Jak na komáry

Dráždí Vás komáři?

Máme pro Vás další tipy, jak na tento otravný hmyz vyzrát přirozenou cestou

Teplejší počasí přeje pobytu venku, u vody, zahradnímu grilování, a v neposlední řadě také našim nejznámějším nezvaným hostům – komárům. Tento otravný hmyz je definitivně obtěžující, ale také představuje velké zdravotní riziko.

Lidé vlastní velké množství pro komáry lahodného aroma, které je přitahuje. Tento hmyz má rád pach oxidu uhličitého v našem dechu a látky vyskytující se v našem potu. Komáry také láká teplo lidského těla, čímž se pro ně stáváme prvotřídní volbou pro jejich večeři, zvláště tedy v létě.

 

Chemikálie v průmyslových repelentech mohou škodit vám a vaší rodině. Tyto spreje jsou navíc škodlivé pro životní prostředí, protože se snadno dostávají do vzduchu. Jako přírodnější alternativou může být rozmístění několika rostlin, které komáry odpuzují, po domě a v jeho okolí.

Repelentní rostliny
 

Některé rostliny zmíněné níže jako je levandule a máta voní příjemně nám lidem, ale na komáry působí odpudivě. Pokud hledáte způsob, jak tuto sezónu přežít bez komářího kousnutí, nechte se inspirovat níže.

 

Tyto rostliny nejlépe fungují, když jsou umístěny co nejblíže místu, kde komáři nejsou vítáni.

Prostory, na které je třeba pamatovat jsou okna, dveře, průchody, místa k posezení a jídelní prostory.

Některé rostliny fungují lépe, když si s nimi potřete pokožku, nicméně toto nelze doporučit u všech rostlin. V poznámkách jsme uvedli, které rostliny jsou pro tento způsob aplikace bezpečné, a které nikoliv. Také se můžete poradit s vašim lékařem nebo dermatologem, a tak si potvrdit, co je pro vás a vaši pokožku nejlepší.

 

Některé rostliny mají lepší účinnost v květináčích, což také navíc umožňuje snadno rostlinu stěhovat kolem domu, z místa na místo. Na druhou stranu jsou rostliny, které působí nejlépe na vaší zahradě, protože tak odpuzují více druhů hmyzu (a fungují pro vaše záhonky jako přírodní prostředek na hubení hmyzu).

 

Rostliny odpuzující komáry 

Bazalka


Z bazalky si můžeme udělat vynikající pesto či chutný salát, ale tato bylinka nás může ochránit i před komáry. Vypouští totiž přirozeně svoje aroma, aniž bychom museli rozdrtit listy nebo ji jakkoliv jinak zpracovat. Bazalka je pro larvy komára jedovatá, umístěte ji tedy nejlépe u stojaté vody, což zabrání komárům klást vejce.

 • odpuzuje také mouchy
 • bezpečná pro vaši pokožku


Zavinutka (Monarda)


Tato pro komáry odpuzující rostlina je běžně známá jako Monarda. Zavinutka přiláká do vaší zahrady mnoho opylovačů – včely, kolibříky a motýly. Tato rostlina se běžně používá do léčivých olejů, čajů a jako chutná ozdoba salátů.

 • bezpečná pro vaši pokožku, nejúčinnější je v podobě oleje (má protiplísňové vlastnosti)

 


Šanta kočičí (Nepeta cataria)


Tato rostlinka obsahuje organickou látku nepetalakton, což je silný repelent a současně lákadlo pro kočky. Tato a další chemikálie dělají tuto rostlinu efektivnější než DEET, což je látka, která se vyskytuje ve většině repelentů proti hmyzu. Tím se šanta stává bezkonkurenčním favoritem mezi rostlinami tohoto typu. Kočky se většinou kolem rostliny válí nebo se o ni otírají, tak ji umístěte pokud možno do míst, kde má kočka přístup. Jako poznámku bychom uvedli, že šanta kočičí je nenáročná na péči, ale agresivní, pokud ji máme zasazenou na záhonku.

 • odpuzuje také termity a šváby
 • bezpečná pro vaši pokožku (pokud máte rádi kočky)


Citronela


Citronela se běžně vyskytuje v repelentech a svíčkách. Silná vůně citronely maskuje jiné pachy, které komáry vábí (jako např. oxid uhličitý). Tato rozlehlá rostlina se většinou pěstuje v květináčích, ale daří se jí dobře také na zahradách, avšak jen v místech, kde nemrzne. Citronela je nenáročná na údržbu, to znamená, že vás tento přírodní repelent nebude stát mnoho práce.
Ještě účinnější jako repelent je esenciální olej z citronely, který můžete vzduchem rozptýlit pomocí aroma lampy či zředěný např. s rostlinným olejem ve spreji.
Citronela patří do stejné rodiny rostlin jako citronová tráva či pelargónie citronová.

 • odpuzuje také mouchy
 • bezpečná pro vaši pokožku, nejúčinnější je v podobě oleje (antibakteriální a protiplísňové vlastnosti)


Nestařec americký (Ageratum houstonianum)


Tato jednoletá rostlina, tedy převážně v našich podmínkách, obsahuje chemickou látku kumarin, která se také běžně vyskytuje v repelentech. Tyto střapaté květinky jsou skvělým přírůstkem do vaší květinové zahrady nebo jako lemovací rostlina. Nestařec se vyskytuje v barvě modré, růžové, bílé a fialové, a také krásně doplní jakoukoliv kytici.

 • odpuzuje také mouchy, jeleny a zajíce; je jedovatá pro pasoucí se zvěř
 • přitahuje motýli, kolibříky
 • není bezpečná pro vaši pokožku


Česnek


Štiplavá vůně česneku je pro komáry odpuzující. Konzumací česneku můžeme také komáry lehce odpudit. Vymačkáním tekutiny z česneku a vetřením přímo do pokožky můžete udržet komáry v bezpečné vzdálenosti od vás, ale to také všechny ostatní:)

 • odpuzuje také mšice, mravence
 • bezpečný pro vaši pokožku; při konzumaci snižuje cholesterol


Levandule


Tato příjemně vonící rostlinka vám pomůže po dlouhém dni zklidnit mysl, ale také zahnat otravný hmyz, nejen komáry. Existuje mnoho druhů levandule, z nichž si můžete vybrat tu, které se bude nejlépe dařit ve vašich lokálních podmínkách.

 • odpuzuje také moly, blechy, mouchy, pavouky
 • přitahuje motýli, včely
 • bezpečná pro vaši pokožku; velmi účinná i v podobě oleje


Meduňka lékařská


Meduňka se často používá jako pomocník ke snížení stresu, ztišení žaludečních potíží apod. Pamatujte však při sázení této rostliny, je to agresivní druh a může ovládnout celý váš záhon, pokud ji tam umístíte. Kromě toho, že nám tato ozdobná rostlinka slouží jako
repelent, velice chutná také v polévkách a jiných pokrmech.

 • odpuzuje také blechy
 • přitahuje motýli, včely
 • bezpečná pro vaši pokožku; často používaná pro lékařské účely


Citrónová tráva


Tato rostlina, která je také známá jako voňatka citrónová, obsahuje vysoké množství citralu. Citral je aromatická látka, která se nachází v esenciálních olejích řady rostlin, citrusech a konečně i v přípravcích pro odpuzení hmyzu.
Citrónová tráva se hojně používá v polévkách a pokrmech, zejména exotických.
Těhotné ženy by měly být opatrné s konzumací této byliny, protože byly prokázány
jisté negativní dopady na plod.

 • odpuzuje také mouchy, je jedovatá pro larvy komárů
 • bezpečná pro vaši pokožku; těhotné ženy by se měly vyhnout jakémukoliv používání


Aksamitník (Tagetes)


Aksamitníky neboli afrikány jsou oblíbené rostliny k lemování zeleninových záhonů. Často se jedná o rostliny jednoleté, ale najdou se mezi nimi i trvalky. Mají silnou vůni a díky lehké a citrusové chuti skvěle chutnají v salátech, polévkách nebo bylinkovém másle. Aksamitníky obsahují pyrethrin, což je přírodní organická sloučenina se silným insekticidním účinkem.

 • odpuzuje také jeleny, zajíce
 • přitahuje motýli, včely


Máta peprná


Tato rychle rostoucí bylina ovládne vaši zahradu, pokud na ni nedohlédnete, ale pořád není tak agresivní jako ostatní rostliny z rodu máty. Mátový olej je nejen skvělým repelentem, ale také může ulevit od komářích štípanců.

 • odpuzuje také pavouky, je jedovatá pro larvy komárů
 • bezpečná pro vaši pokožku


Rozmarýn


Tato bylina je oblíbeným kořením v mnoha pokrmech a pomáhá udržet hmyz daleko od
vás i vaší zeleniny. V létě pomůže hodit pár snítek rozmarýnu do ohně, tak získáte voňavý
repelent, a můžete si v klidu užívat s přáteli letních večerů venku na zahradě, bez
nezvaného hmyzu (jen zůstaňte poblíž kouře). Rozmarýn ve formě oleje má výborné účinky pro vaši pleť a vlasy.

 • odpuzuje také mouchy a zeleninové škůdce
 • přitahuje také kolibříky, včely, motýli
 • bezpečná pro vaši pokožku; nejúčinnější v podobě oleje


Šalvěj


Šalvěj se v určitých kulturách běžně používá k čištění energií a při určitých rituálech se často pálí. Zapálená šalvěj je také výborný způsob, jak udržet komáry v bezpečné vzdálenosti. Takže jestli máte tu možnost, zkuste hodit pár lístků šalvěje na zahradě do ohniště, zvláště, když budete chtít letní večery trávit venku.

 • odpuzuje také klíšťata
 • přitahuje kolibříky
 • bezpečná pro vaši pokožku; nejúčinnější v podobě oleje


Pelargonie


Pelargonie vydávají typickou vůni, která není hmyzu příjemná, ať je to ve vašem domě či na vaší zahradě. Tato repelentní květina má překrásné květy mnoha barev, takže vám i současně vyzdobí domov.

 •  odpuzuje také mouchy
 •  přitahuje motýli
 • bezpečná pro vaši pokožku; nejúčinnější v podobě oleje (Geránium)


Máta polej


Tato rostlinka patří mezi pro komáry silně odpudivé druhy rostlin. Nesnáší ji mouchy a také blechy.  Účinným způsobem, jak tento hmyz udržet dál, je dát si do kapes rozdrcené lístky máty. Mějte jen na paměti, že máta polej je jistým způsobem jedovatá, nepoužívejte tedy u dětí a není vhodná ani pro těhotné ženy.

 • odpuzuje také mouchy a blechy
 • není bezpečná pro vaši pokožku

Co je potřeba dále vědět proto, abychom omezili výskyt komárů, je vyhnout se výskytu stojaté vody v našem okolí. Stojatá voda je totiž ideálním prostředí pro množení hmyzu, nejen komárů.  Pokud tedy máte na zahradě třeba koupadlo pro ptáčky nebo vodu pro včelky, vyměňujte ji alespoň několikrát za týden. A hlavně nezapomeňte na péči o rostlinky, které pomáhají udržovat otravnou havěť dál od vás a vašeho domu.

 

Teď když už víte, jak úspěšně vytvořit nepříjemné prostředí pro hmyz, se můžete plně soustředit na plánování večírků pro svou rodinu a přátele! Rostlinné repelenty vám při tom budou ozdobnou společností.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ
NEJ....

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ

již od 883 Kč
HAPPY

HAPPY

již od 911 Kč
ALSTROMERIE + FREZIE

ALSTROMERIE + FREZIE

již od 911 Kč
KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

již od 1079 Kč
KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

již od 839 Kč
GUAPA

GUAPA

již od 967 Kč
RŮŽE MIX

RŮŽE MIX

již od 1079 Kč
SUNNYS

SUNNYS

již od 1002 Kč
SESTAVTE SI KYTICI RŮŽÍ

SESTAVTE SI KYTICI RŮŽÍ

již od 917 Kč
SOMA

SOMA

již od 980 Kč
BEST

BEST

již od 1146 Kč
RACHELS

RACHELS

již od 1094 Kč
SLUKY

SLUKY

již od 819 Kč
LUCIE

LUCIE

již od 1261 Kč
CLASICO

CLASICO

již od 1094 Kč
ŽÍHANÉ RŮŽE 1

ŽÍHANÉ RŮŽE 1

již od 1079 Kč
EUSTOMA
Novinka

EUSTOMA

již od 1325 Kč
JASMIN

JASMIN

již od 1027 Kč
TILIN

TILIN

již od 1130 Kč
ALEXA

ALEXA

již od 921 Kč
CARIN

CARIN

již od 1073 Kč
DULY

DULY

již od 1013 Kč
SLUNEČNICE

SLUNEČNICE

již od 975 Kč
SUMMER

SUMMER

již od 991 Kč
LUDMILA

LUDMILA

již od 936 Kč
HELIN

HELIN

již od 1080 Kč
VIVI

VIVI

již od 1231 Kč
BIBIANA

BIBIANA

již od 1094 Kč
KOLORKA

KOLORKA

již od 890 Kč
PRECIOSO

PRECIOSO

již od 1130 Kč
BARBORA

BARBORA

již od 1103 Kč
LUCIANA

LUCIANA

již od 1142 Kč
VANESA

VANESA

již od 1211 Kč
ANDREA

ANDREA

již od 1071 Kč
RUDÉ RŮŽE

RUDÉ RŮŽE

již od 1254 Kč
ŽLUTÉ RŮŽE

ŽLUTÉ RŮŽE

již od 1079 Kč
FREZIE + EUSTOMA

FREZIE + EUSTOMA

již od 1083 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé