisování květin knihami

Tato metoda je skutečně jednoduchá a zvládne ji opravdu každý! Stačí vybrat správnou knihu pro lisování a na její stránky položit pergamenový papír, mezi který vložíte květiny lícem dolů a knihu zavřete. Poté už budete jen čekat po dobu alespoň deseti dnů, aby se květiny vysušili co nejlépe. Použijte těžší knihy, aby zátěž byla co největší a výsledek co nejlepší! Ty nejtěžší knihy umístěte nahoru. Zároveň vždy raději volte knihy, u kterých vám nevadí drobný úděl na jejich kráse. Občas vytlačení vlhkosti z květu může způsobit deformaci a pomačkání stránek. Toto riziko jde minimalizovat přitlačením květiny na savý pergamenový papír. Hrozí nejen poškození vodou, ale květiny s pevnějšími pupeny mohou při stlačení na knize zanechat zářezy. Květiny je lepší umístit do velikostně větších, ale objemově menších knih, kde květy nemají tendenci se ohýbat a nechtěně posunovat různě po stránce. Navíc tenkých dětských knížek najdete v antikvariátu opravdu spoustu a doslova za hubičku, proto vám ani nebude líto, když se vám taková kniha poškodí.

Pro lisování doporučujeme vybrat květiny s několika výraznými okvětními lístky jako jsou například orchideje a macešky. Můžete ale zvolit také dvojrozměrné květiny jako jsou například sedmikrásky. Právě tyto květiny budou mít méně variabilních prvků k ovládání v procesu lisování.

 

Lisování květin žehličkou

Lisování květin knihou vám zabere alespoň 3 týdny. Žehlička vám dokáže zkrátit dobu lisování doslova na minuty. Jedná se o spolehlivou metodu, pokud nemáte čas čekat a potřebujete rychlé výsledky. Pokud plánujete vyzkoušet metodu s žehličkou, položte květiny mezi dva pergamenové papíry a zapněte žehličku, kterou následně podržte nad květinami po dobu zhruba 10 sekund. Nechejte vychladnout a poté se podívejte na výsledek!

Tato metoda je rychlá, ale má trochu odlišné výsledky než zbylé metody. Záleží však na více faktorech, často se stane, že se jednotlivé květy mohou různě pokroutit nebo mít rozdílné barvy. Záleží na použitém papíru nebo také na nerovnoměrném rozložení tepla, které proudí z žehličky. Pokud si chcete květiny uchovat na památku, čas investovaný do předchozích metod se skutečně vyplatí. Pokud naopak chcete sušené květy pouze rychle zpracovat, může se žehlička jevit jako zajímavá metoda, která rozhodně stojí za vyzkoušení.

Jaká metoda je tedy nejlepší?


Správná odpověď na tuto otázku pravděpodobně neexistuje. Vždy závisí na situaci co se sušenými květinami plánujete dělat dál. Pokud je vaším cílem zachovat tvar a vzhled květin co nejvíce podobný jejich čerstvé variantě, nejlepší metodou pro vás bude sušení vzduchem nebo sušení ve váze v závislosti na druhu květu. Pokud naopak chcete vaše květiny zarámovat a vystavit lisování pomocí knih bude ta správná cesta, kterou se vydat. Před sušením kytice, která pro vás má speciální význam je vždy lepší konkrétní metody vyzkoušet na kouscích, na kterých vám tolik nezáleží, abyste zjistili zda je daná metoda pro vás tou pravou. Každá metoda má své výhody a nevýhody, které je nutné před samotným procesem sušení nebo lisování zvážit. Věříme že díky našim průvodcům zvolíte metodu, která vám bude vyhovovat nejvíce.

 

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KVĚTINOVÝ KOŠ 10

KVĚTINOVÝ KOŠ 10

již od 1117 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Jedenáct podzimních květin pro dokonalou podzimní atmosféru

Jedenáct podzimních květin pro dokonalou podzimní atmosféru

27.10.2021

Květiny pro krásnou podzimní atmosféru

S podzimem mnoho lidí získává pocit, že sezóna krásných, barevných květin je pryč. Nicméně to, že nám teploty začínají pomalu klesat ještě nutně neznamená, že je krásným květinám konec. Naopak i takový podzim má rozhodně co nabídnout. Barevné podzimní kombinace nabízí širokou škálu nádherných barev, které dokážou přinést teplo do každé domácnosti a rozzářit tak pochmurné dny našich nejbližších. Podzim je naopak skvělým obdobím a také důvodem, proč byste měli darovat kytici plnou zářivých květin. Květiny můžete darovat vašim blízkým tradičním způsobem nebo naopak zvolit v naší společnosti stále poněkud netradiční způsob, kterým je zaslání květin pomocí květinového kurýra. Pojďte se společně s námi podívat na druhy, které patří mezi podzimní oblíbence. Inspirace není nikdy dost a možná v dnešní dávce květin najdete druhy, o kterých jste doposud neslyšeli nebo vás nenapadlo se na ně zaměnit.

Číst celé
Nejčastější důvody, proč se u vás květinám nedaří

Nejčastější důvody, proč se u vás květinám nedaří

25.10.2021

Proč se vašim květinám doma nedaří

 

Který pěstitel si tuto otázku už někdy nepoložil? Ačkoliv si pořídíte rostliny v krásném, rozkvetlém stavu, kdy vypadají zdravě a svěže, rozhodně nepočítáte s tím, že by se jim u vás nelíbilo. Ovšem i tento počáteční stav se může během chvilky změnit a stane se, že vaše pokojovky začnou zničeho nic umírat i přes vaše přesvědčení, že jim poskytuje tu nejlepší péči. Nejčastěji se tak děje u pěstitelů nováčků, kteří se s květinami spíše seznamují, a proto není divu, že nováčci v oboru jsou často zmatení, proč jejich rostlina odešla.

Dobrou zprávou ale je, že rostliny opravdu neumírají jen tak bez důvodu. Pokojové rostliny jsou ve skutečnosti poměrně předvídatelné v závislosti na jejich druhu a drtivá většina rostlinných obětí je způsobena stejnými faktory. My vám dnes prozradíme nejčastější důvody, proč pokojové rostliny umírají a možná právě díky tomuto článku, objevíte zakopaného psa i ve vašem případě. Pojďte společně s námi odhalit tajemství spojené s umíráním vašich pokojovek.

Číst celé
Dýňové variace, najděte tu nejlepší pro vaši večeři

Dýňové variace, najděte tu nejlepší pro vaši večeři

24.10.2021

Tipy na vaření s dýní

Ať už se o dýně zajímáte nebo ne, alespoň tušíte, že existuje více dýňových druhů, přičemž některé z nich jsou vhodnější volbou pro dekorace, zatímco na jiných si můžete klidně pochutnat k večeři. Všichni z nás jistě známe obří dýně, které následně putovaly do neoblíbených školních kompotů, kterým jsme se ve výsledku raději vyhýbali, než že bychom se na ně těšili. Ovšem s rostoucí popularitou farmářských trhů a drobným zemědělstvím se nám otevřela široká škála dýňových odrůd, které se pěstují výhradně ke konzumaci. Pojďte se společně s námi v dnešním článku inspirovat různými odrůdami dýní, které jsou vhodné ke zpracování ve vaší kuchyni.

Číst celé