Rostliny, které vydrží i extrémně suchou půdu a plné slunce

Jaké rostliny na plné slunce

Během extrémních a náročních vegetačních období mohou mít i opravdu zkušení a vzdělání zahradníci potíže s uspokojením potřeb svých rostlin. Nejčastěji jsou tyto problémy spojovány s intenzivním sluncem, vysokými teplotami během leteních měsíců a s nimi spojeným dlouhodobé sucho. V dnešním článku vám představíme několik rostlin, kterým tyto podmínky nedělají potíže a odvděčí se nám i krásnými květy.

 

 

Když je voda vzácná

I když se může zdát, že možnost zavlažování dokáže vyřešit každý problém s nedostatkem vody, není tomu tak. V některých regionech, kdy je situace s vodními zdroji opravdu kritická se musí dodržovat opravdu přísná omezení při nakládání s vodními zdroji. Naštěstí i pro vášnivé zahradníky z těchto oblastí není ještě všechno ztraceno, jak by se mohlo zdát. Specifický výběr rostlin, které jsou schopny snášet ostré, spalující slunce a suchou půdu vám pomůžou tuto kritickou situaci zachránit. Proto si ihned představíme rostliny, které doslova kamarádí s plným sluncem, jsou nenáročné na údržbu, vypadají krásně a navíc jsou schopné kvést a růst během letního stresového období.

 

Najít rostliny, které milují plné slunce a suchou půdu může být obtížné, mnoho z nejpopulárnějších květin a keřů, které máme k dispozici jsou ty, které vyžadují časté a důsledné zavlažování, zejména během nejteplejších období v roce. Proto lidé, žijící na území, které často trpí suchem se budou muset tradičním rostlinám vyhnout, nebo jim zajistit specifické podmínky pro růst. Zahradníci však mohou vsadit na odzkoušené rady a tipy zkušených floristů a využít potenciálu suchomilných rostlin. Při hledání nejlepších rostlin pro suchou půdu se můžete poradit ve vašem místním zahradním centru nebo se inspirovat naším výběrem, který vás rozhodně podpoří v tom, že i suché oblasti mohou být stále zelené!

 

Nejlepší suchomilné rostliny, do extrémních podmínek

Většina suchomilných rostlin pochází ze suchých oblastí a mezi nejoblíbenější vůbec patří rozhodně různé druhy sukulentů. Tyto jedinečné rostliny, které jsou schopny zadržovat vodu jsou vynikající volbou do vaši zahrady, pokud toužíte po zajímavých tvarech a texturách. Rostliny se navíc mohou velmi lišit velikostí a vzhledem. Například agáve, rozchodník i kaktusy jsou relativně běžné v okrasných zahradách, které často zažívají období bez dešťů.

 

Suchomilné rostliny jsou často zajímavé pro svůj vzhled, strukturu, tvar listů a podobně, než pro zářivé jasné barvy nebo bohaté květy.  Mezi oblíbené, zajímavě tvarované rostliny patří například:

 

Agáve

Rostlina agáve doslova nesnáší vodu a vyžaduje tedy jen občasné zalévání, pokud je hlína na povrchu suchá. Během zimního období ji dokonce nemusíte zalévat vůbec. Agáve je svým původem z USA, konkrétně ze států Nové Mexiko, Arizona a Texas, tedy oblastí, které jsou známé pro své suché podmínky.

 

Aloe vera

Aloe vera si doslova užívá slunečních paprsků a miluje sucho. Na přímé sluneční záření však může reagovat různě, proto je pro ni vhodnější tlumené záření. Během letních, opravdu parných dnů, dopřejte aloe pravidelnou zálivku. Naopak v zimě si dávejte pozor, abyste aloe nepřelili a stačí ji zalévat trochou vody pouze jednou za dva týdny.

 

Echinacea

Echinacea, známá také pod názvem třapatka nachová, indiánské slunce nebo červená tanečnice. Pod všemi zmíněnými názvy se však skrývá pouze jedna krásná léčivá bylina. Echinacea je opravdovým zázrakem a dokáže pomoci při léčbě virových onemocněních, bakteriálních infekcí a navíc i posiluje lidskou imunitu!

 

Pelargonie

Tuto rostlinu možná budete znát spíše pod zažitým jménem muškáty, které patří mezi oblíbené balkonové stálice letních měsíců. Pelargonie doslova milují sluníčko a teplá stanoviště jim dokonale prospívají k růstu. Muškáty jsou oblíbené zejména kvůli jejich pestrým barevným květům, které nevyžadují žádnou náročnou práci. A navíc zvládnou dokonce i několik dní bez zalévání! A to se v letním období dovolených opravdu vyplatí.

 

Klejicha hlíznatá

Klejicha hlíznatá je ideální pro všechny pěstitele, kteří občas zapomenou na pravidelné zalévání, to je totiž přesně něco, co klejicha miluje! Pokud ji nebudete zbytečně přelévat, bude vás těšit nádhernými květy, které se otevírají koncem léta a trvají a do podzimu. Miluje slunce a propustnou půdu. Ovšem u klejichy je nutné být obezřetný, jelikož obsahuje jedovaté glykosidy! Proto si ji rozmyslete v případě že vlastníte čtyřnohého mazlíčka.

 

Přinesli jsme vám alespoň trochu inspirace květinami, které vám mohou dělat radost i v náročnějších podmínkách? Ačkoliv to může někdy vypadat, že jsou místa, které jsou extrémní a nepřívětivá pro všechno živé, nedejte se a hledejte! Naopak budete mile překvapeni, jak krásné květy můžete pěstovat i na tak extrémních podmínkách.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ANETA

ANETA

již od 935 Kč
SUNNY

SUNNY

již od 916 Kč
SUMMER

SUMMER

již od 869 Kč
SLUNEČNICE

SLUNEČNICE

již od 770 Kč
SOLI

SOLI

již od 902 Kč
HELIN

HELIN

již od 922 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Průvodce červenými květinami (1. díl)

Průvodce červenými květinami (1. díl)

22.7.2021

Zajímavosti o červenokvětých květinách 1. díl

Co ve skutečnosti znamenají červené květiny? To je otázka! Červená barva v kytici nikdy nezklame a její zářivé záblesky jsou oživením každé barevné kytice. A díky široké škále emocí a významu, které za červenou barvou stojí, jsou právě červené květy jednou z neoblíbenějších barev, kterou můžete někomu věnovat. Pokud uvažujete nad zasláním několika červených květů, je užitečné vědět jaké druhy červených květin máte k dispozici, co znamenají a na jakou příležitost jsou vhodnou volbou. Samozřejmě ani na tuto otázku neexistuje jedna jediná správná nebo špatná odpověď. Co se ale týče překvapení v podobě květin, jen těžko budete hledat člověka, který by tento krásný pocit neocenil a nevážil si ho. S našimi užitečnými tipy budete moci vyjádřit vaše emoce přesně a poslat tak dokonale promyšlený dárek.

Číst celé
Unikátní symbolika svatebních květin

Unikátní symbolika svatebních květin

21.7.2021

Co symbolizují jednotlivé svatební květiny

Od tulipánů, přes chryzantémy až po zamilované růže. Dnešní článek bude věnován významu nejoblíbenějších svatebních květin. Zaměříme se zejména na symboliku, které květiny nesou pro budoucí manželský pár, co která květina znamená a třeba právě i vy si vyberete tu ideální svatební květinu, která bude odpovídat přesně vaší povaze nebo se v ní bude nádherně odrážet váš zamilovaný vztah.

Číst celé
Deset květin, které nápadně připomínají pivoňky

Deset květin, které nápadně připomínají pivoňky

14.7.2021

Květiny velmi podobné pivoňkám

Pivoňky. Milované květiny, které mají bohužel jednu z nejkratších sezón. Na jednu stranu je to velká škoda, na druhou, možná právě proto jsou tak milované, obdivované a speciální. Ovšem pokud jste skutečným milovníkem pivoněk, můžete zkusit jejich velmi podobné alternativy, které nejsou o nic méně krásnější. Pokud si tedy chcete užívat pivoňky i mimo jejich krátkou sezónu a spokojíte se s velmi podobným vzhledem, který je připomíná, dnešní článek je ideální volbou pro vás. Pivoňky si můžete užívat nejčastěji od poloviny května až do začátku června, v závislosti na počasí. Dnes vám ale přinášíme deset alternativních květin, které z vaší kytice udělají nadýchanou krásku stejně jako pivoňky. Pojďte se tedy společně s námi podívat na květiny, které vám vám rozhodně pomohou zalepit srdíčko po pivoňkovém smutku.

 

Číst celé