Přesazování vánočních kaktusů: Jak a kdy přesazovat vánoční kaktus

Jak a kdy přesazovat vánoční kaktus

 

Vánoční kaktus svým původem pochází z tropických lokalit a proto zcela přirozeně preferuje místa s vyšší vlhkostí, na rozdíl od svých standardních kaktusových kolegů, kteří naopak vyžadují teplé, suché klima. Vánoční kaktus kvete v zimě a jeho květy mají v závislosti na odrůdě odstíny červené, levandulové, růžové, fialové, bílé, broskvové, krémové a oranžové. Tyto plodné kaktusy je však třeba přesazovat, což mnoho lidí může vystrašit nebo dokonce i odradit. Přesazování vánočních kaktusů však není vůbec složité, klíčové je pouze vědět, kdy a jak vánoční kaktus přesadit. Právě tyto základní informace si prozradíme v dnešním článku.

 

Kdy přesazovat vánoční kaktus

Většinu rostlin je nejlépe přesazovat na jaře, tedy v čase kdy jejich květy začnou znovu růst. Přesazování vánočních kaktusů se v tomto směru mírně liší a mělo by se provádět po ukončení kvetení a vadnutí květů koncem zimy nebo začátkem jara. Platí zde však jedno důležité pravidlo. Nikdy se nepokoušejte přesazovat rostlinu v době, kdy aktivně kvete. S přesazováním vánočního kaktusu nespěchejte, protože tento odolný sukulent je nejšťastnější, když jsou jeho kořeny více prorostlé. Časté přesazování by mohlo rostlinu naopak poškodit.

 

Jak často vánoční kaktus přesazovat?

Přesazování vánočního kaktusu každé tři až čtyři roky je většinou dostačující. Raději vždy ale počkejte, až rostlina začne vypadat vyčerpaně, bez energie nebo si všimnete, že několik kořenů prorůstá drenážním otvorem. Rostlina může často spokojeně kvést ve stejném květináči po celé roky.

 

Jak přesadit vánoční kaktus?

Níže jsme si pro vás připravili několik tipů pro přesazování vánočních kaktusů, které vám pomůžou úspěšně přesadit vaše spokojené vánoční kaktusy.

 

·         Přesazování vánočního kaktusu se může zdát složité, rozhodujícím faktorem je však lehká a dobře odvodněná směs pro přesazování. Jak takovou směs poznat? Pokud si chcete ulehčit práci a nešlápnout vedle, poohlédněte se po směsi určené pro bromélie nebo sukulenty. Můžete také použít směs dvou třetin běžné zeminy pro květináče a jedné třetiny písku.

·         Vánoční kaktusy přesaďte do květináče, který je o něco málo větší, než původní.

·         Ujistěte se, že má květináč na dně drenážní otvor. I přesto, že má vánoční kaktus rád vlhkost, pokud by měly kořeny nedostatek vzduchu, brzy by vám začaly hnít.

·         Vyjměte rostlinu z květináče i s okolní zeminou a opatrně prohýbejte a ošetřete kořeny. Pokud je směs v květináči zhutnělá, jemně ji z kořenů smyjte trochou vody.

·         Přesaďte vánoční kaktus do nového květináče tak, aby vrchol kořene byl asi 2,5 cm pod okrajem květináče. Okolí kořenů vyplňte čerstvou přesazovací směsí a zeminu lehce poklepejte, abyste odstranili vzduchové kapsy, poté mírně zalejte.

·         Na dva až tři dny rostlinu umístěte na stinné místo a pokračujte v běžné péči o rostlinu.

 

Doufáme, že vám náš jednoduchý průvodce světem přesazování vánočních kaktusů pomůže v péči o tyto krásné sezónní rostliny, které zejména během dlouhých zimních dnů dokážou přinést alespoň trochu barev svými květy do vašeho domova. A také odhodit neoprávněný strach z přesazování květin.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

již od 1469 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 2

KVĚTINOVÝ KOŠ 2

již od 1331 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 3

KVĚTINOVÝ KOŠ 3

již od 1379 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 4

KVĚTINOVÝ KOŠ 4

již od 1299 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 6

KVĚTINOVÝ KOŠ 6

již od 1574 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 7

KVĚTINOVÝ KOŠ 7

již od 1575 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 8

KVĚTINOVÝ KOŠ 8

již od 1452 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 9

KVĚTINOVÝ KOŠ 9

již od 1423 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 11

KVĚTINOVÝ KOŠ 11

již od 1452 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 12

KVĚTINOVÝ KOŠ 12

již od 1631 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 13

KVĚTINOVÝ KOŠ 13

již od 1497 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 20

KVĚTINOVÝ KOŠ 20

již od 1491 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé