Jak na komáry

Dráždí Vás komáři?

Máme pro Vás další tipy, jak na tento otravný hmyz vyzrát přirozenou cestou

Teplejší počasí přeje pobytu venku, u vody, zahradnímu grilování, a v neposlední řadě také našim nejznámějším nezvaným hostům – komárům. Tento otravný hmyz je definitivně obtěžující, ale také představuje velké zdravotní riziko.

Lidé vlastní velké množství pro komáry lahodného aroma, které je přitahuje. Tento hmyz má rád pach oxidu uhličitého v našem dechu a látky vyskytující se v našem potu. Komáry také láká teplo lidského těla, čímž se pro ně stáváme prvotřídní volbou pro jejich večeři, zvláště tedy v létě.

 

Chemikálie v průmyslových repelentech mohou škodit vám a vaší rodině. Tyto spreje jsou navíc škodlivé pro životní prostředí, protože se snadno dostávají do vzduchu. Jako přírodnější alternativou může být rozmístění několika rostlin, které komáry odpuzují, po domě a v jeho okolí.

Repelentní rostliny
 

Některé rostliny zmíněné níže jako je levandule a máta voní příjemně nám lidem, ale na komáry působí odpudivě. Pokud hledáte způsob, jak tuto sezónu přežít bez komářího kousnutí, nechte se inspirovat níže.

 

Tyto rostliny nejlépe fungují, když jsou umístěny co nejblíže místu, kde komáři nejsou vítáni.

Prostory, na které je třeba pamatovat jsou okna, dveře, průchody, místa k posezení a jídelní prostory.

Některé rostliny fungují lépe, když si s nimi potřete pokožku, nicméně toto nelze doporučit u všech rostlin. V poznámkách jsme uvedli, které rostliny jsou pro tento způsob aplikace bezpečné, a které nikoliv. Také se můžete poradit s vašim lékařem nebo dermatologem, a tak si potvrdit, co je pro vás a vaši pokožku nejlepší.

 

Některé rostliny mají lepší účinnost v květináčích, což také navíc umožňuje snadno rostlinu stěhovat kolem domu, z místa na místo. Na druhou stranu jsou rostliny, které působí nejlépe na vaší zahradě, protože tak odpuzují více druhů hmyzu (a fungují pro vaše záhonky jako přírodní prostředek na hubení hmyzu).

 

Rostliny odpuzující komáry 

Bazalka


Z bazalky si můžeme udělat vynikající pesto či chutný salát, ale tato bylinka nás může ochránit i před komáry. Vypouští totiž přirozeně svoje aroma, aniž bychom museli rozdrtit listy nebo ji jakkoliv jinak zpracovat. Bazalka je pro larvy komára jedovatá, umístěte ji tedy nejlépe u stojaté vody, což zabrání komárům klást vejce.

 • odpuzuje také mouchy
 • bezpečná pro vaši pokožku


Zavinutka (Monarda)


Tato pro komáry odpuzující rostlina je běžně známá jako Monarda. Zavinutka přiláká do vaší zahrady mnoho opylovačů – včely, kolibříky a motýly. Tato rostlina se běžně používá do léčivých olejů, čajů a jako chutná ozdoba salátů.

 • bezpečná pro vaši pokožku, nejúčinnější je v podobě oleje (má protiplísňové vlastnosti)

 


Šanta kočičí (Nepeta cataria)


Tato rostlinka obsahuje organickou látku nepetalakton, což je silný repelent a současně lákadlo pro kočky. Tato a další chemikálie dělají tuto rostlinu efektivnější než DEET, což je látka, která se vyskytuje ve většině repelentů proti hmyzu. Tím se šanta stává bezkonkurenčním favoritem mezi rostlinami tohoto typu. Kočky se většinou kolem rostliny válí nebo se o ni otírají, tak ji umístěte pokud možno do míst, kde má kočka přístup. Jako poznámku bychom uvedli, že šanta kočičí je nenáročná na péči, ale agresivní, pokud ji máme zasazenou na záhonku.

 • odpuzuje také termity a šváby
 • bezpečná pro vaši pokožku (pokud máte rádi kočky)


Citronela


Citronela se běžně vyskytuje v repelentech a svíčkách. Silná vůně citronely maskuje jiné pachy, které komáry vábí (jako např. oxid uhličitý). Tato rozlehlá rostlina se většinou pěstuje v květináčích, ale daří se jí dobře také na zahradách, avšak jen v místech, kde nemrzne. Citronela je nenáročná na údržbu, to znamená, že vás tento přírodní repelent nebude stát mnoho práce.
Ještě účinnější jako repelent je esenciální olej z citronely, který můžete vzduchem rozptýlit pomocí aroma lampy či zředěný např. s rostlinným olejem ve spreji.
Citronela patří do stejné rodiny rostlin jako citronová tráva či pelargónie citronová.

 • odpuzuje také mouchy
 • bezpečná pro vaši pokožku, nejúčinnější je v podobě oleje (antibakteriální a protiplísňové vlastnosti)


Nestařec americký (Ageratum houstonianum)


Tato jednoletá rostlina, tedy převážně v našich podmínkách, obsahuje chemickou látku kumarin, která se také běžně vyskytuje v repelentech. Tyto střapaté květinky jsou skvělým přírůstkem do vaší květinové zahrady nebo jako lemovací rostlina. Nestařec se vyskytuje v barvě modré, růžové, bílé a fialové, a také krásně doplní jakoukoliv kytici.

 • odpuzuje také mouchy, jeleny a zajíce; je jedovatá pro pasoucí se zvěř
 • přitahuje motýli, kolibříky
 • není bezpečná pro vaši pokožku


Česnek


Štiplavá vůně česneku je pro komáry odpuzující. Konzumací česneku můžeme také komáry lehce odpudit. Vymačkáním tekutiny z česneku a vetřením přímo do pokožky můžete udržet komáry v bezpečné vzdálenosti od vás, ale to také všechny ostatní:)

 • odpuzuje také mšice, mravence
 • bezpečný pro vaši pokožku; při konzumaci snižuje cholesterol


Levandule


Tato příjemně vonící rostlinka vám pomůže po dlouhém dni zklidnit mysl, ale také zahnat otravný hmyz, nejen komáry. Existuje mnoho druhů levandule, z nichž si můžete vybrat tu, které se bude nejlépe dařit ve vašich lokálních podmínkách.

 • odpuzuje také moly, blechy, mouchy, pavouky
 • přitahuje motýli, včely
 • bezpečná pro vaši pokožku; velmi účinná i v podobě oleje


Meduňka lékařská


Meduňka se často používá jako pomocník ke snížení stresu, ztišení žaludečních potíží apod. Pamatujte však při sázení této rostliny, je to agresivní druh a může ovládnout celý váš záhon, pokud ji tam umístíte. Kromě toho, že nám tato ozdobná rostlinka slouží jako
repelent, velice chutná také v polévkách a jiných pokrmech.

 • odpuzuje také blechy
 • přitahuje motýli, včely
 • bezpečná pro vaši pokožku; často používaná pro lékařské účely


Citrónová tráva


Tato rostlina, která je také známá jako voňatka citrónová, obsahuje vysoké množství citralu. Citral je aromatická látka, která se nachází v esenciálních olejích řady rostlin, citrusech a konečně i v přípravcích pro odpuzení hmyzu.
Citrónová tráva se hojně používá v polévkách a pokrmech, zejména exotických.
Těhotné ženy by měly být opatrné s konzumací této byliny, protože byly prokázány
jisté negativní dopady na plod.

 • odpuzuje také mouchy, je jedovatá pro larvy komárů
 • bezpečná pro vaši pokožku; těhotné ženy by se měly vyhnout jakémukoliv používání


Aksamitník (Tagetes)


Aksamitníky neboli afrikány jsou oblíbené rostliny k lemování zeleninových záhonů. Často se jedná o rostliny jednoleté, ale najdou se mezi nimi i trvalky. Mají silnou vůni a díky lehké a citrusové chuti skvěle chutnají v salátech, polévkách nebo bylinkovém másle. Aksamitníky obsahují pyrethrin, což je přírodní organická sloučenina se silným insekticidním účinkem.

 • odpuzuje také jeleny, zajíce
 • přitahuje motýli, včely


Máta peprná


Tato rychle rostoucí bylina ovládne vaši zahradu, pokud na ni nedohlédnete, ale pořád není tak agresivní jako ostatní rostliny z rodu máty. Mátový olej je nejen skvělým repelentem, ale také může ulevit od komářích štípanců.

 • odpuzuje také pavouky, je jedovatá pro larvy komárů
 • bezpečná pro vaši pokožku


Rozmarýn


Tato bylina je oblíbeným kořením v mnoha pokrmech a pomáhá udržet hmyz daleko od
vás i vaší zeleniny. V létě pomůže hodit pár snítek rozmarýnu do ohně, tak získáte voňavý
repelent, a můžete si v klidu užívat s přáteli letních večerů venku na zahradě, bez
nezvaného hmyzu (jen zůstaňte poblíž kouře). Rozmarýn ve formě oleje má výborné účinky pro vaši pleť a vlasy.

 • odpuzuje také mouchy a zeleninové škůdce
 • přitahuje také kolibříky, včely, motýli
 • bezpečná pro vaši pokožku; nejúčinnější v podobě oleje


Šalvěj


Šalvěj se v určitých kulturách běžně používá k čištění energií a při určitých rituálech se často pálí. Zapálená šalvěj je také výborný způsob, jak udržet komáry v bezpečné vzdálenosti. Takže jestli máte tu možnost, zkuste hodit pár lístků šalvěje na zahradě do ohniště, zvláště, když budete chtít letní večery trávit venku.

 • odpuzuje také klíšťata
 • přitahuje kolibříky
 • bezpečná pro vaši pokožku; nejúčinnější v podobě oleje


Pelargonie


Pelargonie vydávají typickou vůni, která není hmyzu příjemná, ať je to ve vašem domě či na vaší zahradě. Tato repelentní květina má překrásné květy mnoha barev, takže vám i současně vyzdobí domov.

 •  odpuzuje také mouchy
 •  přitahuje motýli
 • bezpečná pro vaši pokožku; nejúčinnější v podobě oleje (Geránium)


Máta polej


Tato rostlinka patří mezi pro komáry silně odpudivé druhy rostlin. Nesnáší ji mouchy a také blechy.  Účinným způsobem, jak tento hmyz udržet dál, je dát si do kapes rozdrcené lístky máty. Mějte jen na paměti, že máta polej je jistým způsobem jedovatá, nepoužívejte tedy u dětí a není vhodná ani pro těhotné ženy.

 • odpuzuje také mouchy a blechy
 • není bezpečná pro vaši pokožku

Co je potřeba dále vědět proto, abychom omezili výskyt komárů, je vyhnout se výskytu stojaté vody v našem okolí. Stojatá voda je totiž ideálním prostředí pro množení hmyzu, nejen komárů.  Pokud tedy máte na zahradě třeba koupadlo pro ptáčky nebo vodu pro včelky, vyměňujte ji alespoň několikrát za týden. A hlavně nezapomeňte na péči o rostlinky, které pomáhají udržovat otravnou havěť dál od vás a vašeho domu.

 

Teď když už víte, jak úspěšně vytvořit nepříjemné prostředí pro hmyz, se můžete plně soustředit na plánování večírků pro svou rodinu a přátele! Rostlinné repelenty vám při tom budou ozdobnou společností.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ
NEJ....

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ

již od 623 Kč
HAPPY

HAPPY

již od 791 Kč
KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

již od 801 Kč
KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

již od 623 Kč
LUCIE

LUCIE

již od 896 Kč
SESTAVTE SI KYTICI RŮŽÍ

SESTAVTE SI KYTICI RŮŽÍ

již od 623 Kč
BARBORA

BARBORA

již od 880 Kč
ZUZANA

ZUZANA

již od 901 Kč
ČERVENÉ RŮŽE

ČERVENÉ RŮŽE

již od 834 Kč
EUSTOMA
Novinka

EUSTOMA

již od 853 Kč
ROZA

ROZA

již od 767 Kč
FRÉZIE

FRÉZIE

již od 916 Kč
ANDREA

ANDREA

již od 827 Kč
SUNNYS

SUNNYS

již od 788 Kč
GUAPA

GUAPA

již od 757 Kč
DOMINIKA

DOMINIKA

již od 901 Kč
ŽÍHANÉ RŮŽE 1

ŽÍHANÉ RŮŽE 1

již od 801 Kč
TILIN

TILIN

již od 879 Kč
BEST

BEST

již od 825 Kč
SOMA

SOMA

již od 777 Kč
LILI

LILI

již od 827 Kč
HELENA

HELENA

již od 864 Kč
LUCIANA

LUCIANA

již od 913 Kč
RŮŽE MIX

RŮŽE MIX

již od 801 Kč
LINDA

LINDA

již od 850 Kč
SLUNEČNICE

SLUNEČNICE

již od 728 Kč
ŽLUTÉ RŮŽE

ŽLUTÉ RŮŽE

již od 801 Kč
SPRING

SPRING

již od 798 Kč
JASMIN

JASMIN

již od 791 Kč
FREZIE + EUSTOMA

FREZIE + EUSTOMA

již od 760 Kč
DULY

DULY

již od 861 Kč
CLASICO

CLASICO

již od 817 Kč
PINK

PINK

již od 752 Kč
ANNA

ANNA

již od 879 Kč
CARIN

CARIN

již od 829 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Květiny a podzim

Květiny a podzim

10.9.2019

Co nás čeká ve světě květin v nadcházejících měsících

Svit sluníčka a pomalu klesající teploty napovídají změnu ročního období, podzim pomalu přichází a vítá nás těmito změnami…Květiny charakteristické pro toto období jsou skvělé k oslavě všeho, co právě toto období dělá magické.

Albert Camus jednou řekl „podzim je druhým jarem, kde každý list je květina“ a s tím se nedá jinak než souhlasit. Podzimní květiny a rostliny jsou velmi odlišné než jejich jarní protějšky, avšak i toto překrásně období má tolik co nabídnout jak v podobě výjimečných květinových aranžmá, tak neméně působivým zabarvením všeho kolem nás.

Číst celé
Něco o fialových květinách...

Něco o fialových květinách...

3.9.2019

Vyjádřete se pomocí těch nejvlivnějších fialových květin

Vášnivé fialové květiny jsou jedním z těch vzácnějších darů, které nám příroda nadělila. S historickým významem fialové jako symbolem prestiže a královské hodnosti, přináší do květinového aranžmá, mimo svou hluboce skvostnou barvu, něco neobyčejného navíc.

To zní vznešeně, myslíte si, nicméně, co je na nich tak speciálního a proč?

Pro vyjádření různých pocitů a postojů obecně existuje bohaté spektrum významů s fialovými květy a fialovou barvou spojených. Jaký tedy máme výběr a jakou symboliku u těchto famózně prezentovaných květin?

Číst celé
Kytice z lásky

Kytice z lásky

27.8.2019

Jak vyjádřit lásku květinami

Od jakživa byly květiny jedním z nejmocnějších médií při projevech lásky. Ať už někomu chcete sdělit, že vám na něm záleží nebo říci někomu výjimečnému „miluji tě“, květinami tyto city vyjádříte beze slov.

I když věnováním květin nikdy nic nepokazíte, přeci jen je třeba mít některé skutečnosti na paměti.

Číst celé