Příprava cibulek na zimu, jak je správně zazimovat?

Jak zazimovat cibulky květin

Ať už skladujete cibulky něžných jarních květin nebo odolnějších jarních cibulovin, které jste nedostali včas do země, správné skladování během zimní sezóny vám zajistí, že tyto cibulky budou životaschopné a správě připravené pro výsadbu během jarních měsíců. V našich teplotních podmínkách je třeba cibule okrasných rostlin chránit před zimou, mezi oblíbené cibuloviny okrasných rostlin patří například gladioly, jiřiny nebo kaly. Nemusíte se však bát, že by zazimování cibulek okrasných květin byl složitý proces, naopak se jedná o naprosto snadnou péči, kterou bez problémů zvládne i naprostý začátečník. Pojďte se společně s námi podívat, jak správně skladovat cibulky přes zimní období.

 

Příprava cibulek na zimní skladování


Čištění

Pokud byly cibulky vykopány ze země, je nutné je pořádně očistit. Některé cibulky je lepší nechat ještě chvilku proschnout a rozložit je vedle sebe. Jako první z nich sundejte přebytečnou hlínu a špínu. Neumývejte je však pod vodou ani mokrým hadříkem či rukama, zbytečně byste do cibulek dostali přebytečnou vodu a mohli tak způsobit nechtěnou hnilobu při jejich zimním skladování. Raději je pořádně ošoupejte pomocí rukou nebo nožíku. Pokud najdeme odumřelé části, ty je vhodné odstranit a vyhodit.

 

Skladování

V žádném případě cibulky nevkládejte do igelitových sáčků, mikrotenových sáčků nebo jiných plastových nádob. Cibulky musí být vždy uloženy v materiálu, kde budou moci nadále dýchat a který bude prodyšný a stejně tomu tak je i během zimního skladování. Jakmile by neměly cibulky přístup k cirkulovanému vzduchu a zapařovaly by se, velmi brzy by začaly hnít. Místo toho raději cibulky zabalte do kartonové krabice, ve které ji můžete skladovat během zimního období. Při přípravě cibulek na zimu vystelte kartonovou krabici novinami a snažte se, aby se jednotlivé cibulky navzájem nedotýkaly.

 

Výběr správného místa

Dalším důležitým krokem je vybrat chladné a suché místo, kde nehrozí vysoká vlhkost. Například skříň je vhodným místem pro skladování vašich cibulek. Pokud máte sklep, který není příliš vlhký, může být taktéž vhodnou volbou pro skladování cibulek. V případě, že skladujete také jarní květinové cibulky, garáž může být taktéž vhodným místem pro uložení. Zde záleží jen na vás a na vašich dispozicích. Dejte si však pozor, aby teplota na místě, kde skladujete cibulky neklesla pod nula stupňů celsia. To se týká zejména zazimování cibulek ve sklepě.

 

Speciální požadavky

Pokud vaše jarní cibulky neskladujete na chladnějším místě, jako je napřiklad garáž, nebo sklep, můžete zvážit skladování v lednici. Jarní cibulky potřebují ke kvetení alespoň šest až osm týdnů chladu. Proto pokud cibulky připravíte už předem a dopřejete jim trochu chladu předtím, než je zasadíte do země, budete si moct jejich květy užívat mnohem déle. Otázkou zůstává, kdy je ideální doba na to zasadit cibulky do země. V tomto případě záleží hlavně na místě, kde bydlíte, ideální je počkat, jakmile přejdou všechny jarní nečekané mrazíky, ovšem obecně se uvádí, že nejlepší čas na výsadbu cibulek je v moment, kdy na jaře rozmrzne půda po chladné zimě.

 

Čas od času je zkontrolujte

Dalším tipem pro správné skladování je také občasná kontrola během zimních měsíců. Stačí, pokud alespoň jedenkrát za měsíc na vaše cibulky nahlédnete a zkontrolujete jejich stav. Každou cibulku jemně stiskněte a zbavte se všech, které začínají mít kašovitou podobu. Díky této pravidelné kontrole můžete zabránit aby se hniloba roznesla i mezi další zdravé kousky.

 

Pokud některé cibulky pěstujete přímo v květináčích, bude pro vás zazimování snadnější, stačí květináče přenést do přijatelnější teploty, kde budete mít jistotu, že je nezastihne žádný mráz. V tomto případě není nutné cibulky vytahovat z hlíny, můžete je nechat uložené v květináči, který na jaře pouze vrátíte na jeho původní místo.

 

Pokud budete dodržovat tyto základní kroky, můžete se začít těšit na jaro, kdy nastane čas cibulek a vy si můžete už během zimních měsíců začít pomalu plánovat, kde tento rok vaše cibulky zasadíte! Jarní cibulky jsou téměř povinností každého zapáleného zahradníka, které po dlouhé zimě přináší opět trochu barevné radosti do našich zahrad.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

SVĚŽÍ TULIPÁNY

SVĚŽÍ TULIPÁNY

Neprodejné
TULIPÁNY 5

TULIPÁNY 5

Neprodejné
TULIPÁNY MIX
NEJ....

TULIPÁNY MIX

Neprodejné
TULIPÁNY 7

TULIPÁNY 7

Neprodejné
TULIPÁNY
Akce

TULIPÁNY

Neprodejné
KYTICE TULIPÁNŮ

KYTICE TULIPÁNŮ

Neprodejné
TULIPÁNY + FREZIE

TULIPÁNY + FREZIE

Neprodejné
ZINA

ZINA

Neprodejné

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba -  1.díl

Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba - 1.díl

4.12.2021

Jak využít stromy s červenými bobulemi -  1.díl

Stromy s červenými bobulemi dodají vaší nejen zahradě, ale také interiéru živost i v těch nejchmurnějších měsících. Zároveň poskytnou důležitou potravu ptáčkům a dalším živočichům, kteří se během zimních měsíců ocitnou na vaší zahradě. Stromy s červenými bobulemi nám během podzimních a hlavně zimních měsíců dodají do našich domovů radostnou barvu, v době, kdy se většina přírody chýlí ke svému zazimování. Některé odrůdy však dodají akcent i v létě a mnoho z nich má krásné květy i na jaře.

Číst celé
Deset nejoblíbenějších květin a rostlin pro dokonalé Vánoce

Deset nejoblíbenějších květin a rostlin pro dokonalé Vánoce

30.11.2021

Které jsou nejblíbenější květiny pro letošní Vánoce

Oživte svou zimní výzdobu

Chryzantémy a měsíčky jsou možná nejoblíbenějšími podzimními květinami, ale jakmile skončí jejich 15 minut podzimní slávy, je čas na sváteční atmosféru s některými zimními favority. V dnešním článku si představíme květiny a rostliny, které jsou ideální pro ozdobení vašeho domova v klasické červené a zelené paletě barev, ale abychom nezůstali pouze u tradičních barev, které sice miluje, ale nepřekvapí, připrapravili jsme pro vás i pár barevných překvapení.

Číst celé
Čtyři podzimní/zimní barevné svatební trendy

Čtyři podzimní/zimní barevné svatební trendy

21.11.2021

Podzimní/zimní svatební barevné trendy

 

S koncem letních veder přicházejí přirozeně chladnější měsíce podzimu a zimy a my jsme na ně dokonale připraveni! Rok 2021 přináší svatební boom, a tak není divu, že překypujeme kombinacemi svatebních květin a různorodých barevných palet. Připravili jsme si pro vás čtyři nejpoutavější barevné palety pro podzim a zimu 2021.

Číst celé