Pět způsobů jak prodloužit pěstovací sezónu

Jak prodloužit sezónu pěstování

 

Nebylo by skvělé, kdybyste ze stejného prostoru, který máte momentálně k dispozici k pěstování mohli sklízet více ovoce a zeleniny? Rozhodně bylo a málokdo kdo by s námi nesouhlasil. Neexistuje totiž lepší pocit, než si na talíř servírovat domácí ovoce a zeleninu. Sklizeň jednotlivých druhů ovoce a zeleniny samozřejmě vždy záleží na místě, kde bydlíme, ale určitě s námi budete souhlasit, že by bylo skvělé, kdyby se období sklizně dalo roztáhnout do delšího období. Přece jen přírodu tolik neovlivníme, abychom jí přikázaly kdy má plodit a kdy ne, nicméně si můžeme sami pomoci a vegetační období alespoň trošičku protáhnout.

 

Žádné kouzla ani magie se v tomto případě nekonají, jde o poměrně logický proces, který nám pomůže ovoce a zeleninu sklízet delší dobu. Všichni zahradníci mohou vytvořit delší vegatační období pomocí udržování teplejšího prostředí kolem své zeleniny. Zvláště v momentě, když jsou venkovní teploty příliš nízké pro přežití venkovních rostlin. Zahradníci však mohou na jaře zasadit dříve a ze zahrady následně sklízet později na podzim. V dnešním článku vám ukážeme pět levných a snadných metod, které můžete na vaší zahradě využít k prodloužení vegetačního období.

 

Jak prodloužit vegetační období

 

Plastová fólie

Pokud se rozhodnete využít rady vysadit ovoce a zeleninu dříve, než je běžné, přikryjte zemi černou plastovou fólií, která vám pomůže zvýšit teplotu půdy a udržet ji. Díky této plastové přikrývce můžete zvýšit teplotu půdy až o 2,8 stupňů celsia! Černá barva plastové fólie navím pomáhá udržovat teplo mnohem déle, než holá půda. Můžete sáhnout také po čiré fólii, která může přivodit změnu až o 4-7 stupňů celsia! Říkáte si, že to zní ještě lépe? Možná ano, avšak musíte počítat s tím, že čirý plast vám nezabrání v klíčení a růstu plevele. Tato metoda je oblíbena k prodloužení vegetačního období a funguje nejlépe v případě, kdy je půda hladká a fólie tak může být skutečně pevně přitažena k půdě k maximálním kontaktu plast-půda.

 

Speciální přikrývky pro vaše rostliny

Možná jste už někde zaznamenaly čiré láhve od sodovek s odříznutými dny. Tyto podomácku vyrobené přikrývky dokonale fungují jako miniskleníky, které dokážou předehřát půdu a udržovat tak vyšší teploty kolem jednotlivých plodin. Tato efektivní metoda dokáže vytvořit delší vegetační období a umožnit tak zahradníkům zasadit o tři až čtyři týdny dříve, než je běžné. Pokud se rozhodnete využít tuto metodu, nezapomeňte na řádné větrání. Přikrývku oddělejte v době, kdy se vaše plodiny začnou dotýkat přikrývky a budou potřebovat větší prostor k růstu. V tuto dobu by však už mělo být příjemnější a mírumilovnější počasí.

 

Tunely

Nízké, vysoké, dlouhé i krátké, jakékoliv, jenom aby vám pomohli vytvořit příjemnější a přívětivější prostředí pro vaše rostliny. Nejčastěji jsou tunely sestaveny z obručí, které jsou pokryté polyetylenovou plastovou fólií a fungují na podobném principu, jak již zmíněné metody. Pomáhají prodlužovat vegetační období zahříváním půdy a udržováním vyšší teploty v okolí rostlin. Nazývají se také jako obručové domy! V tomto případě už se jedná o skutečně velké stavby, do kterých se vleze i dospělý člověk. Vy si ovšem vystačíte i s nízkou verzí, díky které budete moci zahájit vaši výsadbu mnohem dříve, než jste byli možná doposud zvyklí. Navíc můžete pomocí teploměru monitorovat vnitřní teplotu i vlhkost.

 

Plovoucí kryty

Plovoucí kryty vám pomůžou krýt celé řádky mladých plodin a můžete je najít v řadě různých materiálů. Od plastu, polyesteru, polypropylenu nebo dokonce i tkané varianty. Plovoucí kryty jsou umístěny nad plodinami, aby zabránily výskytu škůdců. Zároveň působí efektivně jako větrolamy a dokážou prodloužit vegetační období díky zadržování tepla. Kryty jsou vyrobeny tak, aby dokázaly propouštět jak vodu, vzduch i světlo, tedy elementy potřebné pro zdravý život a růst plodin. Plovoucí kryty vám pomohou zvýšit teplo o 3 až 5,5 stupně celsia a mohou být tak účinným ochráncem proti jarním nebo podzimním přízemním mrazíkům. Pokud si přejete ochránit vaše rostliny jenom během ranních hodin, kdy máte obavy právě z brzkých mazíků, můžete použít také staré prostěradla nebo přikrývky, díky kterým můžete také prodloužit produktivitu vaší zahrady.

 

Rámečky proti chladu

Dřevěné boxy se skleněnou deskou se velmi často používají na jaře ke klíčení nebo ke zpevnění křehkých zeleninových plodin. Lze je ale také použít i v chladnějších měsících k pěstování plodin jako je například salát. Delšího vegetačního období lze dosáhnout přeměnou studeného rámu na horké lóže pomocí instalace vodotěsných topných kabelů pod půdu, to už ovšem vyžaduje trochu více zručnosti a manuálnosi. Pokud jste ale kutil, co rád tvoří, můžete si rámečky proti chladu vytvořit přesně podle vašich představ. Navíc je můžete vytvořit z různých materiálů od betonu, balíků sena, přes stará okna až po plexisklo s plastovou fólií. V principu ale všechny rámy fungují na jednoduché struktuře, která spočívá v zachycování sluneční energie díky které vytváří izolované mikroklima. Využití rámů proti chladu na prodloužení vegetačního období jsou vhodné pro plodiny jako je brokolice, řepa, zelí, špenát nebo například salát.

 

Co se týče vegetačního období v České republice, díky postupnému a nenápadné zvyšování se průměrné teploty v důsledku globálního oteplování neustále prodlužuje. Samozřejmě jsou to pro nás nepatrné změny, kterých si běžný smrtelník ani nepovšimne. Ovšem pokud se na tuto problematiku podíváte v měřítku několika desítek let, zjistíte, že se za posledních 50 let vegetační období prodloužilo o 9 dní. Dříve vegetační období nastupovalo během začátku dubna, dnes se posunulo již na konec března. Ačkoliv se to může zdát jako dobrá zpráva, většina zemědělců a zahrádkářů to bere spíše jako riziko, že první květy a plodiny budou výrazněji vystaveny nebezpečí v podobě promrznutí.

 

Doufáme. že vám naše zahradní tipy pomůžou prodloužit vegetační období plodin, a vy si tak budete moci užívat jejich sklizeň o trochu déle, než jste byli doposud zvyklí. Způsobů, jak prodloužit vegetační období vašich plodin existuje hned několik, proto je jen na vás kterou zvolíte a která vám bude nejvíce vyhovovat.

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

AGNES

AGNES

již od 935 Kč
ALANIS

ALANIS

již od 924 Kč
ALENA

ALENA

již od 919 Kč
KAMALIE

KAMALIE

již od 919 Kč
ANDREA

ANDREA

již od 908 Kč
TANIFE

TANIFE

již od 946 Kč
ANITA

ANITA

již od 957 Kč
ANNA

ANNA

již od 963 Kč
ANTONIE

ANTONIE

již od 875 Kč
APOLENA

APOLENA

již od 985 Kč
ADRIANA

ADRIANA

již od 963 Kč
ARIANA

ARIANA

již od 946 Kč
BARBARA

BARBARA

již od 919 Kč
BARBORA

BARBORA

již od 957 Kč
ALEXANDRA

ALEXANDRA

již od 941 Kč
ALICE

ALICE

již od 935 Kč
ALSTROMERIE

ALSTROMERIE

již od 902 Kč
ANGELINA

ANGELINA

již od 919 Kč
BJORK

BJORK

již od 985 Kč
CLEOPATRA

CLEOPATRA

již od 957 Kč
DANUŠE

DANUŠE

již od 1007 Kč
DENISA

DENISA

již od 974 Kč
DITA

DITA

již od 1007 Kč
DONA

DONA

již od 957 Kč
ELENA

ELENA

již od 963 Kč
ELISN

ELISN

již od 935 Kč
EMANUELA

EMANUELA

již od 902 Kč
GABRIELA

GABRIELA

již od 880 Kč
GISEL

GISEL

již od 985 Kč
HELENA

HELENA

již od 913 Kč
HELGA

HELGA

již od 974 Kč
IDA

IDA

již od 957 Kč
ANABELA

ANABELA

již od 963 Kč
KLOE
JARNÍ

KLOE

Neprodejné
BARBATA

BARBATA

Neprodejné
ANETA

ANETA

Neprodejné
ALEX

ALEX

již od 1007 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba - 2. díl

Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba - 2. díl

5.12.2021

Jak využít stromy s červenými bobulemi - 2. díl

V prvním díle, který byl věnován stromům s červenými bobulemi jsme si představili hned několik zajímavých zástupců.  Prozradili jsme také, co je dobré si při výběru správného stromu pro vaši zahradu pohlídat a na co se při výběru soustředit a rozhodně nepodcenit. Každý strom s červenými bobulemi má své specifické vlastnosti, požadavky na pěstování a také různou dobu, kdy produkuje své nádherné červené plody. Navíc je také důležité si ujasnit, k čemu primárně váš strom plánujete vysadit a důvody se mohou lišit. V našem případě se jedná zejména o nádherné zimní a vánoční dekorace, které do vašeho interiéru vnesou ducha Vánoc a trochu pozitivních barev během pochmurných měsíců. Dalším využití může být například v kuchyni, nebo jako okrasný plot. V dnešním článku se podíváme na další adepty, které můžete zařadit do vaší letošní zimní výzdoby.

Číst celé
Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba -  1.díl

Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba - 1.díl

4.12.2021

Jak využít stromy s červenými bobulemi -  1.díl

Stromy s červenými bobulemi dodají vaší nejen zahradě, ale také interiéru živost i v těch nejchmurnějších měsících. Zároveň poskytnou důležitou potravu ptáčkům a dalším živočichům, kteří se během zimních měsíců ocitnou na vaší zahradě. Stromy s červenými bobulemi nám během podzimních a hlavně zimních měsíců dodají do našich domovů radostnou barvu, v době, kdy se většina přírody chýlí ke svému zazimování. Některé odrůdy však dodají akcent i v létě a mnoho z nich má krásné květy i na jaře.

Číst celé
Deset nejoblíbenějších květin a rostlin pro dokonalé Vánoce

Deset nejoblíbenějších květin a rostlin pro dokonalé Vánoce

30.11.2021

Které jsou nejblíbenější květiny pro letošní Vánoce

Chryzantémy a měsíčky jsou možná nejoblíbenějšími podzimními květinami, ale jakmile skončí jejich 15 minut podzimní slávy, je čas na sváteční atmosféru s některými zimními favority. V dnešním článku si představíme květiny a rostliny, které jsou ideální pro ozdobení vašeho domova v klasické červené a zelené paletě barev, ale abychom nezůstali pouze u tradičních barev, které sice miluje, ale nepřekvapí, připrapravili jsme pro vás i pár barevných překvapení.

Číst celé