Jak pěstovat azalky

Jak se starat o azalky, aby se jim u vás dařilo co nejvíce

Pokud už vlastníte doma azalku, nebo si ji plánujete v blízké době pořídit, dnešní článek bude pro vás ten pravý! Pokaždé když si domů plánujete pořídit jakoukoliv novou květinu, se kterou nemáte ještě žádnou zkušenost, rozhodně byste měli věnovat alespoň chvilku tomu, abyste se dozvěděli něco o základních potřebách pro daný druh květin. Kolik světla potřebují, jak často je zalévat a další základní věci, aby se všem květinám u vás dařilo co nejvíce. Tato chvilka času vám může totiž ušetřit spoustu starostí a možná taky peněz, jelikož budete na rostlinu připraveni a již od samotného začátku jí poskytnete tu nejlepší péči. Zde vám přinášíme hned několik užitečných tipů, jak pěstovat azalky přímo u vás doma.

Tipy a rady jak pěstovat azalky v květináči:
 

Vyberte si správný druh

Prvním a hlavním krokem je rozhodně volba správného druhu pro váš byt. Existuje široká škála různých druhů azalek a některým se v interiéru daří opravdu dobře, na druhou stranu jiným vůbec a raději preferují venkovní prostředí. Proto se hned při nákupu ujistěte, že právě vaše volba je ideální do interiéru. Azalky vhodné do interiéru jsou často nazývány jako indické azalky a v porovnání s japonskými azalkami, jsou určeny na pěstování uvnitř. Naopak japonské azalky můžete po celý rok pěstovat venku. U azalek navíc můžete vybírat z opravdu široké škály barev od lososové, červené, bílé, růžové nebo fialové. Jednu malou nevýhodu azalky mají a to tu, že jejich květy jsou téměř bez vůně.

 

Zkontrolujte stav azalky

Pokud azalku pořizujete v květinářství, bude pro vás výběr jednodušší, jelikož stav azalky můžete zkontrolovat přímo na místě. Pokud azalku objednáváte z internetu, z ilustračních obrázků nepoznáte v jakém stavu květina je. Každé kvalitní online květinářství nebo zahradnictví by vám mělo zaručit květiny v nejvyšší kvalitě. Jakmile se vám azalka dostane do ruky, zkontrolujte její pupeny a listy. Pokud spatříte žluté skvrny na listech, vaše azalka není v nejlepším stavu. U pupenů budete muset nějaký čas počkat na to, jak se budou vyvíjet. A jak poznáte že jste dobrým pěstitelem? V ideálních podmínkách azalka dokáže kvést až dva měsíce. Pokud si navíc dáte tu práci, a budete uvadlé květy poctivě odstraňovat, podpoříte tím růst dalších květů.

 

Přirozené prostředí

V přirozeném prostředí žijí azalky pod vysokými stromy a užívají si především filtrované sluneční světlo. Nejvíce se jim daří v chladnějším prostředí. To však ale neznamená, že byste měli nechat vaši azalku vymrznout. Ideální prostředí zejména v zimních měsících, bude v nevytápěném pokoji nebo na chodbě. Azalky nemusí teplý a suchý vzduch, což bývá častá chyba u pěstitelů začátečníků, že vystaví azalky do obývacího pokoje nebo kuchyně, což jsou často nejteplejší místnosti v bytě, kde se azalce rozhodně dařit nebude. Ideální teplota se pro azalku pohybuje do 20 stupňů celsia, vyšší teploty budou naopak škodit. Co se týče indických azalek, určených do interiéru, liší se od venkovních azalek zejména dobou květu. Venkovní azalky kvetou hlavně na konci jara, kdežto domácí azalky kvetou už v prosinci až do začátku léta. Proto si je můžete užívat po dobu těch nejchladnějších měsíců v roce! Navíc kvetou v různých barevných odstínech, jediný rozdíl je ten, že v porovnání s venkovními azalkami mají spíše poloplné květy.

 

Azalky a voda

Jednou z hlavních obav, která je spojována s péči o azalky je voda. Rostlina by nikdy neměla být ponechána náhodě, kdy by čelila nedostatku vody! Azalky by se měly zalévat pravidelně shora a čas od času je můžete namočit do dřezu s vodou, kterou následně necháte odtéct, aby se nehromadila naspodu květináče. Díky této lázni azalky pořádně načerpají vodu a vyhnete se tím případné dehydrataci rostliny. Co se týká vnitřních azalek, je také velmi důležité si pohlídat pokojovou teplotu. Pokud by teplota u vás doma byla příliš vysoká, mohla by mít za následek usychání listů i poupat a následně jejich opadání. Zároveň můžete jednou za dva až tři měsíce použít tekuté hnojivo, které podpoří růst květů azalky. Hnojivo zapojujte v období od jara do podzimu a ujistěte se, že neobsahuje vápník, který azalkám škodí.  Dejte taky pozor na to, jak kvalitní vodou azalky zaléváte, azalky nemají rády tvrdou vodu, která by mohla nenápadně, ale pomalu azalku zničit. Ideální voda je dešťová nebo vařená a vychladlá.

 

Pokud poskytnete azalce vhodné prostředí již od začátku pěstování, můžete se těšit na odměnu v podobě nádherně barevných a zdravých květů, které vám přinesou jenom pozitivní energii do vašeho interiéru. Přitom stačí dodržovat pár základních pravidel, aby se vaší rostlině dařilo a můžete si užívat jejich krásu po co nejdelší dobu. Pokud jim dodáte potřebnou péči, nemusí se u azalky jednat pouze o jedno sezónní záležitost, naopak se můžete těšit na krásné květy i další zimu.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

již od 1469 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 2

KVĚTINOVÝ KOŠ 2

již od 1331 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 3

KVĚTINOVÝ KOŠ 3

již od 1379 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 4

KVĚTINOVÝ KOŠ 4

již od 1299 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 6

KVĚTINOVÝ KOŠ 6

již od 1574 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 7

KVĚTINOVÝ KOŠ 7

již od 1575 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 8

KVĚTINOVÝ KOŠ 8

již od 1452 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 9

KVĚTINOVÝ KOŠ 9

již od 1423 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 11

KVĚTINOVÝ KOŠ 11

již od 1452 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 12

KVĚTINOVÝ KOŠ 12

již od 1631 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 13

KVĚTINOVÝ KOŠ 13

již od 1497 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 20

KVĚTINOVÝ KOŠ 20

již od 1491 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé