Jak usušit a skladovat zahradní bylinky
Sušení a skladování bylinek
Bylinky z vaší zahrádky jsou samozřejmě nejlepší, když je spotřebujete ještě čerstvé, v tento moment se jim nic nevyrovná. Ovšem vždy je jich o něco více, než dokážete během jedné sezóny spotřebovat. Sušené bylinky z vaší zahrady nabízejí to nejlepší, co čerstvé. Sušení na vzduchu je nejen nejjednodušší a nejlepší způsob sušení čerstvých bylinek, ale navíc vám tento pomalý proces sušení může pomoci zachovat také esenciální oleje z bylinek, díky kterým si zachovají svoji jedinečnou chuť. V dnešním článku se podíváme blíže na to, jak takové bylinky usušit a následně i skladovat, aby chutnaly co nejlépe a vydržely nám co nejdéle.
Jak sušit a skladovat čerstvé zahradní bylinky
Sušení bylinek na vzduchu je nejlepší volbou pro bylinky, které neobsahují příliš vlhkosti. Mezi takové se řadí například bobkový list, kopr, majoránka, oregano, rozmarýn, saturejka nebo tymián. Pokud si přejete zachovat co nejlepší chuť u těchto bylinek, nejlepší způsob je nechat je přirozeně uschnout nebo použít sušičku na potraviny. Mikrovlnná trouba, nebo klasická trouba nastavená na nízkou teplotu může být také pohodlnou zkratkou, ale ve skutečnosti se tímto zrychlovacím procesem bylinky mírně uvaří, čímž se snižuje obsah oleje a jejich chuť, proto být vámi, bychom tuto metodu brali v potaz až jako poslední variantu.
Pokud chcete uchovat bylinky plné šťavnatých listů nebo s vysokým obsahem vlhkosti jako bazalka, pažitka, máta nebo estragon, můžete je usušit v sušičce. Ovšem pro nejlepší zachování chuti je dobré tyto bylinky zmrazit. Což je nejen efektivnější způsob, ale zároveň také rychlejší než sušení.
Kdy sklízet bylinky na sušení
Pro plnou chuť sklízejte bylinky dříve, než vykvetou. Pokud jste však po celou sezónu průběžně bylinky sklízeli pro přímé použití, jednotlivé rostlinky nebudou mít pravděpodobně šanci úplně vykvést. Koncem léta však i bylinky, které ještě nevykvetly začnou s chladnějším počasím ubývat. A to je ten správný moment pro jejich sklizeň a následné sušení. Větvičky bylinek řežte uprostřed dopoledne. Ranní rosu nechejte z listů uschnout, ale sbírejte dříve, než na bylinky začne svítit plné odpolední slunce. Nestříhejte celou rostlinu, pokud se jí neplánujete natrvalo vzdát. Nikdy byste tak neměli zkrátit o více než dvě třetiny nebo o více než jednu třetinu celé rostliny najednou. Po následném usušení a uskladnění ve vzduchotěsných nádobách si bylinky zachovají dobrou chuť až po dobu jednoho roku.
Co budete pro sklizeň bylinek potřebovat:
· Ostré nůžky nebo zahradní nůžky
· Vzduchotěsnou nádobu
· Provázek nebo gumičku
· Papírový sáček
· Samolepící štítky
· Papírové ubrousky
Pokud máte všechny potřebné věci po ruce, je načase se vrhnout na samotnou sklizeň. Nastříhejte si tolik stonků nebo bylinkových lístků, kolik si přejete. Bylinky poté nechejte na suchém a chladném místě plně usušit. S jednotlivými větvičkami jemně zatřeste, abyste odstranili případný hmyz. Vždycky se najdou drobné mušky, které na poslední chvilku nestihly odletět. Proto se jich zbavte raději ihned, protože později už nebude příležitost bylinky nijak očistit nebo umýt.
Ujistěte se, že bylinky jsou opravdu suché
Pokud jste bylinky sbírali ve chvíli, kdy bylo sucho, mělo by stačit bylinky pouze protřepat a zbavit je tak přebytečné půdy, která se může držet jak na stoncích, tak i na listech. Pokud jsou bylinky více od hlíny, než je běžné, opláchněte je studenou vodou a v případě potřeby osušte papírovými ubrousky. Větvičky bylinek zavěste na suché místo nebo vyložte na pečící papír a umístěte tam, kde budou mít dostatek vzduchu, aby mohly rychle vyschnout. Vlhké bylinky by vám velmi rychle zplesnivěly nebo začaly nekontrolovatelně hnít.
Odstraňte spodní lísky
Zbavte se všech spodních lístků podél stonku. Tyto lístky nemusíte nutně vyhodit, můžete je usušit samostatně nebo je použít ještě jako poslední čerstvé kousky. Během tohoto procesu zároveň odstraňte všechny suché a nemocné lístky. Zažloutlé listy nebo listy poseté chorobami se nevyplatí sušit. Jejich chuť by v porovnání se zdravými lístky byla nesrovnatelná.
Svažte stonky dohromady
Svažte čtyři až šest jednotlivých stonků dohromady. Můžete použít buď provázek nebo gumičku, ovšem jednotlivé svazky bylinek se vysycháním budou postupně smršťovat, proto je dobré je pravidelně kontrolovat, aby vám jednotlivé stonky nevypadly na zem. Pokud se snažíte usušit bylinky s vysokým obsahem vody, vytvořte raději menší svazky, aby mezi větvičkami proudil vzduch a nezačaly vám jednotlivé stonky hnít.
Přendejte bylinky do papírových sáčků
I když tento krok není zcela nutný, někteří lidé tvrdí, že právě papírové sáčky pomáhají bylinkám rychleji a důkladněji vyschnout. Propíchněte nebo vyřízněte drobné otvory do papírového sáčku a vložte bylinky dovnitř. Zajistěte sáček tak, že jeho konec uchopíte kolem svazku bylinek a zavážet. Sáček poté pro lepší orientaci označte štítkem s názvem bylinky a nechejte sušit.
Pověste bylinky vzhůru nohama
Nejstarší způsob sušení bylinek je zavěšení trsu vzhůru nohama do teplé a vzdušné místnosti. Poté už jenom nechat samotný trs viset a nechat sušit. Jakmile bude celý proces sušení u konce vyhoďte všechny sušené bylinky, které vykazují sebemenší známky plísně, která by se mohla začít nekontrolovatelně šířit a vy byste tak přišli o celou úrodu.
Skladujte bylinky ve vzduchotěsné nádobě
Usušené bylinky skladujte ve vzduchotěsných nádobách. Malé zavařovací sklenice jsou vhodnou volbou pro větší množství bylinek, pokud zvolíte i hezčí sklenice, můžete je mít hezky vystavené v kuchyni a vždy po ruce při vaření. Pokud nemáte v kuchyni tolik místa velmi podobně poslouží také plastové sáčky na zip. Vaše bylinky si zachovají více chuti, pokud budete listy skladovat v celku a rozdrtíte je až těsně před samotným použitím.
Umístěte bylinky na chladné a suché místo
Nádoby s vašimi bylinkami skladujte na chladném a suchém místě mimo přímé sluneční světlo. Nebo můžete využít sklenice, které mají již jantarové nebo tmavé zbarvení. Díky tomuto zbarvení dokážou blokovat sluneční světlo.
Nyní jsou bylinky připraveny k přímému použití! Jednoduše kdykoliv budete bylinky potřebovat sáhněte do sklenice, vytáhněte svazek, a nadrobte listy do hrnce nebo pokrmu, kam potřebujete. Místo jedné lžíce čerstvých bylinek, použijte ekvivalent lžičky rozdrcených, sušených bylinek. Sušené bylinky je nejlepší spotřebovat do jednoho roku, poté postupně začnou ztrácet chuť i barvu.
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR
Mohlo by vás také zajímat
Zajímavosti ze světa květin
Gardénie, rady a tipy na pěstování
Vše o gardéniích
Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.
Dvacet nejromantičtějších květin
Jaké jsou nejromantičtější květiny
Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá.
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu
Které bylinky milují včely
Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!