Jak pěstovat bazalku

Vše o pěstování bazalky

Bazalka je jednou z nejoblíbenějších bylinek pro pěstování a zároveň také jednou z nejjednodušších k pěstování. Bazalka pravá (Ocinum basilicum) patří do čeledi hluchavkovitých. V dnešní době je bazalka nejčastěji spojována s italskou kuchyní, přesto svým původem pochází z Indie. Její extrémně aromatické listy mají nezaměnitelnou paletu chutí od jemně citronové chutě, přes kořeněnou skořicovou až po lékořicový nádech. Barvy listů bazalky jsou k dispozici od sytě zelené až po sytě purpurovou s hladkými nebo s zvrásněnými listy. Květy jsou u bazalky nepatrné, nicméně velmi oblíbené u včel.

 

Všem druhům bazalek se daří na teplém, slunečném místě. Ke svému růstu potřebují teplo, proto jsou to v našich končinách sezónní rostliny pro pěstování na zahradě. Jejich lístky se běžně používají k přípravě nejrůznějších pokrmů, avšak poupata bazalky jsou taktéž jedlá. Bazalce se jak jsme již zmínili daří jak na zahradě, tak i v květináči u vás doma. Při dostatečně teplém počasí jsou nové rostliny bazalky připraveny na prořezávání zhruba za dobu šesti týdnů.

 

Základní informace

Bazalka pravá, je jednoletou bylinou původem pocházející z Indie, odkud se postupem času a objevitelských cest rozšířila do celého světa. V Antice se bazalka dostala do Říma, kde si získala svoji nezaměnitelnou stopu v italské kuchyni. Zároveň během této doby byl odhaleny její léčivé účinky, kdy se používala k potírání kůže při různých problémech. Běžně dorůstá do výšky 30 centimetrů, ovšem může dorůst až do výšky 60 cm. Bazalka pravá navíc není jediným druhem bazalky, naopak existují další druhy, které jsou velmi oblíbené, jako je bazalka posvátná, nebo bazalka americká. Bazalka má nezastupitelné místo ve středomořské kuchyni, zároveň je ale také hojně využívaná pro její léčivé účinky nebo jen tak pro okrasu. Právě její všestranost z ní dělá oblíbenou bylinku.

 

Léčivé účinky bazalky

V dnešní době by se bazalka pravá dala považovat za skutečně univerzální bylinku, kdy dokáže pomoci při různých zdravotních potížích. Je efektivním pomocníkem při křečích, ale také vám pomůže zlepšit vaše trávení nebo pomoci při nadýmání. Bazalka může také pomoci při problémech s kojením, kdy podporuje tvorbu mateřského mléka.

 

Jak zasadit bazalku

Bazalka, jak jsme již zmínili, je bylinkou teplého počasí, proto na ni můžete i poměrně často narazit ve sklenících. Pokud se rozhodnete bazalku pěstovat ze semínek, budete ji s největší pravděpodobností muset začít pěstovat uvnitř, odhadem šest týdnů před posledním jarním mrazem. Poté budete schopni bazalku sklízet už za 60 až 90 dnů od zasetí. Ovšem zkuste se při pěstování vyhnout maximální délce kvetení. Zabráníte tomu předčasnou sklizní bazalky, nebo postupným odřezáváním listů. Jakmile bazalka dosáhne určité výšky, začíná dřevnatět, a její bylinkový potenciál tak velmi rychle upadá. Jakmile ale zakročíte a zastřihnete ji v dostatečné velikosti, naplní se spoustou chutných okvětních lístků.

 

Finální velikost vaší bazalky se bude odvíjet od konkrétní odrůdy a podmínek, které jste schopni ji zajistit nebo také na tom, kolik bazalky plánujete sklidit. Bazalka pravá nejčastěji dorůstá výšky 50 centimetrů nebo méně, pokud její výšku udržujete pod kontrolou a pravidelně ji sklízíte. Postupným zastřiháváním také zajistíte více lístků, což znamená více bylinkových lístků pro sklizeň! Existují také speciální trpasličí odrůdy, které vypadají obzvláště dobře v květináčích.

 

Ideální světelné podmínky zajistíte bazalce tak, když jí poskytnete šest až osm hodin plného slunce každý den. Dostatek slunce pro bazalku zároveň znamená také méně problémů s chorobami a rostlina se tak stane mnohem odolnější. Výjimkou mohou být pouze oblasti s extrémně teplým podnebím, které by naopak mohlo přinést více škody než užitku. V takových případech dává bazalka přednost částečnému stínu. Co se týče půdy, nejvíce se bazalce daří ve vlhké, bohaté a dobře odvodněné půdě. Pokud chcete zajistit vaší bazalce to nejlepší, můžete ji obohatit kompostem, který je bohatý na živiny. Bazalku je také nutné pravidelně zalévat, ale zároveň zajistit, dobře odvodněnou půdu. Můžete použít mulč, který vám pomůže udržet vlhkost uvnitř.

Bazalce můžete dopřát také pravidelné hnojení. Víceúčelové hnojivo zde dokonale splní svoji funkci a vy si tak budete moci užívat nepřetržitý růst bazalkových lístků. Dávkování hnojiva bude záviset na druhu a podmínkách, které se vaší bazalce dostávají.

 

Teplota a vlhkost

Bazalka miluje teplo! Proto se raději vyvarujte příliš včasnému vysazení bazalky jelikož by ji nečekané jarní mrazíky mohly skutečně potrápit. Bazalka je totiž velmi citlivá na mráz a bude pravděpodobně patřit mezi první rostliny na vaší zahradě, které s příchodem podzimu uhynou. Pokud toužíte sezónu bazalky prodloužit co nejvíce, můžete jí pomoci přikrytím pomocí plachty. Důležité je však zajistit, aby se plachta nedotýkala lístků bazalky, při mrazu by mohlo dojít ke zčernání lísků a to skutečně nechcete!

 

Odrůdy bazalky


Jak jsme již prozradili, existuje spousta kultivarů bazalky pravé a dalších jejich příbuzných druhů s nezaměnitelnou chutí. Pokud si přejete trochu zaexperimentovat a vyzkoušet nové druhy bazalky, Zde vám přinášíme ty nejoblíbenější:

 

Genovese (Ocimum basilicum Ganovese)

Jedná se o odrůdu, která má výrazně větší listy, než klasická bazalka pravá. Co se týká chuti, jsou si však velmi podobné, téměř nerozeznatelné.

 

Bazalka skořicová (Ocimum basilicum Cinnamon)

Bazalka se zelenými až purpurovými listy jedinečná svou pikantní, skořicovou vůní a chutí. Její aroma je opravdu výrazné a konkrétně u tohoto druhy poznáte skutečný rozdíl v chuti s tradiční bazalkou.

 

Citronová bazalka (Ocimum basilicum Citriodorum)

Jedná se o hybridní rostlinu s výraznou vůní a chutí citrusů.

 

Thajská bazalka (Ocimum Basilicum var. Thyrsiflora)

Tato odrůda pravé bazalky má sladší chuť s jemným nádechem lékořice. V asijské kuchyni a zejména ve vietnamských pokrmech se tento druh užívá velmi hojně.

 

Pěstování bazalky v květináči

Bazalku můžete zasadit téměř do jakéhokoliv květináče, který doma najdete. Existují pouze dvě pravidla, které je nutné dodržet. Udržovat půdu dostatečně vlhkou a zajistit jednotlivým rostlinám dostatek místa pro jejich růst. Abyste zajistili obě základní pravidla, nejlepší volbou bude zasadit bazalku do hlubokého květináče, kde se vám bude snadněji kontrolovat vlhkost, která díky větší velikosti květináče bude mít možnost volně cirkulovat. Ideální vzdálenost, kterou by od sebe rostliny v jednom květináči měli mít je cca 25 cm. Pokud nedisponujete tak velkým květináčem, nezoufejte, i 10 až 15 cm je pro zdravý růst bazalky dostačující. Vlhkost půdy je však dobré kontrolovat pravidelně, nejlépe denně nebo každý druhý den. Kontrola probíhá velmi rychle a snadně, stačí pouze prstem zkontrolovat místo, kde běžně zaléváte a zjistit zda je půda na tomto místě vlhká nebo suchá. Pokud jste bazalku zasadili do půdy, která nebyla promíchána se substrátem, je dobré ji dopřát hnojivo, kterým ji budete zalévat každé dva týdny, aby rostlina měla dostatek živin.

 

Sklizeň bazalky

Sklizeň bazalky můžete zahájit v moment, kdy je rostlina vysoká 12-15 centimetrů. I v případě, že lístky bazalky nepoužíváte pro vaření, sušení nebo zamrazování, je vhodné lístky trhat pravidelně pro lepší vitalitu rostliny. Listy bazalky můžete zpracovávat také postupně sušením nebo zamrazením. Sušená bazalka je výhodná pro svou výdrž, ale za cenu ztráty své čerstvé chuti. Mražená bazalka má naopak silnou a výraznější bazalkovou chuť, než sušená bazalka, naopak je to ale složitější s texturou. Mraženou bazalku je vhodné používat do vařených jídel. Pokud máte rádi jak olivový olej, tak i bazalku, nebojte se tyto dvě ingredience dát dohromady, následně přelét do formy na led a zamrazit. Bazalka v oleji dokonale rozloží svoje aroma a vy budete mít vždy po ruce dokonalý bazalkový olej.

 

Běžní škůdci a nemoci

Mšice patří mezi nejčastější a největší škůdce bazalky a to zejména u rostliny, které se pěstují uvnitř. Naopak u bazalky pěstované venku to mohou být slimáci, kteří napadají listy a vytváří na nich díry. Ať už pěstujete tedy bazalku na zahradě nebo uvnitř, pravidelná kontrola lístků je vhodná u obou variant.

 

Věříme, že s naším manuálem se z vás stane dokonalý pěstitel bazalky a nyní vás už u pěstování skutečně nic nepřekvapí. Bazalka patří mezi nejoblíbenější bylinky, a proto by neměla chybět ani ve vaší kuchyni!

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ADEL

ADEL

již od 935 Kč
ANASTÁZIE

ANASTÁZIE

již od 847 Kč
ANDREA

ANDREA

již od 908 Kč
ANTONIE

ANTONIE

již od 875 Kč
ARIANA

ARIANA

již od 946 Kč
DANA

DANA

již od 935 Kč
GABRIELA

GABRIELA

již od 880 Kč
ANABELA

ANABELA

již od 963 Kč
ALEX

ALEX

již od 1007 Kč
ANGELIKA

ANGELIKA

již od 941 Kč
ZUZANA

ZUZANA

již od 979 Kč
RITA

RITA

již od 836 Kč
EXOTIKA

EXOTIKA

již od 924 Kč
KRÁLOVSKÉ LILIE

KRÁLOVSKÉ LILIE

již od 935 Kč
LILI

LILI

již od 908 Kč
LILIN

LILIN

již od 1007 Kč
DULY

DULY

již od 930 Kč
KAMILA

KAMILA

již od 908 Kč
BRENDA

BRENDA

již od 919 Kč
DAFNE

DAFNE

již od 820 Kč
OLI

OLI

již od 908 Kč
LONGORIA

LONGORIA

již od 875 Kč
KING

KING

již od 935 Kč
ANA

ANA

již od 875 Kč
EMA

EMA

již od 820 Kč
BIBIANA

BIBIANA

již od 1007 Kč
KLÍVIE

KLÍVIE

již od 908 Kč
SANTANA

SANTANA

již od 875 Kč
PIPA

PIPA

již od 1007 Kč
HANNAH

HANNAH

již od 880 Kč
ESTER

ESTER

již od 880 Kč
RACHELS

RACHELS

již od 930 Kč
KYTICE ROZA + PLYŠOVÝ MEDVĚD

KYTICE ROZA + PLYŠOVÝ MEDVĚD

již od 1336 Kč
KYTICE ROZA + MERCI 250 g

KYTICE ROZA + MERCI 250 g

již od 1138 Kč
KYTICE ROZA + MILKA 110 g

KYTICE ROZA + MILKA 110 g

již od 1116 Kč
KYTICE ROZA + RAFFAELLO 150 g

KYTICE ROZA + RAFFAELLO 150 g

již od 1149 Kč
KYTICE ROZA + TOFFIFEE 125 g

KYTICE ROZA + TOFFIFEE 125 g

již od 1028 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba - 2. díl

Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba - 2. díl

5.12.2021

Jak využít stromy s červenými bobulemi - 2. díl

V prvním díle, který byl věnován stromům s červenými bobulemi jsme si představili hned několik zajímavých zástupců.  Prozradili jsme také, co je dobré si při výběru správného stromu pro vaši zahradu pohlídat a na co se při výběru soustředit a rozhodně nepodcenit. Každý strom s červenými bobulemi má své specifické vlastnosti, požadavky na pěstování a také různou dobu, kdy produkuje své nádherné červené plody. Navíc je také důležité si ujasnit, k čemu primárně váš strom plánujete vysadit a důvody se mohou lišit. V našem případě se jedná zejména o nádherné zimní a vánoční dekorace, které do vašeho interiéru vnesou ducha Vánoc a trochu pozitivních barev během pochmurných měsíců. Dalším využití může být například v kuchyni, nebo jako okrasný plot. V dnešním článku se podíváme na další adepty, které můžete zařadit do vaší letošní zimní výzdoby.

Číst celé
Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba -  1.díl

Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba - 1.díl

4.12.2021

Jak využít stromy s červenými bobulemi -  1.díl

Stromy s červenými bobulemi dodají vaší nejen zahradě, ale také interiéru živost i v těch nejchmurnějších měsících. Zároveň poskytnou důležitou potravu ptáčkům a dalším živočichům, kteří se během zimních měsíců ocitnou na vaší zahradě. Stromy s červenými bobulemi nám během podzimních a hlavně zimních měsíců dodají do našich domovů radostnou barvu, v době, kdy se většina přírody chýlí ke svému zazimování. Některé odrůdy však dodají akcent i v létě a mnoho z nich má krásné květy i na jaře.

Číst celé
Deset nejoblíbenějších květin a rostlin pro dokonalé Vánoce

Deset nejoblíbenějších květin a rostlin pro dokonalé Vánoce

30.11.2021

Které jsou nejblíbenější květiny pro letošní Vánoce

Chryzantémy a měsíčky jsou možná nejoblíbenějšími podzimními květinami, ale jakmile skončí jejich 15 minut podzimní slávy, je čas na sváteční atmosféru s některými zimními favority. V dnešním článku si představíme květiny a rostliny, které jsou ideální pro ozdobení vašeho domova v klasické červené a zelené paletě barev, ale abychom nezůstali pouze u tradičních barev, které sice miluje, ale nepřekvapí, připrapravili jsme pro vás i pár barevných překvapení.

Číst celé