Ultimátní průvodce péčí o slunečnice

Krásné slunečnice a péče o ně

Slunečnice rozhodně patří mezi jednu z nejoblíbenějších květin pozdního léta a začátku podzimu. Jejich velké květy a jasné barvy je výrazně odlišují od ostatních květin sezóny. Navíc je velmi snadno rozpoznáte také jejich výškou, která je několikanásobně vyšší, než jsme u běžných řezaných květin zvyklí. Slunečnice mohou dorůst do výšky až několika metrů. Ať už slunečnice pěstujete, nebo si pouze užíváte jejich krásy ve váze, v dnešním článků vám prozradíme hned několik praktických a užitečných tipů pro péči o tyto zářivé krásky, díky nimž vaše slunečnice budou zdravé, silné a hlavně odolné.

 

Slunečnice jsou známé také pod odborným názvem helianthus annuus, která je členem rodiny asteraceae. Rod helianthus zahrnuje až neuvěřitelných 70 různých druhů, do kterých patří právě i druhy slunečnic.

 

Výsadba slunečnic

Jako první krok, kterého byste se měli při vysazování semínek slunečnic držet, je zvolit odrůdu, která ideálně odpovídá vašim potřebám. Pokud například plánujete sklízet slunečnicová semínka převážně ke konzumaci, budete chtít pravděpodobně odrůdu, která produkuje co nejvíce semínek. Naopak pokud se spíše poohlížíte po kompaktní květině na zahradu, lepší variantou bude odrůda, která roste do zvládnutelné výšky. Jednou z dalších možností může být také pěstování slunečnic do letních květinových aranžmá, v tomto případě volte speciální odrůdy, které jsou šlechtěny zejména pro krásu.

 

Kolik slunečního světla slunečnice opravdu potřebuje?

Slunečnicím se daří v teplém podnebí, jelikož opravdu dobře snáší teplo a sucho. Nejlépe rostou oproti ostatním rostlinám na přímém slunečním světle a v ideálním případě potřebují šest až osm hodin slunečního světla denně. Čím je teplota pro slunečnice teplejší, tím je pravděpodobnější, že vám slunečnice porostou. Pro semínka slunečnic zvolte tedy ideálně místo, kde víte že bude po zbytek roku dostatek přirozeného slunečního světla.

 

Jakou půdu použít?

Slunečnicím se nejlépe daří v půdě s dobrou drenáží, která je odolná vůči zamokření. Slunečnice potřebují také dostatek prostoru, aby jejich kořeny mohly pořádně zakořenit a růst opravdu hluboko. Dlouhé a pevné kořeny jsou pro slunečnice potřebným stavebním kamenem zejména kvůli jejich výšce. Díky tomu, že dorůstají až několika metrů potřebují pevný základ pro odolnost vůči silnému větru. Pokud je vaše zahrada na obzvlášť větrném místě, zvažte výsadbu slunečnic podél jižní stěny nebo plotu, abyste je co nejvíce ochránili.

 

Tip: Pro rozmanitější slunečnicovou zahradu můžete zkusit vysadit několik odrůd. Vytvořte řádky s nejmenšími odrůdami ve předu a nejvyššími vzadu. Můžete si také rozložit výsadbu semen tak, abyste každý týden zasadili některý z druhů a díky tomu si vytvoříte téměř nepřetržitou produkci různých slunečnic po celou jejich sezónu! Při vysazování vždy dbejte na dostatek místa pro každou rostlinu a těsně po vysazení nezapomeňte slunečnice pořádně zalít! Pokud jste zasadili vaše slunečnice úspěšně, první náznaky klíčení byste měli vidět už týden po zasazení.

 

Kdy slunečnice zasadit?

Pokud se chystáte vysadit slunečnicová semínka u vás na zahradě, měla by být vysazena nejlépe dva týdny před posledním očekávaným mrazem, což je většinou čas kolem konce dubna nebo začátek května. Slunečnice jsou rostliny, které snesou trochu chladu, pokud je ale zasadíte příliš brzy, riskujete, že vám rostlina zmrzne a vůbec nevyroste. Pokud začínáte se slunečnicemi u vás doma v květináči, můžete ji zasadit 5 až 7 týdnů před posledním očekávaným mrazem, což je naprosto ideální doba, pokud chcete aby vaše slunečnice vykvetly dříve v létě. Týden před tím, než je přemístíte ven přesuňte slunečnice u vás doma na chladnější místo, abyste je pomalu připravili na co nejplynulejší přechod.

 

Rady a tipy pro na péči o slunečnice


Po zasazení semen jsou první dva týdny opravdu zásadní. Udržování důsledné péče a pozornosti umožní vaší slunečnici maximální růst a využití veškerého potenciálu.

 

Zalévání

Ačkoliv jsou slunečnice opravdu dobře odolné vůči suchu a teplu, i přesto vyžadují časté zalévání. Jakmile rostlina začne růst, je třeba ji zalévat zejména kolem kořenové zóny, která je od stonku vzdálená 3-10 cm. Nové sazenice slunečnic by se měly zalévat denně, kdy by půda měla zůstat pravidelně vlhká, ale ne promočená! Jakmile se slunečnice uchytí, můžete přejít na zalévání jednou týdně. Zalévání slunečnic je trochu jiné, než jste možná zvyklí, ale je dobré ji zalévat pouze občasně, za to ale pořádně několika litry vody.

 

Hnojení

Slunečnice nutně nepotřebují hnojivo, pokud vaše půda není vyloženě chudá na živiny. Pokud ale víte, že půda není schopna poskytnout všechny potřebné živiny je vhodné zařadit alespoň pomalu se uvolňující hnojivo nebo kompost. Vyvarujte se však hnojení příliš blízko rostliny, přidání hnojiva do zdravé půdy může produkovat příliš mnoho dusíku a způsobit tak zpoždění kvetení nebo zlomené stonky.

 

Škůdci a nemoci

Při pěstování slunečnic si dávejte pozor na malé škůdce. Zejména na tradiční zahradní nepřítele jako jsou slimáci, šneci, ale také drobní ptácii, veverky nebo dokonce jeleni! Proti drobným škůdcům si poradíte s obyčejnými sprejovými odpuzovači, nicméně proti jelenům budete muset vaše slunečnice ochránit dráty nebo plotem.

Pokud listy vašich slunečnic začnou žloutnout nebo se scvrkávat, je půda pro slunečnice pravděpodobně příliš vlhká. Jílová nebo podmáčená půda může způsobit, že vaše slunečnice vůbec nevykvetou. Některé větší nebo vícekvěté odrůdy slunečnic budou možná potřebovat pomoc, aby stály dostatečně vysoko, proto je pravděpodobně budete muset podepřít opěrou v podobně kůlu.

 

Sklizeň slunečnicových semínek

Jedním z běžných a praktických využití slunečnic je rozhodně sklizeň slunečnicových semínek, které jsou oblíbené pro své nutriční výhody. Slunečnicová semínka jsou bohatá na vitamín E a B1. Můžete je například přidat do vašeho oblíbeného salátu nebo si je jen tak hodit na chleba. Při pěstování slunečnic a účelem sklizně semínek je důležité zvolit správnou odrůdu. Některé druhy slunečnic, které jsou drobnější nemusí produkovat tolik semen, nebo produkují výrazně menší semínka než jiné. Proto mezi nejoblíbenější druhy slunečnic za účelem sklizně semínek patří například Tian, Giganteus, Sunzilla nebo Royal. Semínka můžete začít sklízet v době, kdy si všimnete, že se zadní strana květů změní ze zelené na žlutou nebo žlutohnědou barvu. Slunečnicové listeny (listy na zadní straně okvětních lístků) začnou hnědnout taktéž. K tomu dojde v závislosti na počasí a celkovém klimatu nejčasti mezi 30 až 45 dny po zahájení květu.

 

Pokud hledáte veselé květiny na vaši zahradu nebo do váze, energické slunečnice jsou do letních aranžmá jako stvořené!

 

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ANETA

ANETA

již od 935 Kč
SUNNY

SUNNY

již od 916 Kč
SUNNY SET 1

SUNNY SET 1

již od 1231 Kč
SUMMER

SUMMER

již od 869 Kč
SLUNEČNICE

SLUNEČNICE

již od 770 Kč
SOLI

SOLI

již od 902 Kč
HELIN

HELIN

již od 909 Kč
KYTICE SUMMER + MERCI 250 g

KYTICE SUMMER + MERCI 250 g

již od 1088 Kč
KYTICE SUMMER + PLYŠOVÝ MEDVĚD

KYTICE SUMMER + PLYŠOVÝ MEDVĚD

již od 1253 Kč
KYTICE SUMMER + RAFFAELLO 150 g

KYTICE SUMMER + RAFFAELLO 150 g

již od 1121 Kč
KYTICE SUMMER + BOHEMIA SEKT DEMI SEC 0,75 L

KYTICE SUMMER + BOHEMIA SEKT DEMI SEC 0,75 L

již od 1172 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Rostliny, které vydrží i extrémně suchou půdu a plné slunce

Rostliny, které vydrží i extrémně suchou půdu a plné slunce

20.6.2021

Jaké rostliny na plné slunce

Během extrémních a náročních vegetačních období mohou mít i opravdu zkušení a vzdělání zahradníci potíže s uspokojením potřeb svých rostlin. Nejčastěji jsou tyto problémy spojovány s intenzivním sluncem, vysokými teplotami během leteních měsíců a s nimi spojeným dlouhodobé sucho. V dnešním článku vám představíme několik rostlin, kterým tyto podmínky nedělají potíže a odvděčí se nám i krásnými květy.

 

Číst celé
Zasaďte si vertikální zeleninovou zahradu

Zasaďte si vertikální zeleninovou zahradu

13.6.2021

Jak na vertikální zeleninovou zahradu

 

Bydlíte ve městě a jste omezení pouze na váš byt, který disponuje opravdu malým prostorem pro zahradničení? Rádi byste si vypěstovali vlastní zeleninu a užívali si lahodnou chuť rajčátek, na čerstvém chlebu s máslem se solí? Pokud máte pocit, že jste omezeni prostorem a každý drahocenný metr vašeho balkonu nebo terasy raději využijete jako prostor pro posezení s přáteli, naprosto vám rozumíme. Ovšem i na tak malém prostoru není nemožné vybudovat drobnou, městskou vertikální zahradu, ze které si můžete spokojeně sklízet čerstvou zeleninu nebo ovoce. Stačí do pěstování zapojit trochu plánování a představivosti a najednou se vám otevírají možnosti jak se stát pěstitelem zeleniny i uvnitř miniaturního bytu ve městě.

Číst celé
Šest základních kroků, jak naaranžovat správně kytici do vázy

Šest základních kroků, jak naaranžovat správně kytici do vázy

9.6.2021

Nejdůležitější kroky pro aranžování kytice do vázy

Kytice čerstvých květin se hodí ke každé příležitosti, ale nic vaše nadšení neutlumí rychleji než sledovat jejich vadnutí v přímém přenosu. Správná péče o řezané kytice vyžaduje více než jedno napuštění vody a umístění do vázy. Pokud chcete, aby vaše kytice vydržela co nejdéle, je důležité vědět, co dělat pro prodloužení jejich životnosti. A to dokonce až o týden a u některých konkrétních druhů dokonce více! V dnešním článku si představíme několik základních kroků, díky kterým zůstane vaše řezaná kytice krásná dostatečně dlouho.

Číst celé