Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba - 2. díl

Jak využít stromy s červenými bobulemi - 2. díl

V prvním díle, který byl věnován stromům s červenými bobulemi jsme si představili hned několik zajímavých zástupců.  Prozradili jsme také, co je dobré si při výběru správného stromu pro vaši zahradu pohlídat a na co se při výběru soustředit a rozhodně nepodcenit. Každý strom s červenými bobulemi má své specifické vlastnosti, požadavky na pěstování a také různou dobu, kdy produkuje své nádherné červené plody. Navíc je také důležité si ujasnit, k čemu primárně váš strom plánujete vysadit a důvody se mohou lišit. V našem případě se jedná zejména o nádherné zimní a vánoční dekorace, které do vašeho interiéru vnesou ducha Vánoc a trochu pozitivních barev během pochmurných měsíců. Dalším využití může být například v kuchyni, nebo jako okrasný plot. V dnešním článku se podíváme na další adepty, které můžete zařadit do vaší letošní zimní výzdoby.

 

Černoplodec

Červená aronie, neboli aronia arbutifolia. Aronii nelze zaměňovat s podobně pojmenovanou aronií, jedná se o zcela jinou rostlinu, ačkoli obě jsou pojmenovány podle účinku, který mají jejich plody na naše chuťové buňky. Technicky jde o stromovitý keř, a zatímco běžné odrůdy jsou tmavě modrofialové, červená aronie, aronia arbutifolia - má nádherný, lesklý rubínový odstín. Na jaře kvete bílými květy, které nakonec v letních měsících až do pozdního podzimu ustoupí jasně červeným bobulím. Na podzim se navíc listy černoplodce zbarví do zářivých barev, takže vás zaujmou na více ročních období. Bobule černoplodce jsou příliš hořké na to aby se jedli syrové, můžete je ale použít do dezertů nebo slaných pokrmů, pro vyvážení chuťového profilu. Keř černoplodce může dorůst až výšky 4 metrů! Navíc má také velké listy, díky čemuž se stává jedním z nejlepších stromů pro malé zahrady.

 

Morušovník s červenými bobulemi

Červené moruše, latinským názvem morus rubra jsou nejen skvělou dekorací, ale hlavně pochoutkou! Ve své sezóně plodí obrovské množství ovoce. Plody morušovníku jsou velmi podobné malinám nebo ostružinám. Mají příjemnou sladkou chuť a během sezóny jich můžete sklidit skutečně hodně. Morušovníky mohou dosáhnout výšky až 24 metrů! Dobře snášejí částečné zastínění.  Moruše také nejsou nejvhodnější stromy pro předzahrádky, jelikož jejich bobule můžou nepěkně zabarvit chodníky a příjezdové cesty a zanechat na nich výrazné skvrny.

 

Muchovník

I když jsou nejzralejší bobule spíše na fialové barvy než červené mezi nejoblíbenějš stromy s červenými bobulemi patří jednoznačně muchovník. Jeho lahodné plody podobné borůvkám rostou hojně v nejrůznějších přírodních podmínkách, mají krásné jarní květy a atraktivní podzimní zbarvení. Muchovník je mrazuvzdorný strom, dobře snáší lehký stín a vlhká stanoviště. Obvykle dosahuje výšky kolem 4 metrů. Další výhodou těchto muchovníků je ta, že na jaře vytvářejí elegantní hvězdicovité květy, zatímco na podzim se jejich listy zbarvují do zářivě červenooranžové barvy.

 

Pepř růžový

Schinus molle, známý také jako kalifornský pepřovník, nepravý pepř nebo americký pepř.

Jedná se o stálezelený strom, který plodí malé červené bobule s peprnou chutí. Tyto bobule můžeme navíc bez obav jíst. Peruánskému pepřovníku se nejlépe daří v suchém a horkém podnebí. Má pěkné kapradinové listy a na jaře kvete drobnými bílými květy. Jeho bolule s růžovými nebo červenými dřevnatými semeny rostou ve velkých shlucích po celý rok. Jeho plody se používají jako koření nebo v tradiční medicíně.

 

Tis červený

Tis, velký jehličnatý strom, který je krásným doplňkem zahrady se svými jasně šarlatovými bobulemi na podzim a svěže zeleným jehličím. Jedná se o prastarý strom s fascinující historií opředenou mýty a pověrami. I když je obtížné přesně datovat, existují tisy, jejichž stáří se odhaduje na více než 3 000 let! Jako stálezelený strom bude tis celoročně poskytovat krásnou, zelenou barvu a stínění vaší zahradě.  Ačkoli může dorůstat velkých výšek, není nic jednoduššího, než ho pravidelně stříhat, aby udržoval tvar nebo sloužil jako živý plot. Tis je pro člověka jedovatý, proto ho v blízkosti ovocných stromů a keřů. Naštěstí si na jeho bobulích mohou bezpečně pochutnat ptáci.

 

To by bylo pro bobulovitou, vánoční inspiraci všechno. Věříme, že si ze široké nabídky červených bobulí vybere každý a vy díky drobným, zářivým kuličkám, které nám příroda nabízí dotáhnete vaši zimní nebo vánoční dekoraci k dokonalosti. Využívejme potenciálu, který nám příroda nabízí a hledejte inspiraci právě v ní.

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

AGNES

AGNES

již od 1048 Kč
TANIFE

TANIFE

již od 1063 Kč
ALEXIS

ALEXIS

již od 960 Kč
BLAŽENA

BLAŽENA

již od 913 Kč
BJORK

BJORK

již od 1153 Kč
ELOIS

ELOIS

již od 960 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 2

KVĚTINOVÝ KOŠ 2

již od 1331 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 4

KVĚTINOVÝ KOŠ 4

již od 1299 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 9

KVĚTINOVÝ KOŠ 9

již od 1423 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 13

KVĚTINOVÝ KOŠ 13

již od 1497 Kč
BRIGITA

BRIGITA

již od 1119 Kč
SAN

SAN

již od 1085 Kč
COLOR

COLOR

již od 1046 Kč
HAPPY

HAPPY

již od 911 Kč
SPRING

SPRING

již od 1877 Kč
CANDY

CANDY

již od 990 Kč
MELI

MELI

již od 1108 Kč
LONGORIA

LONGORIA

již od 1015 Kč
GERBI

GERBI

již od 1045 Kč
KOLORKA

KOLORKA

již od 890 Kč
GONA

GONA

již od 1097 Kč
ADINA

ADINA

již od 960 Kč
POLIN

POLIN

již od 1097 Kč
SLUKY

SLUKY

již od 819 Kč
BAREVNÁ KYTICE KRISTIN

BAREVNÁ KYTICE KRISTIN

již od 1163 Kč
NINA

NINA

již od 1105 Kč
VĚNEC NA POHŘEB 9

VĚNEC NA POHŘEB 9

již od 3842 Kč
VĚNEC NA POHŘEB 10

VĚNEC NA POHŘEB 10

již od 3667 Kč
VĚNEC NA POHŘEB 12

VĚNEC NA POHŘEB 12

již od 3814 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé