Správná péče o orchidej
Tipy pro záchranu rostlin: Jak přinést orchidej zpět k životu
Všichni vám tvrdili, že orchidej je jedna z nejméně náročných květin na údržbu, o které pomalu ani nevíte? Ano, to je pravda, ale i přes tyto skvělé vlastnosti se čas od času stane, že vaše orchidej zkrátka není v kondici a nevypadá úplně tak, jak jste si možná představovali. Ovšem i přes tyto patálie je důležité si uvědomit, že vždycky existuje způsob jak orchidej zachránit, nebo se o to minimálně pokusit, než bude úplně pozdě. V dnešním článku si představíme několik tipů a rad, jak zachránit vaši orchidej, aby vypadala vždy tak, jak jste ji pořizovali. Nevěříte? Pojďte se s námi přesvědčit.
Udělejte důkladný průzkum
Před samotným zahájením záchrany orchideje, je dobré zkontrolovat každičké místo, od stonků až po samotné okvětní lístky a zjistit, co je zasaženo nejvíce. V závislosti na konkrétním typu a druhu orchideje by mohla samovolně obnovovat listy po vykvetení. Tento proces není nutné brát tragicky, naopak se jedná o naprosto přirozenou výměnu a neznamená to, že by orchidej měla nějaké potíže nebo byla něčím napadená. Mimo to, pokud máte orchidej delší dobu a stane se vám, že jednu sezonu nevykvete, nepanikařte. Pokud má orchidej svůj stonek stále zelený, znamená to pro vás dobrou zprávu. Kytka je naživu a neumírá! Důležitá je také kontrola kořenů. Pokud jsou hnědé a kašovité, rostlina již nebude schopna absorbovat vodu a přinášet dostatek živin pro rostlinu, to znamená jediné, už ji nelze zachránit.
Hledání příčiny
Každá záchrana rostliny začíná určením příčiny problému. Pokud vaše orchidej nekvete, dost možná potřebuje přesadit do většího květináče, nebo do nové hlíny. Může to ale také znamenat, že květina trpí nedostatkem světla a nebo dokonce špatnou zálivkou, kde existují dvě možnosti. Buďto rostlina trpí nadmírou zálivky, což může způsobovat právě hnití kořenů. Nebo naopak rostlina trpí nedostatkem vody, což může naopak způsobit uschnutí květů, listů a následně celé rostliny. Pokud se vám stane, že pupeny rostliny opadnou ještě dříve, než se jim vůbec podaří vyrůst, bude s největší pravděpodobností problém s umístěním rostliny. Zároveň se také květinám nedaří v blízkosti ovoce, jelikož určité druhy do ovzduší vypouští látky, které negativně působí na květiny. Nejspíše nemusíme zmiňovat, že cigaretový kouř květinám taktéž nesvědčí. Pokud spozorujete na rostlině skvrny, změnu barvy nebo drobné puchýřky, může to být způsobeno škůdci. U takového problému je už nutné sáhnout po vhodném pesticidu, nebo se poučit a rostlinu častěji prořezávat.
Faktory prostředí
Pokud chcete, aby vaše orchidej prosperovala a zároveň chce zajistit hladký průběh záchrany rostliny, musíte jí zajistit ideální prostředí pro život. Většina orchidejí miluje dostatek nepřímého slunečního světla a vysokou úroveň vlhkostí. Substrát, ve které je orchidej zasazena by měl být ideálně speciální směsí pro orchideje, která je složena především z běžné hlíny a drobných podobných materiálů, které mají vysokou absorční schopnost podobně jako hlína.
Období klidu
Sejně jako lidé, i rostliny potřebují občas odpočinek. Proto I orchideje každý rok mají klidovou fázi. Co se týče stále zelených orchidejí, pro ně toto období znamená udržování listů a nevytváření nových. U opadavých orchidejí nastává období kdy shodí všechny své listy a po určitou dobu neplodí další. Mnohé může tato fáze vylekat, ovšem není se čeho bát, pokud stonek zůstal i nadále zelený, květina prochází právě obdobím klidu po němž se znovu můžete těšit na další růst.
Pokud se o vaši orchidej staráte poctivě a správně ode dne, co jste ji dostali nebo co jste si ji pořídili, pravděpodobně naše rady potřebovat nebudete. Ovšem jednou za čas se i poctivému pěstiteli může přihodit nemilá věc, spojená s nechtěných usycháním, hnilobou nebo nečekaných škůdců. Pro tyto případy už vždy budete vědět, jak postupovat a jak vaši milovanou orchidej zachránit.
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR
Mohlo by vás také zajímat
Zajímavosti ze světa květin
Gardénie, rady a tipy na pěstování
Vše o gardéniích
Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.
Dvacet nejromantičtějších květin
Jaké jsou nejromantičtější květiny
Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá.
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu
Které bylinky milují včely
Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!