Historie vánočních věnců, aneb kde to všechno začalo?

Zajímavosti o ozdobných vánočních věncích

 

Je těžké přehlédnout vánoční věnce zavěšené na dveřích a to zejména ve vánočním období, které je pro tuto krásnou a symbolickou dekoraci nejčastějším obdobím. S velkou pravděpodobností také mnoho z nás, dodržuje tradici, kdy si každoročně v období adventu pověsí na své vchodové dveře nádherný věnec, který zdobí vstupní dveře po zbytek vánoční doby. Ano, vánoční věnce vypadají hezky a vůbec, ale je za tím nějaký příběh, proč slouží jako dekorace na našich vchodových dveřích nebo dokonce nad krbem? Jak to všechno začalo? Pokud se vám někdy tato myšlenka honila při zavěšování věnce na dveře hlavou nebo jste pouze zvědavý jedinec, který rád zjistí o vánočních tradicích více, jste tu dnes správně! Prozradíme vám historii nejen vánočních věnců a možná vás přesvědčíme k tomu, abyste si letošní Vánoce také jeden pořídili.

 

Stručná historie věnců

Věnce se používají již mnoho let a jejich obliba sahá až do dávného starověku. Římané používali věnce jako symbol vítězství a cti. Mezi tradiční zeleň, ze které byly věnce vyrobeny patřil vavřín širokolistý nebo třešňový vavřín. Věnce byly věnovány vítězům atletických soutěží a předávaly se také velitelům úspěšných vojenských misí jako projev úcty.

Vánoční věnce se původně vyráběly z čerstvých stálezelených dřevin, které zůstávají zelené po celý rok, takže jsou ideálním kandidátem na použití v zimním období. Dnes existuje spousta umělých druhů, které se dokonce dodávají v různých provedeních - stačí si jen vybrat jeden nebo dva. My jsme však nadále fanoušky přírodních věnců plných zeleně zdobené o další přírodní materiály.

 

Symbol věnce v křesťanství

Vánoční věnec se používá jako symbol Ježíše Krista. Jeho tradiční tvar kruhu, znamená věčný život. Často je doprovázen čtyřmi svíčkami, třemi na vnější straně a jednou uprostřed. Na Štědrý den se zapaluje svíčka uprostřed, která symbolizuje příchod Ježíše Krista. V dnešní době se ale tato tradice o rozložení jednotlivých svíček příliš nedodržuje a lidé je na své adventní věnce umisťují v libovolném rozložení. S tradičním rozložením svíček se dnes nejčastěji setkáte v kostele.

V 19. století se tradovalo pokládání věnce na kříže a hroby k uctění památky zemřelých. Když přišly svátky, rodiny si věnec odnášely a používaly ho jako vánoční výzdobu. Dnes jsou věnce stále úzce spjaty s obdobím dušiček, ovšem v tomto případě věnce zůstávají na hrobech a neodnáší se zpátky domů.

Věnce se používají také k oslavě adventního období. Vyvěšují se na první adventní neděli, tedy čtyři neděle před Vánocemi. Tato tradice sahá až do 16. století, kdy luteránský kněz Johann Hinrich Wichern použil jeden věnec vyrobený z kola od vozu, aby děti poučil o účelu a významu Vánoc. Pokud tedy hledáte symbolický termín, kdy pověsit váš věnec na dveře, první adventní neděle je ideální termín, stejně jako zapálení první svíčky na adventním věnci.

Luteránské počátky věnce se brzy rozšířily i do dalších křesťanských denominací, což vedlo ke vzniku jedinečných variant. Navzdory rozdílům však všechny adventní věnce obsahují čtyři svíčky. Vánoční věnce se používají v mnoha částech světa a maloobchody každoročně přicházejí se stále unikátnějšími vzory. Můžete si koupit buď umělý nebo se rozhodnout pro čerstvý, který bude samozřejmě dražší. Jeho jedinečná vůně jehličí, která dokonale doladí vánoční atmosféru bude však nezaměnitelná!

Tipy na nákup vánočních věnců


1.    Rozhodněte se, kam chcete věnec umístit. Bude vystaven na vstupních dveřích? Nebo ho zavěsíte nad krb či někam dovnitř domu? Podle toho následně zvolte materiál a barvy. Pro venkovní využití se nebojte zvolit masivnější věnce, pro domácí dekorace naopak zvolte takové, které zvládnou i teplo.

 

2.    Zvažte, jaký věnec chcete. Existuje svěží, který přináší slavnostní vůni. Nebo můžete zvolit také umělý věnec, který vůbec nehnědne a nevysychá. Ať už jsou vaše preference jakékoliv, neexistuje nic lepšího než vůně čerstvého jehličí. Zelené věnce vám navíc v tomto období přinesou alespoň trochu pocit přírody ve vaší blízkosti.

 

3.    Rozhodněte se pro to, co si můžete dovolit. Nemusíte sahat hluboko do kapsy jen proto, abyste si pořídili věnec. Můžete si ho pořídit za skromnou cenu, aniž byste obětovali design. Pokud jste navíc zruční a nechybí vám trochu citu pro design, můžete si věnec vyrobit dokonce i v domácích podmínkách z lokálních surovin a jeho výrobu tak spojit i s procházkou do kouzelné zimní přírody.

 

Vánoční věnec je jednou z nejjednodušších dekorací, které můžete během svátků vystavit. A máte možnost vybrat si pro svůj domov pravý nebo stejně krásnou umělou variantu. Díky věnci nejen vaše vchodové dveře, ale jakékoliv jiné najednou získají dokonalý sváteční nádech a věřte, že rozhodně nezůstane bez povšimnutí. Pokud hledáte variantu na stůl a chcete zvolit něco jiného než tradiční sváteční barvy, doporučujeme věnec sladit se zbytkem interiéru a dekoracemi. Můžete využít například podobné nebo stejné dekorace, které budete mít na stromečku, díky čemuž vytvoříte dokonalé vánoční duo!

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

AGNES

AGNES

již od 952 Kč
ALENA

ALENA

již od 936 Kč
KAMALIE

KAMALIE

již od 936 Kč
ALEXIS

ALEXIS

již od 919 Kč
BLAŽENA

BLAŽENA

již od 874 Kč
BJORK

BJORK

již od 1003 Kč
ELOIS

ELOIS

již od 919 Kč
GERMINA

GERMINA

již od 936 Kč
HAPPY

HAPPY

již od 852 Kč
SPRING

SPRING

již od 880 Kč
CANDY

CANDY

již od 863 Kč
GERBY

GERBY

již od 863 Kč
GUZY

GUZY

již od 896 Kč
BRENDA

BRENDA

již od 936 Kč
MELI

MELI

již od 980 Kč
LONGORIA

LONGORIA

již od 891 Kč
GERBI

GERBI

již od 930 Kč
KOLORKA

KOLORKA

již od 852 Kč
ADINA

ADINA

již od 919 Kč
POLIN

POLIN

již od 902 Kč
SLUKY

SLUKY

již od 762 Kč
KRISTIN

KRISTIN

již od 986 Kč
NINA

NINA

již od 930 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Jak zachránit květiny postižené mrazem?

Jak zachránit květiny postižené mrazem?

22.1.2022

Ochrana květin před mrazem

 

Jak velký mráz dokáže zabít rostlinu? Tato otázka je poměrně složitá, protože na ni, jak asi správně tušíte, nejde odpovědět jednou obecnou odpovědí. Většinou ale stačí jedna mrazivá noc, která vaše rostliny dokáže poznamenat už nadoživotí. Ve většině případů to obvykle závisí na odolnosti rostliny a také na konkrétním podnebí. V momentě, kdy teploty začnou klesat pod bod mrazu rychle poškodí nebo dokonce zahubí mnoho druhů rostlin. Proto je vždy důležité na přelomu podzimu a zimy pravidelně sledovat předpověď počasí a pohlídat si tak první mrazíky sezóny. Pokud by se vám i přesto přihodilo, že na vaše rostliny napadl nečekaný mráz, při včasné péči lze mnohé z chladem poškozených rostlin zachránit. Ještě lepší je obecně chránit rostliny před mrazem dříve, než dojde k jejich poškození. Pojďte se s námi podívat na jednotlivé tipy, jak můžete vaše rostliny chránit před nečekaným mrazem.

Číst celé
Nejlepší zimní pokojové rostliny pro váš domov

Nejlepší zimní pokojové rostliny pro váš domov

20.1.2022

 Pokojové rostliny pro zimní období

Většina lidí často považuje pokojové rostliny za něco podobného, jako je například kus dalšího nábytku do jejich interiéru. Umístí rostliny do místnosti, kdy jim dají sem tam napít, když si vzpomenou, a pak jen doufají, že rostliny přežijí. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení jsou pokojové rostliny živé, stejně jako vy a já. Živí se, dýchají, pijí a mají rády teplo stejně jako my. Schopnost udržet pokojové rostliny naživu a zdravé má mnoho společného s konkrétním umístěním správné rostliny na správné místo. Ani sebelepší odborník nedokáže zajistit, aby stínomilná rostlina přežila na slunném okně, zkrátka konkrétní potřeby rostlin neobalamutíte.

Číst celé
Zázračné účinky pokojových rostlin

Zázračné účinky pokojových rostlin

18.1.2022

Pokojové rostliny pro vaše zdraví

Jak může pěstování pokojových rostlin prospět vašemu fyzickému a duševnímu zdraví? Pořídit si domů rostliny zní jako skvělý nápad. Jsou skvělým způsobem, jak dodat místnosti život, barvy a svěžest. Vždycky se s nimi bude ale pojit povinnost se o ně starat. A pokud se o ně starat nebudete, místo toho, aby váš domov oživily, budou paradoxně působit spíše ponurým a depresivním dojmem.

Číst celé