Usušte si svou kytici - 1. díl: Tradiční sušení

Jak si usušit kytici - 1. díl: Tradiční sušení

Sušené a lisované květiny mají jedinečný romantický podtón. Možná jste už někdy v životě dostali kytici, u které jste si přáli, aby neuschla a byla krásná napořád. Jedním ze způsobů, jak z něčeho tak prchavého, jako jsou právě řezané květiny udělat dlouhověké memento je právě sušení nebo lisování květin. Takto uchované květiny jsou schopny vyvolat šťastné vzpomínky vždy, kdy se na ni podíváte. Radost z květiny tedy rozhodně nekončí v procesu obdarování, naopak, dokáže trvat ještě dlouho poté! Pojďte se s námi podívat jak snadno a efektivně můžete usušit vaši oblíbenou kytici a těžit její krásu ještě dlouho poté, co skončí její období svěžesti a čerstvosti. Pojďte se s námi podívat na jednoduché metody, které vám umožní užívat si krásu květin mnohem déle, než jste možná byli doposud zvyklí.

 

Sušení vs. lisování květin


K zachování krásy květin můžete použít dvě hlavní metody, mezi které patří sušení a lisování. U sušených květin si rostlina stále zachová svůj tvar a zároveň odstraní vlhkost, která by běžně vedla k rozkladu. U lisovaných květin se také ztrácí vlhkost, ale jiným způsobem, než u sušených rostlin. U lisování se vlhkost odstraní vytlačením na papír, přičemž vám zbyde pouze tenká, křehká rostlina.

Ať už se rozhodnete květiny sušit nebo je listovat, existuje hned několik způsobů, jak můžete dosáhnout konečného výsledku, přičemž jak už to bývá, každý má své výhody a nevýhody. V dnešním článku si představíme konkrétní metody, abyste se mohli sami rozhodnout, zvážit klady a zápory pro každou z nich a vybrat si tu, která je pro vaše potřeby nejvhodnější.

Výběr nejlepší metody, vždy závisí na vás a na tom, co od konečného výsledku očekáváte a také na konkrétních typech květin, které chcete zachovat. Při rozhodování o správném postupu zachování květin také zvažte, kde bude váš finální produkt vystaven nebo uložen. Některé ze sušených květin dokážou velmi rychle ztratit svoji barvu na slunci. Také teplotní rozdíly dokážou sušené květiny pěkně potrápit, například příliš mnoho tepla pocházejícího z radiátorů nebo krbu mohou velmi negativně poznamenat sušené květiny. Dalším strašákem sušených květin je také prach, jakmile je necháte na pospas prachu, je téměř jisté, že se s květinami můžete rozloučit.

 

Kytici je nejlepší usušit co nejrychleji, protože plně vyzrálý květ během procesu sušení s velkou pravděpodobností ztratí některé z okvětních lístků a vaším cílem je samozřejmě zachovat co nejvíce okvětních lístků, aby květina vypadala co nejbohatší. Čím déle čerstvé květiny sedí ve vodě, tím více se květiny začnou otevírat. Použití květin pro sušení, které se právě otevírají nebo jsou v plném rozkvětu, je ta nejlepší volba a pokud zasáhnete v tento ideální moment, můžete se těšit na nejlepší výsledky. Pokud byste květiny nechali ve váze příliš dlouho, mohlo by dojít ke ztrátě tvaru i barvy, přičemž oba elementy si přejeme zachovat. Pokud plánujete sušit kytici, kterou jste dostali ke zvláštní příležitosti, pravděpodobně ji nebudete chtít sušit hned, jakmile se vám krásně rozvine ve váze, proto je vhodné vybírat dlouhotrvající květy, které si užijeme jak v jejich čerstvém stavu, tak i následně v sušeném.

 

Sušení květin


Sušením květin zajistíte, aby vaše kytice i po usušení, působila v co nejvěrnější podobě, jaké jste ji obdrželi. Jakmile uschne, můžete ji s klidným srdcem využít ve váze jako za jejího čerstvého stavu. Zároveň ji můžete využít na další aranžmá jako jsou věnce nebo stolní květinové dekorace.

Květiny s velkými pupeny jako jsou například pivoňky nebo růže budou mnohem lépe vypadat usušené, než lisované. Díky jejich obrovským květinovým hlavám si zanechají požadovaný tvar, který nebude zdeformován procesem lisování. Totéž platí například pro hortenzie a jakoukoliv další květinu s velkým květem, která je tvořena spoustou malých okvětních lístků. Všechny tyto květiny by se velmi rychle lisováním zdeformovali.

Tip pro efektivnější sušení: Všechny okvětní lístky, které ztratíte během procesu sušení mohou být následně znovu využity! Smíchejte je například s éterickými oleji a vytvořte si tak dokonalý domácí éterický olej.

 

Květiny sušené vzduchem

Sušení na vzduchu je pravděpodobně nejběžnější metodou používanou k sušení květin a je určitě jednou z nejstarších a nejtradičnějších metod sušení květin. Zároveň k ní nepotřebujete žádné speciální prostředky a můžete ji velmi snadno provést kdekoliv a kdykoliv.

Jak na ni? Jednoduše oříznout přebytečné listy na stoncích květin, které chcete usušit. Tyto stonky svažte dohromady a na několik dnů je zavěste vzhůru nohama. Jelikož se zde pracuje zejména se stonky, nejlepší volbou budou květiny s delšími a silnějšími stonky. Dalším faktorem, který je potřeba vzít v úvahu, je že květiny se spoustou pylu, jako jsou například lilie, sedmikrásky nebo tulipány nebudou schnout příliš dobře na vzduchu, jelikož z nich pyl začne velmi rychle vypadávat.

Tento proces sušení trvá několik dní. Ovšem už během procesu sušení květiny vypadají nádherně a mohou vašemu domovu dodat nádherný nádech historie. Proto samotný proces sušení květin je skutečně uklidňující a okouzlující.

 

Sušení pomocí mikrovlnné trouby

Sušení pomocí mikrovlnné trouby je mnohem rychlejší než přirozené sušení vzduchem. Navíc vám může pomoci zachovat mnohem intenzivnější barvu. Počáteční proces trvá jen několik minut a k úplnému dokončení procesu sušení, budete muset nechat květiny dosušit přes noc. Tato metoda je výhodná pro silnější květiny s více okvětními lístky, jelikož květiny s jemnými okvětními lístky tímto procesem poněkud trpí.

Kromě samotné mikrovlnné trouby tato metoda vyžaduje také další vybavení, jako je filtrační písek a starou nádobu, kterou již neplánujete využívat pro jídlo.

 

Filtrační písek pro sušení květin

Chcete-li zkusit sušící metodu s filtračním pískem, nasypte tenkou vrstvu písku do vzduchotěsné nádoby, ořízněte stonky vašich květin a umístěte květy do písku lícem nahoru. Alternativně můžete sušit i celé rostliny tak, že je položíte na bok. Květiny i se stonky opatrně zasypte pískem, ale dejte si pozor, abyste je nezasypali úplně. Poté nádobu zavřete a čekejte.

Tato metoda funguje dobře s květy, které mají spoustu okvětních lístků jako jsou například jiřiny, karafiáty nebo měsíčky. Vložením květin do filtračního písku nejsou květy během sušení tolik rušeny. Písek je následně nutné z květů vykartáčovat, proto jakákoliv květina s velmi jemnými okvětními lístky nebo hlubokým středem tento proces komplikuje.

Jemné okvětní lístky například u aster se během sušení smršťují. Vzhledem k tomu, že květiny musí být vnořeny do písku, nejlépe lícem nahoru se tato metoda stává poměrně nepraktickou, pokud si přejete ponechat stonky.

Filtrační písek je mimořádně účinný pro odvádění vlhkosti, díky čemuž se stává ideálním pro urychlení procesu sušení květin. Metodu s filtračním pískem rozhodně nepoužívejte v případě, pokud si přejete sušené květiny užívat jako ozdobu na jídle. To stejné platí také o uzavíratelné nádobě, ve které plánujete květy sušit.

 

To by bylo pro dnešní článek všechno, v dalším díle se můžete těšit na další efektní metody sušení květin, mezi které patří například lisovaní. Podíváme se na jeho výhody a nevýhody, pro které květiny je nejvhodnější a pro které nikoliv. To ale nebude všechno nahlédnete také na další, méně tradiční metody sušení.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Jedenáct podzimních květin pro dokonalou podzimní atmosféru

Jedenáct podzimních květin pro dokonalou podzimní atmosféru

27.10.2021

Květiny pro krásnou podzimní atmosféru

S podzimem mnoho lidí získává pocit, že sezóna krásných, barevných květin je pryč. Nicméně to, že nám teploty začínají pomalu klesat ještě nutně neznamená, že je krásným květinám konec. Naopak i takový podzim má rozhodně co nabídnout. Barevné podzimní kombinace nabízí širokou škálu nádherných barev, které dokážou přinést teplo do každé domácnosti a rozzářit tak pochmurné dny našich nejbližších. Podzim je naopak skvělým obdobím a také důvodem, proč byste měli darovat kytici plnou zářivých květin. Květiny můžete darovat vašim blízkým tradičním způsobem nebo naopak zvolit v naší společnosti stále poněkud netradiční způsob, kterým je zaslání květin pomocí květinového kurýra. Pojďte se společně s námi podívat na druhy, které patří mezi podzimní oblíbence. Inspirace není nikdy dost a možná v dnešní dávce květin najdete druhy, o kterých jste doposud neslyšeli nebo vás nenapadlo se na ně zaměnit.

Číst celé
Nejčastější důvody, proč se u vás květinám nedaří

Nejčastější důvody, proč se u vás květinám nedaří

25.10.2021

Proč se vašim květinám doma nedaří

 

Který pěstitel si tuto otázku už někdy nepoložil? Ačkoliv si pořídíte rostliny v krásném, rozkvetlém stavu, kdy vypadají zdravě a svěže, rozhodně nepočítáte s tím, že by se jim u vás nelíbilo. Ovšem i tento počáteční stav se může během chvilky změnit a stane se, že vaše pokojovky začnou zničeho nic umírat i přes vaše přesvědčení, že jim poskytuje tu nejlepší péči. Nejčastěji se tak děje u pěstitelů nováčků, kteří se s květinami spíše seznamují, a proto není divu, že nováčci v oboru jsou často zmatení, proč jejich rostlina odešla.

Dobrou zprávou ale je, že rostliny opravdu neumírají jen tak bez důvodu. Pokojové rostliny jsou ve skutečnosti poměrně předvídatelné v závislosti na jejich druhu a drtivá většina rostlinných obětí je způsobena stejnými faktory. My vám dnes prozradíme nejčastější důvody, proč pokojové rostliny umírají a možná právě díky tomuto článku, objevíte zakopaného psa i ve vašem případě. Pojďte společně s námi odhalit tajemství spojené s umíráním vašich pokojovek.

Číst celé
Dýňové variace, najděte tu nejlepší pro vaši večeři

Dýňové variace, najděte tu nejlepší pro vaši večeři

24.10.2021

Tipy na vaření s dýní

Ať už se o dýně zajímáte nebo ne, alespoň tušíte, že existuje více dýňových druhů, přičemž některé z nich jsou vhodnější volbou pro dekorace, zatímco na jiných si můžete klidně pochutnat k večeři. Všichni z nás jistě známe obří dýně, které následně putovaly do neoblíbených školních kompotů, kterým jsme se ve výsledku raději vyhýbali, než že bychom se na ně těšili. Ovšem s rostoucí popularitou farmářských trhů a drobným zemědělstvím se nám otevřela široká škála dýňových odrůd, které se pěstují výhradně ke konzumaci. Pojďte se společně s námi v dnešním článku inspirovat různými odrůdami dýní, které jsou vhodné ke zpracování ve vaší kuchyni.

Číst celé