Pět způsobů jak prodloužit pěstovací sezónu

Jak prodloužit sezónu pěstování

 

Nebylo by skvělé, kdybyste ze stejného prostoru, který máte momentálně k dispozici k pěstování mohli sklízet více ovoce a zeleniny? Rozhodně bylo a málokdo kdo by s námi nesouhlasil. Neexistuje totiž lepší pocit, než si na talíř servírovat domácí ovoce a zeleninu. Sklizeň jednotlivých druhů ovoce a zeleniny samozřejmě vždy záleží na místě, kde bydlíme, ale určitě s námi budete souhlasit, že by bylo skvělé, kdyby se období sklizně dalo roztáhnout do delšího období. Přece jen přírodu tolik neovlivníme, abychom jí přikázaly kdy má plodit a kdy ne, nicméně si můžeme sami pomoci a vegetační období alespoň trošičku protáhnout.

 

Žádné kouzla ani magie se v tomto případě nekonají, jde o poměrně logický proces, který nám pomůže ovoce a zeleninu sklízet delší dobu. Všichni zahradníci mohou vytvořit delší vegatační období pomocí udržování teplejšího prostředí kolem své zeleniny. Zvláště v momentě, když jsou venkovní teploty příliš nízké pro přežití venkovních rostlin. Zahradníci však mohou na jaře zasadit dříve a ze zahrady následně sklízet později na podzim. V dnešním článku vám ukážeme pět levných a snadných metod, které můžete na vaší zahradě využít k prodloužení vegetačního období.

 

Jak prodloužit vegetační období

 

Plastová fólie

Pokud se rozhodnete využít rady vysadit ovoce a zeleninu dříve, než je běžné, přikryjte zemi černou plastovou fólií, která vám pomůže zvýšit teplotu půdy a udržet ji. Díky této plastové přikrývce můžete zvýšit teplotu půdy až o 2,8 stupňů celsia! Černá barva plastové fólie navím pomáhá udržovat teplo mnohem déle, než holá půda. Můžete sáhnout také po čiré fólii, která může přivodit změnu až o 4-7 stupňů celsia! Říkáte si, že to zní ještě lépe? Možná ano, avšak musíte počítat s tím, že čirý plast vám nezabrání v klíčení a růstu plevele. Tato metoda je oblíbena k prodloužení vegetačního období a funguje nejlépe v případě, kdy je půda hladká a fólie tak může být skutečně pevně přitažena k půdě k maximálním kontaktu plast-půda.

 

Speciální přikrývky pro vaše rostliny

Možná jste už někde zaznamenaly čiré láhve od sodovek s odříznutými dny. Tyto podomácku vyrobené přikrývky dokonale fungují jako miniskleníky, které dokážou předehřát půdu a udržovat tak vyšší teploty kolem jednotlivých plodin. Tato efektivní metoda dokáže vytvořit delší vegetační období a umožnit tak zahradníkům zasadit o tři až čtyři týdny dříve, než je běžné. Pokud se rozhodnete využít tuto metodu, nezapomeňte na řádné větrání. Přikrývku oddělejte v době, kdy se vaše plodiny začnou dotýkat přikrývky a budou potřebovat větší prostor k růstu. V tuto dobu by však už mělo být příjemnější a mírumilovnější počasí.

 

Tunely

Nízké, vysoké, dlouhé i krátké, jakékoliv, jenom aby vám pomohli vytvořit příjemnější a přívětivější prostředí pro vaše rostliny. Nejčastěji jsou tunely sestaveny z obručí, které jsou pokryté polyetylenovou plastovou fólií a fungují na podobném principu, jak již zmíněné metody. Pomáhají prodlužovat vegetační období zahříváním půdy a udržováním vyšší teploty v okolí rostlin. Nazývají se také jako obručové domy! V tomto případě už se jedná o skutečně velké stavby, do kterých se vleze i dospělý člověk. Vy si ovšem vystačíte i s nízkou verzí, díky které budete moci zahájit vaši výsadbu mnohem dříve, než jste byli možná doposud zvyklí. Navíc můžete pomocí teploměru monitorovat vnitřní teplotu i vlhkost.

 

Plovoucí kryty

Plovoucí kryty vám pomůžou krýt celé řádky mladých plodin a můžete je najít v řadě různých materiálů. Od plastu, polyesteru, polypropylenu nebo dokonce i tkané varianty. Plovoucí kryty jsou umístěny nad plodinami, aby zabránily výskytu škůdců. Zároveň působí efektivně jako větrolamy a dokážou prodloužit vegetační období díky zadržování tepla. Kryty jsou vyrobeny tak, aby dokázaly propouštět jak vodu, vzduch i světlo, tedy elementy potřebné pro zdravý život a růst plodin. Plovoucí kryty vám pomohou zvýšit teplo o 3 až 5,5 stupně celsia a mohou být tak účinným ochráncem proti jarním nebo podzimním přízemním mrazíkům. Pokud si přejete ochránit vaše rostliny jenom během ranních hodin, kdy máte obavy právě z brzkých mazíků, můžete použít také staré prostěradla nebo přikrývky, díky kterým můžete také prodloužit produktivitu vaší zahrady.

 

Rámečky proti chladu

Dřevěné boxy se skleněnou deskou se velmi často používají na jaře ke klíčení nebo ke zpevnění křehkých zeleninových plodin. Lze je ale také použít i v chladnějších měsících k pěstování plodin jako je například salát. Delšího vegetačního období lze dosáhnout přeměnou studeného rámu na horké lóže pomocí instalace vodotěsných topných kabelů pod půdu, to už ovšem vyžaduje trochu více zručnosti a manuálnosi. Pokud jste ale kutil, co rád tvoří, můžete si rámečky proti chladu vytvořit přesně podle vašich představ. Navíc je můžete vytvořit z různých materiálů od betonu, balíků sena, přes stará okna až po plexisklo s plastovou fólií. V principu ale všechny rámy fungují na jednoduché struktuře, která spočívá v zachycování sluneční energie díky které vytváří izolované mikroklima. Využití rámů proti chladu na prodloužení vegetačního období jsou vhodné pro plodiny jako je brokolice, řepa, zelí, špenát nebo například salát.

 

Co se týče vegetačního období v České republice, díky postupnému a nenápadné zvyšování se průměrné teploty v důsledku globálního oteplování neustále prodlužuje. Samozřejmě jsou to pro nás nepatrné změny, kterých si běžný smrtelník ani nepovšimne. Ovšem pokud se na tuto problematiku podíváte v měřítku několika desítek let, zjistíte, že se za posledních 50 let vegetační období prodloužilo o 9 dní. Dříve vegetační období nastupovalo během začátku dubna, dnes se posunulo již na konec března. Ačkoliv se to může zdát jako dobrá zpráva, většina zemědělců a zahrádkářů to bere spíše jako riziko, že první květy a plodiny budou výrazněji vystaveny nebezpečí v podobě promrznutí.

 

Doufáme. že vám naše zahradní tipy pomůžou prodloužit vegetační období plodin, a vy si tak budete moci užívat jejich sklizeň o trochu déle, než jste byli doposud zvyklí. Způsobů, jak prodloužit vegetační období vašich plodin existuje hned několik, proto je jen na vás kterou zvolíte a která vám bude nejvíce vyhovovat.

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

AGNES

AGNES

již od 1048 Kč
ALANIS

ALANIS

již od 1084 Kč
ALENA

ALENA

již od 1062 Kč
ANDREA

ANDREA

již od 1071 Kč
TANIFE

TANIFE

již od 1063 Kč
ANITA

ANITA

již od 1018 Kč
ANNA

ANNA

již od 1130 Kč
ANTONIE

ANTONIE

již od 1015 Kč
APOLENA

APOLENA

již od 1153 Kč
ADRIANA

ADRIANA

již od 1130 Kč
ARIANA

ARIANA

již od 1123 Kč
BARBARA

BARBARA

již od 1107 Kč
BARBORA

BARBORA

již od 1103 Kč
ALEXANDRA

ALEXANDRA

již od 1106 Kč
ALICE

ALICE

již od 1079 Kč
ANGELINA

ANGELINA

již od 1062 Kč
BJORK

BJORK

již od 1153 Kč
CLEOPATRA

CLEOPATRA

již od 1169 Kč
DANUŠE

DANUŠE

již od 1176 Kč
DENISA

DENISA

již od 1204 Kč
DONA

DONA

již od 1197 Kč
ELENA

ELENA

již od 1165 Kč
ELISN

ELISN

již od 1124 Kč
EMANUELA

EMANUELA

již od 1097 Kč
GABRIELA

GABRIELA

již od 1119 Kč
GISEL

GISEL

již od 1153 Kč
HELENA

HELENA

již od 1038 Kč
HELGA

HELGA

již od 1183 Kč
IDA

IDA

již od 1145 Kč
ANABELA

ANABELA

již od 1176 Kč
BARBATA

BARBATA

již od 1195 Kč
ANETA

ANETA

již od 1106 Kč
ALEX

ALEX

již od 1176 Kč
ANGELIKA

ANGELIKA

již od 1064 Kč
BARBRA

BARBRA

již od 983 Kč
BRIGITA

BRIGITA

již od 1119 Kč
DOMINIKA

DOMINIKA

již od 1221 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé