Jak pečovat o amarylky

Péče o amarylis

 

Na jaře se amarylkám daří i venku na světlém, slunném místě. Ke konci léta však přeneste amarylis do interiéru, kde se rostlina začne připravovat na další cyklus kvetení a zároveň abyste si dokonale rostlinu načasovali zimní kvetení.Když květy a stonek uvadnou, seřízněte stonek ve vzdálenosti 1-2 cm od krčku cibule. Dávejte pozor, abyste nepoškodili listy a při zalévání amarylky se vyvarujte přemokření půdy. Nenamáčejte části cibule nad půdou.

 

V zimě amarylku uložte na chladné místo (do 15 stupňů) s jasným nepřímým světlem.

Abyste podpořili další cyklus kvetení, zalévejte a hnojte hnojivem, které je určené pro pokojové rostliny každých 7-14 dní. Amarylka je cibulovina, která vytváří velké barevné zvonkovité květy a daří se jí v interiéru. Většina lidí se k nim však chová jako ke květinám na jednu sezónu. Ve skutečnosti se amarylky časem stále zkrášlují a zvelebují. Cibule se zvětšují a vytvářejí více květních pupenů. Zde vám přinášíme několik kroků pro celoroční péči o amarylku!

 

Výsadba amarylek

Amarylka je jednou z nejjednodušších květinových cibulovin na pěstování a péči. Postupujte podle níže uvedených kroků a můžete se těšit na velké a krásné květy!

 

·         Začněte výběrem co největší dostupné cibule, protože čím větší cibule, tím více stonků a květů vytvoří. Zdravou cibuli poznáte tak, že bude pevná a bez plísní, skvrn, otlaků nebo jiných známek poškození.

·         Dále vyberte květináč, který dobře odvádí vodu a je asi o 3 cm širší a dvakrát vyšší než vaše cibule. Nádobu naplňte do poloviny směsí hlínou a umístěte do ní cibuli špičatým koncem nahoru. Jakmile je cibule na svém místě, naplňte ji zbývající směsí pro květináče, přičemž horní třetinu cibule nechte odkrytou. Zalévejte tak dlouho, dokud nebude směs důkladně vlhká, ale pozor! Nenamočte odkrytou část cibule!

·         Nově zasazenou amarylku umístěte na slunné místo a přibližně za 8 až 10 týdnů by vám měla amarylka měla vykvést.

 

Péče o amarylis na jaře a v létě

Jakmile se teploty v noci udrží nad 14 stupňů, máte možnost vynést amarylku ven. Aklimatizujte ji na venkovní prostředí tak, že ji na 3 dny umístíte na stinné místo a postupně ji vystavíte většímu množství slunce. Tyto rostliny totiž milují slunce. Poté, co se venku aklimatizuje, ji umístěte na místo, kam dopadá slunce alespoň 6 hodin denně.

Amarylku není nutné sázet do země. Klidně ji můžete mít na verandě. Nezapomeňte ji však dobře živit a zalévat, abyste jí pomohli vytvořit více listů. V této době si cibule ukládá energii na tvorbu dalších květů a zdravější cibule znamená více květních stonků a více květů na stonek.

 

Podzimní přemístění do interiéru

Koncem léta před prvními mrazíky přeneste amarylis do interiéru. S blížícím se podzimem květy uvadnou, ale nemusíte se bát! Pokud budete postupovat podle následujících kroků, můžete si být téměř jistí, že vám znovu vykvetou!

Jakmile květy uvadnou a stonek zežloutne, odřízněte stonek 1-2 cm nad krčkem cibule. Dávejte pozor, abyste neporanili listy nebo vznikající květní stvoly.

Zalévejte dostatečně, aby byla půda vlhká, ale nezavlažujte část cibule, která je nad půdou.

Každých 7 -14 dní dopřejte vaší amarylce hnojivo pro pokojové rostliny, abyste podpořili opětovné kvetení.

Amarylku pěstujte na nejslunnějším místě v domě. Více slunce bude později znamenat větší květy!

 

Péče o zimní květy

Jakmile se začnou objevovat první květy, užívejte si je co nejdéle tím, že amarylku přemístíte z jasného přímého světla na místo s rozptýleným světlem a mírně nižší vnitřní teplotou. Pokud máte velkou cibuli, můžete získat dva nebo tři kvetoucí stonky, které vykvetou během několika týdnů.

 

Načasování květů na Vánoce

Amarylka je tropická rostlina a její kvetení se řídí především vlhkostí. Ačkoli tato květina nevyžaduje období klidu, aby znovu vykvetla, můžete její prostředí řídit tak, abyste zkoordinovali dobu, kdy chcete, aby vykvetla. Zde se dozvíte, co dělat, abyste získali úžasné květy na svátky:

 

·         S končícím létem přeneste amarylku dovnitř a umístěte jej na slunné místo. Přestaňte ji zalévat a hnojit.

·         Listy, květy a stonky začnou vadnout. Jakmile zežloutnou, odřízněte je a rostlinu přemístěte na chladné a tmavé místo s teplotou mezi 13-15 stupni.

·         Amarylka bude potřebovat alespoň 8 až 10 týdnů odpočinku. Po uplynutí 10 týdnů ji přemístěte na teplé, slunné místo a důkladně zalijte. Po dalších 8 až 10 týdnech na teplém a slunném místě by měla opět začít kvést.

·         Pokud chcete, aby vaše amarylka kvetla na Vánoce, měla by doba odpočinku začít začátkem září a na teplé a slunné místo by se měl přesunout koncem října.

 

Amarylka je skvělá květina, kterou můžete mít ve své sbírce pokojových rostlin a to, že ji necháte znovu vykvést, vám dodá opravdovou důvěru ve vaše pěstitelské schopnosti, na kterých není nikdy pozdě začít pracovat!

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ADEL

ADEL

již od 952 Kč
ANASTÁZIE

ANASTÁZIE

již od 863 Kč
ANDREA

ANDREA

již od 924 Kč
ANTONIE

ANTONIE

již od 891 Kč
ARIANA

ARIANA

již od 964 Kč
DANA

DANA

již od 952 Kč
GABRIELA

GABRIELA

již od 896 Kč
ANABELA

ANABELA

již od 980 Kč
ALEX

ALEX

již od 1025 Kč
ANGELIKA

ANGELIKA

již od 958 Kč
ZUZANA

ZUZANA

již od 997 Kč
RITA

RITA

již od 852 Kč
EXOTIKA

EXOTIKA

již od 941 Kč
KRÁLOVSKÉ LILIE

KRÁLOVSKÉ LILIE

již od 952 Kč
LILI

LILI

již od 924 Kč
LILIN

LILIN

již od 1025 Kč
DULY

DULY

již od 947 Kč
KAMILA

KAMILA

již od 924 Kč
BRENDA

BRENDA

již od 936 Kč
DAFNE

DAFNE

již od 835 Kč
OLI

OLI

již od 924 Kč
LONGORIA

LONGORIA

již od 891 Kč
KING

KING

již od 952 Kč
ANA

ANA

již od 891 Kč
EMA

EMA

již od 835 Kč
BIBIANA

BIBIANA

již od 1025 Kč
KLÍVIE

KLÍVIE

již od 924 Kč
SANTANA

SANTANA

již od 891 Kč
PIPA

PIPA

již od 1025 Kč
HANNAH

HANNAH

již od 896 Kč
ESTER

ESTER

již od 896 Kč
RACHELS

RACHELS

již od 947 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Jak zachránit květiny postižené mrazem?

Jak zachránit květiny postižené mrazem?

22.1.2022

Ochrana květin před mrazem

 

Jak velký mráz dokáže zabít rostlinu? Tato otázka je poměrně složitá, protože na ni, jak asi správně tušíte, nejde odpovědět jednou obecnou odpovědí. Většinou ale stačí jedna mrazivá noc, která vaše rostliny dokáže poznamenat už nadoživotí. Ve většině případů to obvykle závisí na odolnosti rostliny a také na konkrétním podnebí. V momentě, kdy teploty začnou klesat pod bod mrazu rychle poškodí nebo dokonce zahubí mnoho druhů rostlin. Proto je vždy důležité na přelomu podzimu a zimy pravidelně sledovat předpověď počasí a pohlídat si tak první mrazíky sezóny. Pokud by se vám i přesto přihodilo, že na vaše rostliny napadl nečekaný mráz, při včasné péči lze mnohé z chladem poškozených rostlin zachránit. Ještě lepší je obecně chránit rostliny před mrazem dříve, než dojde k jejich poškození. Pojďte se s námi podívat na jednotlivé tipy, jak můžete vaše rostliny chránit před nečekaným mrazem.

Číst celé
Nejlepší zimní pokojové rostliny pro váš domov

Nejlepší zimní pokojové rostliny pro váš domov

20.1.2022

 Pokojové rostliny pro zimní období

Většina lidí často považuje pokojové rostliny za něco podobného, jako je například kus dalšího nábytku do jejich interiéru. Umístí rostliny do místnosti, kdy jim dají sem tam napít, když si vzpomenou, a pak jen doufají, že rostliny přežijí. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení jsou pokojové rostliny živé, stejně jako vy a já. Živí se, dýchají, pijí a mají rády teplo stejně jako my. Schopnost udržet pokojové rostliny naživu a zdravé má mnoho společného s konkrétním umístěním správné rostliny na správné místo. Ani sebelepší odborník nedokáže zajistit, aby stínomilná rostlina přežila na slunném okně, zkrátka konkrétní potřeby rostlin neobalamutíte.

Číst celé
Zázračné účinky pokojových rostlin

Zázračné účinky pokojových rostlin

18.1.2022

Pokojové rostliny pro vaše zdraví

Jak může pěstování pokojových rostlin prospět vašemu fyzickému a duševnímu zdraví? Pořídit si domů rostliny zní jako skvělý nápad. Jsou skvělým způsobem, jak dodat místnosti život, barvy a svěžest. Vždycky se s nimi bude ale pojit povinnost se o ně starat. A pokud se o ně starat nebudete, místo toho, aby váš domov oživily, budou paradoxně působit spíše ponurým a depresivním dojmem.

Číst celé