Přesazování vánočních kaktusů: Jak a kdy přesazovat vánoční kaktus

Jak a kdy přesazovat vánoční kaktus

 

Vánoční kaktus svým původem pochází z tropických lokalit a proto zcela přirozeně preferuje místa s vyšší vlhkostí, na rozdíl od svých standardních kaktusových kolegů, kteří naopak vyžadují teplé, suché klima. Vánoční kaktus kvete v zimě a jeho květy mají v závislosti na odrůdě odstíny červené, levandulové, růžové, fialové, bílé, broskvové, krémové a oranžové. Tyto plodné kaktusy je však třeba přesazovat, což mnoho lidí může vystrašit nebo dokonce i odradit. Přesazování vánočních kaktusů však není vůbec složité, klíčové je pouze vědět, kdy a jak vánoční kaktus přesadit. Právě tyto základní informace si prozradíme v dnešním článku.

 

Kdy přesazovat vánoční kaktus

Většinu rostlin je nejlépe přesazovat na jaře, tedy v čase kdy jejich květy začnou znovu růst. Přesazování vánočních kaktusů se v tomto směru mírně liší a mělo by se provádět po ukončení kvetení a vadnutí květů koncem zimy nebo začátkem jara. Platí zde však jedno důležité pravidlo. Nikdy se nepokoušejte přesazovat rostlinu v době, kdy aktivně kvete. S přesazováním vánočního kaktusu nespěchejte, protože tento odolný sukulent je nejšťastnější, když jsou jeho kořeny více prorostlé. Časté přesazování by mohlo rostlinu naopak poškodit.

 

Jak často vánoční kaktus přesazovat?

Přesazování vánočního kaktusu každé tři až čtyři roky je většinou dostačující. Raději vždy ale počkejte, až rostlina začne vypadat vyčerpaně, bez energie nebo si všimnete, že několik kořenů prorůstá drenážním otvorem. Rostlina může často spokojeně kvést ve stejném květináči po celé roky.

 

Jak přesadit vánoční kaktus?

Níže jsme si pro vás připravili několik tipů pro přesazování vánočních kaktusů, které vám pomůžou úspěšně přesadit vaše spokojené vánoční kaktusy.

 

·         Přesazování vánočního kaktusu se může zdát složité, rozhodujícím faktorem je však lehká a dobře odvodněná směs pro přesazování. Jak takovou směs poznat? Pokud si chcete ulehčit práci a nešlápnout vedle, poohlédněte se po směsi určené pro bromélie nebo sukulenty. Můžete také použít směs dvou třetin běžné zeminy pro květináče a jedné třetiny písku.

·         Vánoční kaktusy přesaďte do květináče, který je o něco málo větší, než původní.

·         Ujistěte se, že má květináč na dně drenážní otvor. I přesto, že má vánoční kaktus rád vlhkost, pokud by měly kořeny nedostatek vzduchu, brzy by vám začaly hnít.

·         Vyjměte rostlinu z květináče i s okolní zeminou a opatrně prohýbejte a ošetřete kořeny. Pokud je směs v květináči zhutnělá, jemně ji z kořenů smyjte trochou vody.

·         Přesaďte vánoční kaktus do nového květináče tak, aby vrchol kořene byl asi 2,5 cm pod okrajem květináče. Okolí kořenů vyplňte čerstvou přesazovací směsí a zeminu lehce poklepejte, abyste odstranili vzduchové kapsy, poté mírně zalejte.

·         Na dva až tři dny rostlinu umístěte na stinné místo a pokračujte v běžné péči o rostlinu.

 

Doufáme, že vám náš jednoduchý průvodce světem přesazování vánočních kaktusů pomůže v péči o tyto krásné sezónní rostliny, které zejména během dlouhých zimních dnů dokážou přinést alespoň trochu barev svými květy do vašeho domova. A také odhodit neoprávněný strach z přesazování květin.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

již od 1137 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 2

KVĚTINOVÝ KOŠ 2

již od 1042 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 3

KVĚTINOVÝ KOŠ 3

již od 1064 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 4

KVĚTINOVÝ KOŠ 4

již od 1076 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 6

KVĚTINOVÝ KOŠ 6

již od 1204 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 7

KVĚTINOVÝ KOŠ 7

již od 1160 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 8

KVĚTINOVÝ KOŠ 8

již od 1081 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 9

KVĚTINOVÝ KOŠ 9

již od 1104 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 11

KVĚTINOVÝ KOŠ 11

již od 1081 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 12

KVĚTINOVÝ KOŠ 12

již od 1227 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 13

KVĚTINOVÝ KOŠ 13

již od 1204 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 20

KVĚTINOVÝ KOŠ 20

Neprodejné

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Jak zachránit květiny postižené mrazem?

Jak zachránit květiny postižené mrazem?

22.1.2022

Ochrana květin před mrazem

 

Jak velký mráz dokáže zabít rostlinu? Tato otázka je poměrně složitá, protože na ni, jak asi správně tušíte, nejde odpovědět jednou obecnou odpovědí. Většinou ale stačí jedna mrazivá noc, která vaše rostliny dokáže poznamenat už nadoživotí. Ve většině případů to obvykle závisí na odolnosti rostliny a také na konkrétním podnebí. V momentě, kdy teploty začnou klesat pod bod mrazu rychle poškodí nebo dokonce zahubí mnoho druhů rostlin. Proto je vždy důležité na přelomu podzimu a zimy pravidelně sledovat předpověď počasí a pohlídat si tak první mrazíky sezóny. Pokud by se vám i přesto přihodilo, že na vaše rostliny napadl nečekaný mráz, při včasné péči lze mnohé z chladem poškozených rostlin zachránit. Ještě lepší je obecně chránit rostliny před mrazem dříve, než dojde k jejich poškození. Pojďte se s námi podívat na jednotlivé tipy, jak můžete vaše rostliny chránit před nečekaným mrazem.

Číst celé
Nejlepší zimní pokojové rostliny pro váš domov

Nejlepší zimní pokojové rostliny pro váš domov

20.1.2022

 Pokojové rostliny pro zimní období

Většina lidí často považuje pokojové rostliny za něco podobného, jako je například kus dalšího nábytku do jejich interiéru. Umístí rostliny do místnosti, kdy jim dají sem tam napít, když si vzpomenou, a pak jen doufají, že rostliny přežijí. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení jsou pokojové rostliny živé, stejně jako vy a já. Živí se, dýchají, pijí a mají rády teplo stejně jako my. Schopnost udržet pokojové rostliny naživu a zdravé má mnoho společného s konkrétním umístěním správné rostliny na správné místo. Ani sebelepší odborník nedokáže zajistit, aby stínomilná rostlina přežila na slunném okně, zkrátka konkrétní potřeby rostlin neobalamutíte.

Číst celé
Zázračné účinky pokojových rostlin

Zázračné účinky pokojových rostlin

18.1.2022

Pokojové rostliny pro vaše zdraví

Jak může pěstování pokojových rostlin prospět vašemu fyzickému a duševnímu zdraví? Pořídit si domů rostliny zní jako skvělý nápad. Jsou skvělým způsobem, jak dodat místnosti život, barvy a svěžest. Vždycky se s nimi bude ale pojit povinnost se o ně starat. A pokud se o ně starat nebudete, místo toho, aby váš domov oživily, budou paradoxně působit spíše ponurým a depresivním dojmem.

Číst celé