Péče o vánoční hnězdu

Jak pečovat o vánoční hvězdu

Pro všechny z vás, kteří se nemohou nabažit Vánoc a rádi mají věci připravené v dostatečném předstihu by rozhodně neměla chybět na seznamu vánoční hvězda. Už v listopadu je ideální čas na to si jednu vánoční hvězdu rozhodně pořídit, může být skvělým prvním krokem, jak se hezky naladit na vánoční náladu. Vánoční hvězdy svými nádhernými zelenými a červenými listy dodá vánoční nádech do každého interiéru. Jakmile umístíte vánoční hvězdu na své místo, můžete přemýšlet nad dalšími vánočními ozdobami, kterými letos vyladíte svůj byt. Mnoho lidí ale stále bohužel neví jak se správně starat o vánoční hvězdu a proto dneska přicházíme s radami a tipy, jak se postarat o vánoční hvězdu, aby vám vydržela co nejdéle a udržovala u vás doma krásnou vánoční atmosféru. V tomto průvodci se navíc dozvíte spoustu tipů jak zajistit, aby vaše vánoční hvězda vydržela nejen celý prosinec, ale ještě mnohem déle!

 

 

Anatomie vánoční hvězdy

Vánoční hvězdy doslova klamou svým vzhledem. Mnoho lidí si stále myslí, že zářivě červená barva patří okvětním lístkům. Ovšem nikoli! Ve skutečnosti jsou to listeny. Listeny jsou technicky listy, ale představují způsob, kterým má rostlina ve volné přírodě přilákat opylovače. Tyto listeny mají výraznější a zajímavější barvu pro opylovače, proto je narozdíl od obyčejných zelených listů lákají mnohem více. Proto květy vánoční hvězdy jsou ve skutečnosti pouze malé žluté pupeny v jejím středu.

 

Proč jsou vánoční hvězdy vůbec spojovány s Vánocemi?

Vánoční hvězdy bez váhání patří mezi jedny z nejoblíbenějších vánočních rostlin. Není snad domácnost o vánočních svátcích, která by neměla na stole alespoň jednu vánoční hvězdu. Svůj název získala díky tvaru listů, které až nápadně připomínají hvězdu. V Mexiku se pro vánoční hvězdu používá také název “Flores de Noche Buena” což v překladu znamená “Květiny svaté noci”. Tento název je spojen s legendou, kdy mladá dívka přinesla jako dárek Ježíškovi kytici plnou plevele, kterou umístila před Ježíškovu postýlku. Tato květina se během noci transformovala právě do kytice vánoční hvězdy, což bylo považováno za opravdový vánoční zázrak. Proto byla právě vánoční hvězda pasována za květinu svaté noci. Vánoční hvězda navíc opravdu pochází z Mexika a paradoxně nemá ráda chlad, i když jsou spojovány s nejchladnějšími měsíci v roce. Proto je při nákupu vždy zabalte nejen do fólie, ale také do papíru, aby jste je v pořádku a bez újmy dovezly domů.

 

Péče o vánoční hvězdu

Pokud vlastníte domácícho mazlíčka, určitě jste také obezřetní co se týče květin. Leckteré domácí rostliny nebo řezané květiny jsou jedovaté pro vaše čtyřnohé kamarády. U vánoční hvězdy můžete být naprosto v klidu, nejsou toxické ani pro zvířata, ani pro lidi. Proto je můžete umístit na stůl nebo dokonce na zem, beze strachu, že by někomu ublížily.
Vánoční hvězdy preferují nepřímé sluneční světlo a mírnou teplotu v rozmezí mezi 16 °C a 22 °C. Proto není vhodné je mít v přímé blízkosti topení, ale stejně tak na parapetu nebo na místě s průvanem.
Během dne dbejte na to, aby se rostlině dostalo nepřímého slunečního světla, nikoliv přímého, to by mohlo hvězdu začít sušit.
Vyvarujte se také častému přemísťování vánoční hvězdy z místnosti do místnosti, nemá ráda přílišné výkyvy teplot.
Jak poznáte kdy rostlina potřebuje vodu? Nejsnadnějším způsobem, jak poznáte, že vaše vánoční hvězda potřebuje vodu je když prstem zkusíte jak moc vlhká hlína, ve které rostlina roste. Pokud je hlína suchá i ve spodní části, je nutné dopřát vaší vánoční hvězdě vodní lázeň a pořádně ji hydratovat! Dejte ji proto na pár minut do dřezu s vodou, ať se rostlina pořádně napije a hydratuje. Pokud je suchá pouze horní vrstva půdy, naopak spodní část je vlhká, stačí ji pouze zalít. V posledním případě, je-li půda vlhká jak ve spodní části, tak i na povrchu, můžete si pogratulovat - jste opravdu pečlivý zahradník a vaše vánoční hvězda nestrádá.
Stejně jako u dalších rostlin, často je příliš složité odhadnou kolik vody je ideální množství, aby rostlina netrpěla suchem, ale zároveň aby nebyla neustále nasátá vodou. Proto vždy frekvence zalévání záleží především na velikosti rostliny, teplotě v místnosti a na místě, kde se rostlina nachází.
Vánoční hvězdy milují vlhko, proto je vždy dobré jim dopřát trochu osvěžení pomocí vody z rozprašovače, aby se znovu, alespoň na chvíli cítili jako ve své domovině, v Mexiku, kde je opravdu výraznější, vlhčí podnebí. Stačí čas od času lehce postříkat listy i květy vánoční hvězdy a uvidíte jak rostlina najednou ožije!
 

Oblázkový podnos

Dalším jednoduchým způsobem, jak udržet vánoční hvězdu vlhkou, je požití oblízkového podnosu. Jak na to? Je to opravdu snadné! Stačí pořídit podnost nebo misku, která má o trošku větší průměr než květináč rostliny a poté jej vyskládat drobnými oblázky, pod které nalejte trochu vody. Tato voda se bude z pod oblázku pomalu vypařovat a bude tím pádem poskytovat rostlině příjemně vlhké prostředí. Jak chytré a přitom efektivní, že ano? Oblázky navíc velmi snadno oddělují květináč od vody a proto umožňují cirkulaci vzduchu nad vodou. Tento trik navíc můžete praktikovat nejen u vánoční hvězdy, ale I dalších rostlin. Například u orchidejí se jedná o poněkud oblíbenou vychytávku.

 

Může vánoční hvězda znovu vykvést?

Určitě ano! Vánoční hvězda není pouze vánoční rostlinou, naopak vám může vydržet po celý rok! Navíc další Vánoce může začít plodit stejně krásné červené listy jako v rok, který jste ji pořídili. A všichni moc dobře známe pocit, jak rychle dokáže čas plynout, člověk se ani nenaděje a už jsou tu další Vánoce. Vánoční hvězdu většinou pořizujeme už ve fázi, kdy si můžeme užívat její nádherné okrasné červené listy. Ovšem ne po celou dobu je tomu tak. Po dobu listopadu, prosince a často i ledna si můžeme užívat její nadherně červené listy, ty ovšem netrvají věčně a většinou v únoru krásné centrální červené květy začínají mizet. Stonky vánoční hvězdy zesílí a začnou take více lepit. Můžete take zaznamenat, opadávání a listů, které se také mohou začít zmenšovat. Právě tato doba je ideální na dodání potřebných živin vaší rostlině, které ji dodáte správným hnojením.

S měsícem březnem naopak můžete zaznamenat, že se rostlina opět probouzí k životu, což je ideální čas na zastřihnutí stonků těsně pod listeny. Pokud chcete, aby vase vánoční hvězda opravdu na vánoce znovu vykvetla, musíte na ni myslet i přes léto, kdy ji ideálně dejte na zahradu a vystavte ji nepřímému slunečnímu světlu, právě v tento moment má rostlina šanci znovu začít plodit nové listy. S koncem léta je dobré květinu vrátit zpátky do interiéru, kde si začne zvykat na poměrně konzistentní teplotu. V září naopak začíná opravdová péče, kdy je dobré rostlině během dne dopřát nepřímé sluneční světlo, ale na noc ji umístit mimo veškeré světlo. Můžete použít stínidla, nebo ji přenést do místnosti, kde opravdu není žádné světlo. Volba je jen na vás a na vašich možnostech. Právě tato fáze je jedna z nejdůležitějších kdy doba temna opravdu povzbuzuje tvorbu nových červených listů. V tento moment je také důležité sledovat změny, které se u rostliny dějí. Zkuste tento proces praktikovat alespoň po dobu tří týdnů, věřte že výsledek bude opravdu stat za to a vy si na Vánoce budete moct užívat nádhernou, znovu vykvetlou vánoční hvězdu, ze které budete mít ještě větší radost, než kdyby jste ji jen tak koupili v květinářství.

 

Doufáme, že vám dnešní obsáhlý článek pomohl pochopit všechny potřeby vánoční hvězdy a vaše bude letos vypadat opravdu nejlépe ze všech, co jste kdy měli! Navíc ji můžete pěstovat s kvalitní péčí hned několik sezón. Teď už nezbývá nic jiného, než si jen pořídit vaši první vánoční hvězdu sezóny a věřit, že tato sezóna není její poslední!

 

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé