Karafiáty, vše co o nich potřebujete vědět

Zajímavosti o karafiátech

Karafiáty jsou oblíbené květiny které patří do čeledi Cayophylliaceae. Stejně jako u růží neexistuje pouze jeden druh karafiátu, naopak na světě máme více než 300 různých odrůd. Karafiáty pochází z Evropy a Asie, oblasti okolo Středozemního moře, kde se vyskytují přirozeně. V našich podmínkách se nejčastěji pěstují ve sklenících nebo na záhonech v období od května do září. Karafiáty za sebou mají dlouhou historii, pěstují se na naší planetě déle než 2000 let a to zejména díky jejich nádherným květům a intenzivní vůni. Karafiáty pro svůj spokojený růst potřebují dobře odvodněnou půdu, dostatek vláhy a přímé sluneční světlo.

 

Kolem karafiátů se točí také spousta legend, jedna z nich je ta, že první karafiát byl vytvořen ze slz Panny Marie, ve chvíli kdy byl ukřižován Ježíš Kristus. Karafiáty jsou ve většině světa symbolem pracovního hnutí a mateřské lásky. Ve Francii ale naopak jsou symbolem smůly a používají se převážně u smutečních kytic. Pro všechny, kteří by rádi zjistili něco více o nádherných karafiátech bude dnešní článek jako stvořený. Pojďte se společně s námi podívat na zajímavá fakta spojené s karafiáty a prohloubit si znalosti spojené s těmito nádhernými květinami.

 

Zajímavá fakta a informace o karafiátech:

Karafiát je bylinná rostlina, která dokáže dorůst výšky až 75 centimetrů. Nejčastěji je ale najdete v průměrné výšce pohybující se od 30 do 60 centimetrů. Jejich listy se obvykle pohybují v délce okolo 15 cm. Okvětní lístky karafiátů mají obvykle šedavou nebo modravě zelenou barvu. Zároveň se na jejich povrchu vyskytuje tradiční vosková hmota.

 

Karafiáty pravidla produkují jeden květ, ovšem můžeme se setkat i s kousky, které produkují až 5 květů, jež jsou seskupeny v květenství! Květ obsahuje jak samčí reprodukční buňky (tyčinky) tak i samičí (pestík).

 

Původní barva květu je purpurově růžová, ovšem v dnešní době díky šlechtění si můžeme užívat mnohem bohatší barevné rozpětí které sahá od bílé, žluté, oranžové, červené až po zelenou barvu. Této barevné škály jsme dosáhli díky široké síti selektivnímu šlechtění. V České republice jsou nejoblíbenější variantou žíhané karafiáty a mezi největší oblíbence patří bílo-červená a bílo-fialová kombinace. Naopak červená barva karafiátů vede u oslav MDŽ a bílá barva je nejpopulárnější pro křesťanské svátky, a to jak ty vánoční, tak i velikonoční.

Modrozelený typ karafiátu byl vytvořen pomocí genetického inženýrství. Pokud si chcete s karafiáty taktéž trochu zaexperimentovat můžete to zkusit s bílým karafiátem, který když na 24 hodin naložíte do potravinářského barviva, změní svoji původní barvu k vámi zvolené.

Stejně jako u ostatních květin i u karafiátů má každá barva specifický význam. Bílá barva symbolizuje čistotu, žlutá zklamání, růžová nezaměnitelnou mateřskou lásku, červená romantickou, vášnivou lásku a fialová je barvou rozmarnosti.

 

Do České republiky se karafiáty nejčastěji přiváží až z daleké Kolumbie, kde se běžně pěstují na velkých plantážích určených pro export. Ve většině případů se karafiáty sklízí po 5 měsících, kdy jsou jejich květy otevřeny zhruba ze 40 % a jsou převezeny do skladů, kde jsou postupně zchlazovány a ošetřeny ke zpomalení transpirace. Většina květin se na naše pulty dostaví 5 až 7 dnů po jejich sklizni.

 

Kolumbie je zároveň největším producentem karafiátů na světě. Ale nejen tam je jejich oblíbenost tak vysoká. Karafiáty jsou národní květinou pro Monako, Španělsko, Slovinsko a americký stát Ohio. Používají se nejen jako národní květiny, ale také jako symbol různých bratrstev a spolků.

 

Latinské slovo pro karafiát je Dianthus, což v překladu znamená květ bohů. A již ve starověkém Řecku a Římě byly karafiáty pěstovány jako zahradní květiny. Karafiáty jsou vytrvalé rostliny, což znamená že mohou žít více než 2 roky. Většina z nás ale zná karafiáty jako řezané rostliny a i ve váze mají karafiáty v porovnání s ostatními řezanými květinami skutečně dlouhou životnost. Ve váze vám vydrží po dobu až 14 dnů! Některé druhy dokonce i déle.

 

Bílé karafiáty jsou neodmyslitelnou součástí svatebních kytic a zároveň jsou také symbolickou květinou pro oslavu prvního výročí od svatby. Aby toho nebylo málo, jsou také narozeninovou květinou pro všechny, kteří slaví své narozeniny v mrazivém lednu, pokud tedy hledáte ideální květinu pro lednové oslavence, vzpomeňte si na karafiáty, které mají obrovskou výhodu zejména ve své široké dostupnosti po celý rok. Naopak jakmile bude kalendář ukazovat Den matek, nezapomeňte vaší mamince pořídit nádhernou kytici plnou růžových karafiátů. Karafiáty jsou zkrátka univerzálními květinami s bohatou symbolikou a historií, které se s nimi drží dodnes.

 

Mimo kytice můžete nádherné karafiáty použít také v kuchyni! Karafiáty jsou jedlé květiny, které se často používají do salátů nebo mohou být použity jako ozdoba na koláče, dorty a další dezerty. Jejich květy totiž dokážou rozkvést každý talíř!

 

Karafiáty se používají jako aromatické látky při výrobě piva, vína a dalších alkoholických nápojů. Mimo jiné karafiáty byly už odpradávna oblíbeným námětem výtvarných děl. Krásným příkladem je toho například známá Madona s karafiátem od uznávaného umělce Leonarda da Vinciho. V Portugalsku se naopak v roce 1974 konala karafiátová revoluce, která vedla ke svržení autoritářského režimu. Spojitost s květinou byla symbolická, jelikož karafiáty byly odznakem povstalců.

 

Karafiáty jsou zkrátka oblíbené a univerzální květiny, které si zaslouží zmínit. V našich končinách jsou totiž často spojovány pouze se smutečními událostm a svátkem MDŽ, což je opravdu škoda. Proto se na ně nahlíží trochu nedoceněně. Ovšem s takovou variabilitou, kterou nám nabízí by byla škoda je zaškatulkovat pouze na jednu konkrétní situaci. Karafiáty si zaslouží totiž mnohem více! Dejte jim při dalším nákupu řezaných květin šanci a sami uvidíte, že budete mile překvapeni a to nejen jejich výdrží, ale také jejich příjemnou cenovkou.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

již od 1117 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 2

KVĚTINOVÝ KOŠ 2

již od 1023 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 3

KVĚTINOVÝ KOŠ 3

již od 1045 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 4

KVĚTINOVÝ KOŠ 4

již od 1056 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 6

KVĚTINOVÝ KOŠ 6

již od 1183 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 7

KVĚTINOVÝ KOŠ 7

již od 1139 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 8

KVĚTINOVÝ KOŠ 8

již od 1062 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 9

KVĚTINOVÝ KOŠ 9

již od 1084 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 11

KVĚTINOVÝ KOŠ 11

již od 1062 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 12

KVĚTINOVÝ KOŠ 12

již od 1205 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 13

KVĚTINOVÝ KOŠ 13

již od 1183 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 20

KVĚTINOVÝ KOŠ 20

již od 1122 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Usušte si svou kytici - 2 díl, Lisování

Usušte si svou kytici - 2 díl, Lisování

16.9.2021

Jak si usušit kytici - 2.díl Lisování

V minulém díle jsme se podívali hned na několik různých variant, jak můžete usušit vaši kytici. Začali jsme tradičním sušením pomocí vzduchu, kdy se kytice zavěsí za její stonky a nechá se sušit v suchém prostředí pomocí vzduchu. Další, méně tradiční variantou bylo sušení v mikrovlnné troubě nebo pomocí filtračního písku. Všechny metody byly schopné zachovat původní tvar rostliny a pracovat s ní co nejšetrněji. V dnešním díle se zaměříme zejména na lisování květin, které je také oblíbenou metodou, nahlédneme ale ještě také na některé méně tradiční metody sušení, které můžete použít. Tak pojďme na to!

Číst celé
Usušte si svou kytici - 1. díl: Tradiční sušení

Usušte si svou kytici - 1. díl: Tradiční sušení

15.9.2021

Jak si usušit kytici - 1. díl: Tradiční sušení

Sušené a lisované květiny mají jedinečný romantický podtón. Možná jste už někdy v životě dostali kytici, u které jste si přáli, aby neuschla a byla krásná napořád. Jedním ze způsobů, jak z něčeho tak prchavého, jako jsou právě řezané květiny udělat dlouhověké memento je právě sušení nebo lisování květin. Takto uchované květiny jsou schopny vyvolat šťastné vzpomínky vždy, kdy se na ni podíváte. Radost z květiny tedy rozhodně nekončí v procesu obdarování, naopak, dokáže trvat ještě dlouho poté! Pojďte se s námi podívat jak snadno a efektivně můžete usušit vaši oblíbenou kytici a těžit její krásu ještě dlouho poté, co skončí její období svěžesti a čerstvosti. Pojďte se s námi podívat na jednoduché metody, které vám umožní užívat si krásu květin mnohem déle, než jste možná byli doposud zvyklí.

Číst celé
Podzimní interiérové trendy

Podzimní interiérové trendy

14.9.2021

Interiérové trendy pro podzim

Každé období s sebou nese trendy, které se promítnou jak do interiérového, tak i do klasického, zahradního designu. Stejně tak i podzim s sebou nese hned několik zajímavých prvků, které tuto sezónu pravděpodobně nepřehlédnete. Krásné sezónní květiny jsou skvělým a snadným způsobem, jak do vašeho interiéru přidat trochu života a barev. Největší květinové trendy pro nadcházející podzimní sezonu jsou vzrušující směsicí odvážných barevných tónů v kombinaci s krásnými zemitými a neutrálními barvami. Velkou roli zde opět hraje minimalismus, kteří si nejen designéři, ale samotní floristé skutečně oblíbili.  

Číst celé