Nejčastější důvody, proč se u vás květinám nedaří

Proč se vašim květinám doma nedaří

 

Který pěstitel si tuto otázku už někdy nepoložil? Ačkoliv si pořídíte rostliny v krásném, rozkvetlém stavu, kdy vypadají zdravě a svěže, rozhodně nepočítáte s tím, že by se jim u vás nelíbilo. Ovšem i tento počáteční stav se může během chvilky změnit a stane se, že vaše pokojovky začnou zničeho nic umírat i přes vaše přesvědčení, že jim poskytuje tu nejlepší péči. Nejčastěji se tak děje u pěstitelů nováčků, kteří se s květinami spíše seznamují, a proto není divu, že nováčci v oboru jsou často zmatení, proč jejich rostlina odešla.

Dobrou zprávou ale je, že rostliny opravdu neumírají jen tak bez důvodu. Pokojové rostliny jsou ve skutečnosti poměrně předvídatelné v závislosti na jejich druhu a drtivá většina rostlinných obětí je způsobena stejnými faktory. My vám dnes prozradíme nejčastější důvody, proč pokojové rostliny umírají a možná právě díky tomuto článku, objevíte zakopaného psa i ve vašem případě. Pojďte společně s námi odhalit tajemství spojené s umíráním vašich pokojovek.

 

Zaléváte vaši rostlinu příliš často nebo velkým množstvím vody

Příliš mnoho vody se na první pohled může zdát spíše jako paradox, ve skutečnosti to ale možné je a patří to mezi nejčastější chyby v péči o květiny. Existuje jen velmi málo rostlin, které by zvládly každodenní zalévání v běžném období. Dokonce i mnoho tropických rostlin, které vodu a vlhkost milují nevyžadují denní zalévání. Stav, kdy rostlina potřebuje vodu poznáte velmi jednoduše podle povadlých a pokleslých listů. Obecně byste své rostliny neměly zalévat do doby, dokud to nepotřebují. Nejsnazší kontrola je pomocí prstu, který zaboříte do hlíny. Pokud je povrch suchý, vaše rostlina potřebuje vodu, pokud je vlhký, nebo dokonce mokrý, rozhodně rostlinu nezalévejte!

 

Špatná drenáž

Tento nešvar úzce souvisí s předešlým bodem. Zalévání a odvodňování spolu velmi úzce souvisí, až je skoro obtížné rozlišit skutečného viníka. Ovšem není pochyb o tom, že špatná drenáž zabíjí velkou spoustu rostlin. Květináče se špatným odtokem vody, které v sobě mají rostliny vázané na kořeny nebo starou půdu mohou velmi snadno zadržovat vodu na dně květináče, i když je půda výše v květináči sušší. Výsledkem toho jsou kořeny, které sedí na vodě a vznikají tak ideální podmínky pro vznik hniloby. Mnoho lidí je také zvyklá zalévat své rostliny tak, že čekají až všechna voda přeteče do zásobníku, ale poté zásobník nevyprázdní, takže rostlina doslova sedí na rybníku vody. To je také skvělý začátek pro hnilobu kořenů rostliny. Zpravidla platí, že čím lepší drenáž květina má, tím častěji ji můžete zalévat a tím menší šance se, že se voda bude usazovat naspodu květináče a dělat neplechu.

 

Nepřesazujete

Je celkem obvyklé mít rostlinu rok až dva, poskytovat ji po celou dobu stejnou péči během které se vaší rostlině daří a vypadá dobře. Najednou ale může nastat situace, kdy vaše rostlina začne víceméně bez důvodu selhávat. V mnoha případech je to způsobeno nedostatečným vyživením kořenům v důsledku toho, že vaše rostlina nedostává adekvátní výživu z půdy - protože ta téměř žádná není. Ne všechny rostliny je nutné přesazovat každý rok, ale je dobré pravidelně kontrolovat kořeny vaší rostliny, které jsou základním stavebním kamenem celé rostliny, proto je nutné o ně skutečně pečovat.

 

Použití starého substrátu

Tento krok úzce souvisí s nepřesazováním. Většina substrátů, které můžeme volně koupit v obchodech se zahradnickým zbožím, je z velké části založena na rašelině, která se časem rozpadá a stává se tak kyselejší. Při postupném rozpadu rašeliny je pro vodu a kyslík náročnější proniknout do kořenové zóny, proto rostlina může pomalu začít hladovět, i když se ve vaší péči nic zásadního nezmění. Nejlepším řešením je pravidelné přesazování, díky kterému budete mít jistotu, že půda je svěží a plná živin. Pokud je vaše rostlina už příliš stará, můžete tuto situaci vyřešit pomocí řízků.

 

Nedostatek vody

Dalším a opačným extrémem může být také nedostatek vody, způsobený nejčastěji nedbalostí, což vypovídá dost o celkovém vztahu k rostlinám. Často se stává, že rostlina je vystavena na snadno přehlédnutelném místě a pokud nepatříte mezi spořádané pěstitele, není divu že se může stát, že vaši rostlinu velmi jednoduše přehlédnete.

 

Špatně zvolené hnojivo

Už jsme si představili nešvar v podobě špatné drenáže nebo špatných světelných podmínek, které jsou pro rostliny životně důležité. Pokud jste ale schopni zajistit tyto základní podmínky, doplněné o správné zalévání, většina rostlin bude velmi přizpůsobivých. Rostlina se zdravými kořeny může často přežít i kolísání teplot, nedokonalé světelné podmínky, které neposkytují tolik světla, kolik by její správný růst vyžadoval. Když se na to podíváme obecněji, rostliny jsou skoro jako domy, potřebují pevné základy, aby se jim dařilo. To znamená, že pokud jim zajistíte základní péči pro zdravé kořeny, vašim rostlinám se bude dařit.

 

Doufáme, že jsme odhalili alespoň některý z nešvarů, který sužuje zdraví vašich květin a vy díky tomu už budete mnohem pozornějšími pěstiteli, kteří nic nenechají náhodě. Doufáme, že díky dnešnímu článku vaše květiny budou rázem šťastnější.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KYTICE HAPPY + PLYŠOVÝ MEDVĚD

KYTICE HAPPY + PLYŠOVÝ MEDVĚD

již od 1275 Kč
KYTICE HAPPY + MERCI 250 g

KYTICE HAPPY + MERCI 250 g

již od 1077 Kč
KYTICE HAPPY + MILKA 110 g

KYTICE HAPPY + MILKA 110 g

již od 1055 Kč
KYTICE HAPPY + RAFFAELLO 150 g

KYTICE HAPPY + RAFFAELLO 150 g

již od 1088 Kč
KYTICE HAPPY + TOFFIFEE 125 g

KYTICE HAPPY + TOFFIFEE 125 g

již od 967 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Deset nejoblíbenějších květin a rostlin pro dokonalé Vánoce

Deset nejoblíbenějších květin a rostlin pro dokonalé Vánoce

30.11.2021

Které jsou nejblíbenější květiny pro letošní Vánoce

Oživte svou zimní výzdobu

Chryzantémy a měsíčky jsou možná nejoblíbenějšími podzimními květinami, ale jakmile skončí jejich 15 minut podzimní slávy, je čas na sváteční atmosféru s některými zimními favority. V dnešním článku si představíme květiny a rostliny, které jsou ideální pro ozdobení vašeho domova v klasické červené a zelené paletě barev, ale abychom nezůstali pouze u tradičních barev, které sice miluje, ale nepřekvapí, připrapravili jsme pro vás i pár barevných překvapení.

Číst celé
Čtyři podzimní/zimní barevné svatební trendy

Čtyři podzimní/zimní barevné svatební trendy

21.11.2021

Podzimní/zimní svatební barevné trendy

 

S koncem letních veder přicházejí přirozeně chladnější měsíce podzimu a zimy a my jsme na ně dokonale připraveni! Rok 2021 přináší svatební boom, a tak není divu, že překypujeme kombinacemi svatebních květin a různorodých barevných palet. Připravili jsme si pro vás čtyři nejpoutavější barevné palety pro podzim a zimu 2021.

Číst celé
Šest kreativních způsobů, jak použít sušené květiny

Šest kreativních způsobů, jak použít sušené květiny

16.11.2021

Jak kreativně použít sušené květiny

Sušené květiny jsou tady s námi už po tisíce let, kdy nejen botanici, ale zejména květinoví nadšencí našli oblibu v sušení a lisování květin. Kromě tradičních metod existuje mnoho dalších inspirativních způsobů, jak sušené květiny co nejlépe využít. Při správném lisování vám mohou navíc sušené květinové expozice vydržet i několik let! Což se nejen ekologicky, ale zejména také z finančního hlediska skutečně vyplatí. V dnešním článku jsme si pro vás vybrali několik způsobů, jak být se sušenými květinami kreativní a vytvořit tak netradiční dekorace a aranžmá.

Číst celé