Karafiáty, vše co o nich potřebujete vědět

Zajímavosti o karafiátech

Karafiáty jsou oblíbené květiny které patří do čeledi Cayophylliaceae. Stejně jako u růží neexistuje pouze jeden druh karafiátu, naopak na světě máme více než 300 různých odrůd. Karafiáty pochází z Evropy a Asie, oblasti okolo Středozemního moře, kde se vyskytují přirozeně. V našich podmínkách se nejčastěji pěstují ve sklenících nebo na záhonech v období od května do září. Karafiáty za sebou mají dlouhou historii, pěstují se na naší planetě déle než 2000 let a to zejména díky jejich nádherným květům a intenzivní vůni. Karafiáty pro svůj spokojený růst potřebují dobře odvodněnou půdu, dostatek vláhy a přímé sluneční světlo.

 

Kolem karafiátů se točí také spousta legend, jedna z nich je ta, že první karafiát byl vytvořen ze slz Panny Marie, ve chvíli kdy byl ukřižován Ježíš Kristus. Karafiáty jsou ve většině světa symbolem pracovního hnutí a mateřské lásky. Ve Francii ale naopak jsou symbolem smůly a používají se převážně u smutečních kytic. Pro všechny, kteří by rádi zjistili něco více o nádherných karafiátech bude dnešní článek jako stvořený. Pojďte se společně s námi podívat na zajímavá fakta spojené s karafiáty a prohloubit si znalosti spojené s těmito nádhernými květinami.

 

Zajímavá fakta a informace o karafiátech:

Karafiát je bylinná rostlina, která dokáže dorůst výšky až 75 centimetrů. Nejčastěji je ale najdete v průměrné výšce pohybující se od 30 do 60 centimetrů. Jejich listy se obvykle pohybují v délce okolo 15 cm. Okvětní lístky karafiátů mají obvykle šedavou nebo modravě zelenou barvu. Zároveň se na jejich povrchu vyskytuje tradiční vosková hmota.

 

Karafiáty pravidla produkují jeden květ, ovšem můžeme se setkat i s kousky, které produkují až 5 květů, jež jsou seskupeny v květenství! Květ obsahuje jak samčí reprodukční buňky (tyčinky) tak i samičí (pestík).

 

Původní barva květu je purpurově růžová, ovšem v dnešní době díky šlechtění si můžeme užívat mnohem bohatší barevné rozpětí které sahá od bílé, žluté, oranžové, červené až po zelenou barvu. Této barevné škály jsme dosáhli díky široké síti selektivnímu šlechtění. V České republice jsou nejoblíbenější variantou žíhané karafiáty a mezi největší oblíbence patří bílo-červená a bílo-fialová kombinace. Naopak červená barva karafiátů vede u oslav MDŽ a bílá barva je nejpopulárnější pro křesťanské svátky, a to jak ty vánoční, tak i velikonoční.

Modrozelený typ karafiátu byl vytvořen pomocí genetického inženýrství. Pokud si chcete s karafiáty taktéž trochu zaexperimentovat můžete to zkusit s bílým karafiátem, který když na 24 hodin naložíte do potravinářského barviva, změní svoji původní barvu k vámi zvolené.

Stejně jako u ostatních květin i u karafiátů má každá barva specifický význam. Bílá barva symbolizuje čistotu, žlutá zklamání, růžová nezaměnitelnou mateřskou lásku, červená romantickou, vášnivou lásku a fialová je barvou rozmarnosti.

 

Do České republiky se karafiáty nejčastěji přiváží až z daleké Kolumbie, kde se běžně pěstují na velkých plantážích určených pro export. Ve většině případů se karafiáty sklízí po 5 měsících, kdy jsou jejich květy otevřeny zhruba ze 40 % a jsou převezeny do skladů, kde jsou postupně zchlazovány a ošetřeny ke zpomalení transpirace. Většina květin se na naše pulty dostaví 5 až 7 dnů po jejich sklizni.

 

Kolumbie je zároveň největším producentem karafiátů na světě. Ale nejen tam je jejich oblíbenost tak vysoká. Karafiáty jsou národní květinou pro Monako, Španělsko, Slovinsko a americký stát Ohio. Používají se nejen jako národní květiny, ale také jako symbol různých bratrstev a spolků.

 

Latinské slovo pro karafiát je Dianthus, což v překladu znamená květ bohů. A již ve starověkém Řecku a Římě byly karafiáty pěstovány jako zahradní květiny. Karafiáty jsou vytrvalé rostliny, což znamená že mohou žít více než 2 roky. Většina z nás ale zná karafiáty jako řezané rostliny a i ve váze mají karafiáty v porovnání s ostatními řezanými květinami skutečně dlouhou životnost. Ve váze vám vydrží po dobu až 14 dnů! Některé druhy dokonce i déle.

 

Bílé karafiáty jsou neodmyslitelnou součástí svatebních kytic a zároveň jsou také symbolickou květinou pro oslavu prvního výročí od svatby. Aby toho nebylo málo, jsou také narozeninovou květinou pro všechny, kteří slaví své narozeniny v mrazivém lednu, pokud tedy hledáte ideální květinu pro lednové oslavence, vzpomeňte si na karafiáty, které mají obrovskou výhodu zejména ve své široké dostupnosti po celý rok. Naopak jakmile bude kalendář ukazovat Den matek, nezapomeňte vaší mamince pořídit nádhernou kytici plnou růžových karafiátů. Karafiáty jsou zkrátka univerzálními květinami s bohatou symbolikou a historií, které se s nimi drží dodnes.

 

Mimo kytice můžete nádherné karafiáty použít také v kuchyni! Karafiáty jsou jedlé květiny, které se často používají do salátů nebo mohou být použity jako ozdoba na koláče, dorty a další dezerty. Jejich květy totiž dokážou rozkvést každý talíř!

 

Karafiáty se používají jako aromatické látky při výrobě piva, vína a dalších alkoholických nápojů. Mimo jiné karafiáty byly už odpradávna oblíbeným námětem výtvarných děl. Krásným příkladem je toho například známá Madona s karafiátem od uznávaného umělce Leonarda da Vinciho. V Portugalsku se naopak v roce 1974 konala karafiátová revoluce, která vedla ke svržení autoritářského režimu. Spojitost s květinou byla symbolická, jelikož karafiáty byly odznakem povstalců.

 

Karafiáty jsou zkrátka oblíbené a univerzální květiny, které si zaslouží zmínit. V našich končinách jsou totiž často spojovány pouze se smutečními událostm a svátkem MDŽ, což je opravdu škoda. Proto se na ně nahlíží trochu nedoceněně. Ovšem s takovou variabilitou, kterou nám nabízí by byla škoda je zaškatulkovat pouze na jednu konkrétní situaci. Karafiáty si zaslouží totiž mnohem více! Dejte jim při dalším nákupu řezaných květin šanci a sami uvidíte, že budete mile překvapeni a to nejen jejich výdrží, ale také jejich příjemnou cenovkou.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

již od 1469 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 2

KVĚTINOVÝ KOŠ 2

již od 1331 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 3

KVĚTINOVÝ KOŠ 3

již od 1379 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 4

KVĚTINOVÝ KOŠ 4

již od 1299 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 6

KVĚTINOVÝ KOŠ 6

již od 1574 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 7

KVĚTINOVÝ KOŠ 7

již od 1575 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 8

KVĚTINOVÝ KOŠ 8

již od 1452 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 9

KVĚTINOVÝ KOŠ 9

již od 1423 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 11

KVĚTINOVÝ KOŠ 11

již od 1452 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 12

KVĚTINOVÝ KOŠ 12

již od 1631 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 13

KVĚTINOVÝ KOŠ 13

již od 1497 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 20

KVĚTINOVÝ KOŠ 20

již od 1491 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé