Tipy, rady a zajímavosti o magnólii

Jak na pěstování magnólie

Magnólii a její jedinečný vzhled asi není nutné nijak dlouze představovat. Zejména v období pokročilého jara si můžeme její krásy užívat všude okolo. V dnešním článku se podíváme na zajímavosti a fakta spojené s touto krásnou rostlinou, prozradíme si také jakou péči vyžaduje a jak se o magnólii postarat, aby se jí u vás dařilo a dělala vám radost každý rok!

 

Na světě existuje asi 210 druhů magnólie, které se liší dle různých parametrů a základních znaků. Nejčastěji mezi jednotlivými druhy můžete pozorovat rozdíly mezi velikostmi, tvary, nebo barvami květů. Obvykle rostou na kyselých půdách, které jsou bohaté na živiny. Zároveň si také potrpí na dostatečnou vlhkost a přímé sluneční světlo. Díky svým nádherným květům a schopnosti poskytovat stín se s magnóliemi můžete často setkat v městských parcích nebo na veřejných zahradách.

 

Zajímavá fakta o magnólii

●     Magnólie za sebou mají už opravdu dlouhou historii. Jejich dohledané a potvrzené kvetoucí fosílie pocházejí z doby více než 100 milionů let zpět. Stromy magnólie dokonce existovaly ještě dávno před samotnými včelami, proto se při opylování spoléhají na brouky, nikoliv na včely. Místo nektaru produkují květy magnólie velké množství pylu, které brouci využívají k potravě. Pyl má navíc velké množství bílkovin a existuje mnoho různých druhů brouků, kteří opylují různé druhy magnólií.

●     Mezi nejstarší stromy, které se nacházejí v areálu Bílého domu ve Washingtonu D.C. patří právě dvě magnólie, které byly vysazeny v letech 1829 až 1837 Andrewem Jacksonem na památku jeho zesnulé manželky, která zemřela dva týdny poté, co Jakson vyhrál volby.

●     Přirozený výskyt magnólie je takzvaně disjunktní. Tento výraz znamená že existují dvě nebo více skupin magnólií, které jsou si příbuzné, avšak jsou od sebe geograficky široce vzdáleny. Jedno z hlavních center magnólií najdeme ve východní a jihovýchodní Asii a druhé, sekundární centrum leží ve východní části Severní Ameriky. Některé druhy můžete najít také ve Střední Americe nebo v západní Indii.

●     Magnólie má nejčastěji hnědou nebo šedou kůru, která je zpočátku hladká a jemná. Jakmile ale rostlina magnólie stárne, její kůra se začne proměňovat na šupinatou. Navíc se kůra a poupata využívají v tradiční čínské medicíně a prokázaly se jako významný pomocník při úzkostných poruchách. 

●     Magnólie produkují květy, které se skládají až z 18 kožovitých okvětních lístků, přičemž barva květů závisí na druhu magnólie a může nabývat barev jako je nejčastěji bílá, růžová, fialová, ale také žlutá nebo zelená!

●     Velikost stromu závisí na druhu magnólie. Nejmenší druhy dorůstají maximální výšky 4,5 metru, kdežto jiné druhy dosahují výšek až 25 metrů! Což je opravdový rozdíl. Proto pokud vysazujete magnólii na místo s omezeným prostorem, ujistěte se předem o jeji předpokládanou výšku.

●     Květy magnólie mají silnou, ale příjemnou vůni, která připomíná náznak citrusů. Jedná se tak o květy s opravdu svěží vůní.

●     Magnóle je oficiální květinou amerického státu Mississippi a Louisiany. Samotné Mississippi nese přezdívku Stát magnólie, a město Houston je nazýváno jako Město magnólie díky magnóliové aleji, která roste podél Buffalo Bayou.

 

Květenství magnólií

U listnatých odrůd se květy začínají otevírat brzy na jaře, a to ještě před tím, než se začnou objevovat samotné listy, které vycházejí z velkých pupenů, do kterých jsou zasazeny z předešlého vegetačního období a zůstávají zde uloženy po celý podzim a zimu. Stále zelené druhy kvetou nejsilněji během přechodu z jara na léto. Nelekejte se, pokud vaše magnólie začne kvést znovu během léta nebo na začátku podzimu. Čas od času se stane, že se během nového růstu začnou objevovat také květy.

Listy magnólíí jsou vždy zelené, ve střídavém uspořádání a mají kožovitou strukturu, která je pokrytá vrstvou vosku.

 

A co vy? Už jste si na vaši zahradu nebo předzahradu pořídili magnolii? Pokud ne, tak přicházíte opravdu o hodně! Magnólie patří rozhodně mezi jedny z nejkrásnějších jarních stromů, které si můžete k vám domů pořídit!

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

již od 1469 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 2

KVĚTINOVÝ KOŠ 2

již od 1331 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 3

KVĚTINOVÝ KOŠ 3

již od 1379 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 4

KVĚTINOVÝ KOŠ 4

již od 1299 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 6

KVĚTINOVÝ KOŠ 6

již od 1574 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 7

KVĚTINOVÝ KOŠ 7

již od 1575 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 8

KVĚTINOVÝ KOŠ 8

již od 1452 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 9

KVĚTINOVÝ KOŠ 9

již od 1423 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 11

KVĚTINOVÝ KOŠ 11

již od 1452 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 12

KVĚTINOVÝ KOŠ 12

již od 1631 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 13

KVĚTINOVÝ KOŠ 13

již od 1497 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 20

KVĚTINOVÝ KOŠ 20

již od 1491 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé