Průvodce jedovatými květinami

Jedované květiny

Květiny jsou skvělým a jedinečným doplňkem každého domova a zahrady, ovšem i tyto krásky mají také občas háček, ptáte se jaký? Pokud máte malé děti, nebo zvířata, existuje hned několik toxických rostlin od kterých byste se měli raději držet dále. Dospělý člověk si je vědom toho, že některé rostliny jsou jedovaté a rozhodně by se neměly konzumovat, u dětí a zvířat bohužel tuto jistotu nikdy nemáte. Vzhledem k tomu, že je na první pohled těžké určit, zda je květina jedovatá, či nikoliv, přinášíme vám v dnešním článku seznam nejběžnějších květin, se kterými si se v jejich sezónu můžete setkat několikrát denně.

 

 

Narcisy

Začneme hned s opravdu známým zástupcem jarních květin, které se během jara začínají společně s tulipány objevovat mezi prvními. Narcisům se přirozeně daří v mírném a středomořském podnebí, díky čemuž si jejich krásu můžeme užívat téměř neomezeně. Často je můžeme potkat v parcích, zahradách a zároveň jsou také oblíbenou volbou na záhony. Možná vás nemile překvapí, že všechny části narcisu jsou jedovaté, čímž vzniká opravdové nebezpečí zejména pro naše čtyřnohé mazlíčky a nezbedné děti. Při požití narcisu může v lepším případě dojít pouze k podráždění úst, v horším případě k nevolnosti, zvracení, bolesti břicha nebo průjmu. Proto si raději rozmyslete narcisy na vaší zahrádce, pokud máte doma ratolesti.

 

Hortenzie

Majestátní květy hortenzií dokáže rozeznat pravděpodobně každý. Hortenziím se nejlépe daří v oblastech s bohatými, pórovitý a vlhkými půdami, které jim dodají dostatek vláhy. Zároveň upřednostňují prostředí s plným ranním sluncem a odpoledním stínem. Hortenzie není jedová celá, jako například narcis. Pupeny a listy hortenzií jsou ale známé svojí toxicitou. Po konzumaci listů nebo pupenů hortenzie se mohou dostavit bolesti žaludku, hlavy, závratě, zvracení nebo dokonce potíže s dýcháním. V některých případech se mohou tyto příznaky dostavit se zpožděním.

 

Konvalinka

Konvalinka je vytrvalou rostlinou, která se obvykle vyskytuje v oblastech severní polokoule s mírným podnebím. V našich končinách si můžeme krásu konvalinek užívat v pozdnějších jarních měsících, nejčastěji v průběhu dubna až květa. Konvalinky přirozeně kvetou v našich lesích, proto si je může kdokoliv natrhat. Stejně jako u narcisu i konvalinka je kompletně jedovatá. Všechny části rostliny se prokázaly jako toxické. Konzumace konvalinky může způsobit otravu, která následně vyvolá zažívací problémy, může být navíc doprovázena rozostřeným zrakem, malátností, vyrážkami a u někoho může vyústit až v srdeční potíže, nejčastěji se udává nepravidelný srdeční rytmus.

 

Ranní sláva

Z názvu možná hned nepoznáte o jakou rostlinu se jedná, ovšem nádherně fialově zbarvené květy ranní slávy zná zaručeně každý. Ranní sláva původem pochází z tropických oblastí Ameriky a přirozeně se mohou vyskytovat v oblastech se subtropickým nebo mírným podnebím. Ranní sláva má jedované pouze semena. Po konzumaci semen se může dostavit průjem a halucinace. Jako další negativní účinek může být rozmazané vidění a celková zmatenost.

 

Pivoňky

Nádherné květy pivoněk, které se díky své krátké době květu vyznačují opravdovou exkluzivitou, patří bohužel také na seznam jedovatých rostlin. Nejvíce se jim daří na přímém slunci a dobře odvodněné půdě. Mezi jedovaté části květin patří kořen, květy a semena. Po požití kterékoliv toxické části pivoněk se může dostavit otrava, která je provázena nejčastěji průjmem, podrážděnou kůže, třesem celého těla a zrychleným tepem.

 

Tulipány

Kdo by to byl řekl, že se na tomto seznamu objeví právě oblíbené tulipány! Tulipán původem z horských oblastí se díky šlechtění nyní vyskytuje běžně i v našich končinách. Vyhovují jím místa se suchým létem a chladnou zimou. Mezi jedovaté části tulipánu patří listy, stonky, kořeny a bobule, přičemž nejtoxičtější částí rostliny jsou právě cibule. Otrava způsobená konzumací tulipánů může způsobit podráždění kůže, úst, ale také bolest břicha a závratě.

 

Jak se chránit před jedovatými rostlinami?

Odpověď je poměrně prostá a jednoduchá, nejsnadnějším způsobem, jak sebe a své blízké chránit před jedovatými květinami je nedotýkat se a hlavně nekonzumovat nic, co neznáte. Při manipulaci s jedovatými částmi květin si nezapomeňte pořádně umýt ruce a všechna místa na těle, které se mohla dotknout toxické části rostliny. Pokud máte zvířata nebo malé děti, raději se jedovatým rostlinám vyhněte úplně a počkejte až děti dorostou do věku, kdy se budete moci spolehnout, že je nenapadne jíst krásné a oku lahodné květy.

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Přesazování vánočních kaktusů: Jak a kdy přesazovat vánoční kaktus

Přesazování vánočních kaktusů: Jak a kdy přesazovat vánoční kaktus

8.12.2021

Jak a kdy přesazovat vánoční kaktus

 

Vánoční kaktus svým původem pochází z tropických lokalit a proto zcela přirozeně preferuje místa s vyšší vlhkostí, na rozdíl od svých standardních kaktusových kolegů, kteří naopak vyžadují teplé, suché klima. Vánoční kaktus kvete v zimě a jeho květy mají v závislosti na odrůdě odstíny červené, levandulové, růžové, fialové, bílé, broskvové, krémové a oranžové. Tyto plodné kaktusy je však třeba přesazovat, což mnoho lidí může vystrašit nebo dokonce i odradit. Přesazování vánočních kaktusů však není vůbec složité, klíčové je pouze vědět, kdy a jak vánoční kaktus přesadit. Právě tyto základní informace si prozradíme v dnešním článku.

Číst celé
Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba - 2. díl

Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba - 2. díl

5.12.2021

Jak využít stromy s červenými bobulemi - 2. díl

V prvním díle, který byl věnován stromům s červenými bobulemi jsme si představili hned několik zajímavých zástupců.  Prozradili jsme také, co je dobré si při výběru správného stromu pro vaši zahradu pohlídat a na co se při výběru soustředit a rozhodně nepodcenit. Každý strom s červenými bobulemi má své specifické vlastnosti, požadavky na pěstování a také různou dobu, kdy produkuje své nádherné červené plody. Navíc je také důležité si ujasnit, k čemu primárně váš strom plánujete vysadit a důvody se mohou lišit. V našem případě se jedná zejména o nádherné zimní a vánoční dekorace, které do vašeho interiéru vnesou ducha Vánoc a trochu pozitivních barev během pochmurných měsíců. Dalším využití může být například v kuchyni, nebo jako okrasný plot. V dnešním článku se podíváme na další adepty, které můžete zařadit do vaší letošní zimní výzdoby.

Číst celé
Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba -  1.díl

Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba - 1.díl

4.12.2021

Jak využít stromy s červenými bobulemi -  1.díl

Stromy s červenými bobulemi dodají vaší nejen zahradě, ale také interiéru živost i v těch nejchmurnějších měsících. Zároveň poskytnou důležitou potravu ptáčkům a dalším živočichům, kteří se během zimních měsíců ocitnou na vaší zahradě. Stromy s červenými bobulemi nám během podzimních a hlavně zimních měsíců dodají do našich domovů radostnou barvu, v době, kdy se většina přírody chýlí ke svému zazimování. Některé odrůdy však dodají akcent i v létě a mnoho z nich má krásné květy i na jaře.

Číst celé