Deset nejoblíbenějších květin a rostlin pro dokonalé Vánoce

Které jsou nejblíbenější květiny pro letošní Vánoce

Chryzantémy a měsíčky jsou možná nejoblíbenějšími podzimními květinami, ale jakmile skončí jejich 15 minut podzimní slávy, je čas na sváteční atmosféru s některými zimními favority. V dnešním článku si představíme květiny a rostliny, které jsou ideální pro ozdobení vašeho domova v klasické červené a zelené paletě barev, ale abychom nezůstali pouze u tradičních barev, které sice miluje, ale nepřekvapí, připrapravili jsme pro vás i pár barevných překvapení.

 

Květiny a rostliny pro dokonalé Vánoce

Zeleň a květiny jsou o svátcích skutečně důležité. Dodávají vašemu domovu barvy, život a náladu i v těch nejchladnějších a často nejšedivějších dnech z celého roku. Ovšem jejich důležitost je často podceňována (zejména ve srovnání s oblíbenějšími prvky, jako je cukroví). Ale nenechte se zlákat, rostliny by měli být důležitou součástí sváteční výzdoby. Proto jsme pro vás vybrali 10 květin a rostlin pro dokonalé Vánoce. Ať už se na svátky chystáte naplno, nebo si rádi zachováte jednoduchost oslav, tyto vánoční rostliny a květiny jistě dodají vaší zimní výzdobě trochu života navíc.

 

Poinsettia, vánoční hvězda

Poinsettia je jednou z nejčastějších květin používaných ve vánočních dekorativních aranžmá během zimních měsíců. Z tohoto důvodu je tato třešňově červená a tmavě zelená kráska známá také pod civilnějším názvem vánoční hvězda. Jejich světlé listy vypadají jako okvětní lístky, a právě díky nim, jsou poinsettie nejoblíbenější rostlinou sezóny. Pověsti o jejich jedovatosti naštěstí nejsou pravdivé, kromě mírné toxicitě pro vašeho domácího mazlíčka! Můžete zůstat u klasické červené barvy, nebo si tradice zpestřit bílou poinsettií. Ještě lepší bude vystavit červenou i bílou společně a vytvořit tak paletu slavnostních květin.

 

Amarylis

Amarylis je vysoká, půvabná květina s dramatickými červenými květy a elegantními zelenými listy. Patří stejně jako vánoční hvězda mezi oblíbené sváteční rostliny. Tato kvetoucí rostlina dodá každému prostoru zářivé barvy a sladkou, jemnou vůni. Skvěle se hodí ke krbu, jako výrazný středový prvek na jídelní stůl nebo do kanceláře.

 

Červené a bílé růže

Při pomyšlení na vánoce se vám možná hned nevybaví červené růže, ale i ty patří mezi velmi slavnostní květiny, které rozzáří toto sváteční období. Červená růže tradičně znamená lásku, ale někteří lidé ji během vánočního období považují za symbol Kristovy krve. Červené růže ve spojení s šiškami a stuhami působí elegantně a rustikálně. Bílé růže naopak symbolizují čistotu a mír a dodají vaší sváteční výzdobě jemný nádech zimní elegance. Se světle modrou hortenzií, dalšími bílými květinami a třpytivými akcenty budou vaše aranžmá vypadat jako ze zimní říše divů.

 

Bílé lilie

Tyto kouzelné květy jsou zářivě bílé a ztělesňují klidné, nadějné a oduševnělé sváteční období. Tradičně jsou lilie symbolem Panny Marie. Z estetického hlediska dodají každé zimní kytici nadčasový vzhled. Jejich svěží vůně navíc doplňuje tradiční stálezelenou a zemitou borovicovou vůni vánoc.

 

Orchidej Phalaenopsis

Tyto křehce vypadající rostliny nejsou tak křehké, jak se zdaj! Vyžadují pouze malou péči, ale budou kvést celé měsíce. Možná dokonce až do samotného jara.

 

Vánoční kaktus

Vánoční kaktusy jsou tak krásné, že by mohly konkurovat ozdobám na vašem stromečku. Jsou to jedny z odolnějších svátečních rostlin a mohou vydržet nejen jednu vánoční sezónu, ale doslova roky. Různé druhy kvetou v různých obdobích roku včetně Dne díkůvzdání a Velikonoc.

 

Rozmarýn

Tato rostlina se často stříhá do tvaru pyramidy, aby napodobovala vánoční stromek. Její svěží borovicová vůně je povzbuzující uprostřed ponuré zimy a je pikantním doplňkem dušených a pečených pokrmů. Zkuste se na rozmarýn letošní Vánoce podívat i trochu z jiné, než jen bylinkové perspektivy.

 

Borovice norfolská

Tato dlouhověká rostlina pochází z jižního Pacifiku, takže ji ve většině zemí je téměř nemožné vysadit venku. Díky měkkému, vánočnímu jehličí s třásněmi vypadá jako rekvizita přímo z vánočního filmu.

 

Cesmína

Cesmína dorůstá výšky až neuvěřitelných 15 metrů, kvůli čem nepatří zrovna do interiéru. Malé keře nebo věnce pletené z cesmíny však mohou váš domov dokonale oživit. Pokud hledáte ikonické červené bobule, ty naleznete pouze na samičích odrůdách.

 

Vánoční stromeček

Vánoční stromky jsou nejikoničtější vánoční rostlinou a můžete si je pořídit řezané nebo v květináči. Ať už řežete vlastní stálezelený stromek, nebo si vybíráte předem nařezaný smrk, borovici nebo jedličku, rozhodně nezapomeňte zkontrolovat, zda se na nich nenachází hmyz a další škůdci. Také je pořádně při nákupu prohlédněte, zda nejsou poškozené a nemají například polámané větve. Čerstvost předem nařezaného stromku vyzkoušejte zatažením za větev. Měly by být dostatečně pevné, aby udržely ozdoby, a jehličí by mělo být pružné a nemělo by opadávat. Při výběru vánočního stromečku zapojte všechny smysly a odpovězte si na tyto otázky:  Má pěknou zelenou barvu? Jak voní? Má pevné větve? Vezměte v úvahu výšku místnosti a ujistěte se, že máte možnost ho zalévat.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ADEL

ADEL

již od 952 Kč
ANASTÁZIE

ANASTÁZIE

již od 863 Kč
ANDREA

ANDREA

již od 924 Kč
ANTONIE

ANTONIE

již od 891 Kč
ARIANA

ARIANA

již od 964 Kč
DANA

DANA

již od 952 Kč
GABRIELA

GABRIELA

již od 896 Kč
ANABELA

ANABELA

již od 980 Kč
ALEX

ALEX

již od 1025 Kč
ANGELIKA

ANGELIKA

již od 958 Kč
ZUZANA

ZUZANA

již od 997 Kč
RITA

RITA

již od 852 Kč
EXOTIKA

EXOTIKA

již od 941 Kč
KRÁLOVSKÉ LILIE

KRÁLOVSKÉ LILIE

již od 952 Kč
LILI

LILI

již od 924 Kč
LILIN

LILIN

již od 1025 Kč
DULY

DULY

již od 947 Kč
KAMILA

KAMILA

již od 924 Kč
BRENDA

BRENDA

již od 936 Kč
DAFNE

DAFNE

již od 835 Kč
OLI

OLI

již od 924 Kč
LONGORIA

LONGORIA

již od 891 Kč
KING

KING

již od 952 Kč
ANA

ANA

již od 891 Kč
EMA

EMA

již od 835 Kč
BIBIANA

BIBIANA

již od 1025 Kč
KLÍVIE

KLÍVIE

již od 924 Kč
SANTANA

SANTANA

již od 891 Kč
PIPA

PIPA

již od 1025 Kč
HANNAH

HANNAH

již od 896 Kč
ESTER

ESTER

již od 896 Kč
RACHELS

RACHELS

již od 947 Kč
KYTICE ROZA + PLYŠOVÝ MEDVĚD

KYTICE ROZA + PLYŠOVÝ MEDVĚD

již od 1360 Kč
KYTICE ROZA + MERCI 250 g

KYTICE ROZA + MERCI 250 g

již od 1159 Kč
KYTICE ROZA + MILKA 110 g

KYTICE ROZA + MILKA 110 g

již od 1136 Kč
KYTICE ROZA + RAFFAELLO 150 g

KYTICE ROZA + RAFFAELLO 150 g

již od 1170 Kč
KYTICE ROZA + TOFFIFEE 125 g

KYTICE ROZA + TOFFIFEE 125 g

již od 1047 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Jak zachránit květiny postižené mrazem?

Jak zachránit květiny postižené mrazem?

22.1.2022

Ochrana květin před mrazem

 

Jak velký mráz dokáže zabít rostlinu? Tato otázka je poměrně složitá, protože na ni, jak asi správně tušíte, nejde odpovědět jednou obecnou odpovědí. Většinou ale stačí jedna mrazivá noc, která vaše rostliny dokáže poznamenat už nadoživotí. Ve většině případů to obvykle závisí na odolnosti rostliny a také na konkrétním podnebí. V momentě, kdy teploty začnou klesat pod bod mrazu rychle poškodí nebo dokonce zahubí mnoho druhů rostlin. Proto je vždy důležité na přelomu podzimu a zimy pravidelně sledovat předpověď počasí a pohlídat si tak první mrazíky sezóny. Pokud by se vám i přesto přihodilo, že na vaše rostliny napadl nečekaný mráz, při včasné péči lze mnohé z chladem poškozených rostlin zachránit. Ještě lepší je obecně chránit rostliny před mrazem dříve, než dojde k jejich poškození. Pojďte se s námi podívat na jednotlivé tipy, jak můžete vaše rostliny chránit před nečekaným mrazem.

Číst celé
Nejlepší zimní pokojové rostliny pro váš domov

Nejlepší zimní pokojové rostliny pro váš domov

20.1.2022

 Pokojové rostliny pro zimní období

Většina lidí často považuje pokojové rostliny za něco podobného, jako je například kus dalšího nábytku do jejich interiéru. Umístí rostliny do místnosti, kdy jim dají sem tam napít, když si vzpomenou, a pak jen doufají, že rostliny přežijí. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení jsou pokojové rostliny živé, stejně jako vy a já. Živí se, dýchají, pijí a mají rády teplo stejně jako my. Schopnost udržet pokojové rostliny naživu a zdravé má mnoho společného s konkrétním umístěním správné rostliny na správné místo. Ani sebelepší odborník nedokáže zajistit, aby stínomilná rostlina přežila na slunném okně, zkrátka konkrétní potřeby rostlin neobalamutíte.

Číst celé
Zázračné účinky pokojových rostlin

Zázračné účinky pokojových rostlin

18.1.2022

Pokojové rostliny pro vaše zdraví

Jak může pěstování pokojových rostlin prospět vašemu fyzickému a duševnímu zdraví? Pořídit si domů rostliny zní jako skvělý nápad. Jsou skvělým způsobem, jak dodat místnosti život, barvy a svěžest. Vždycky se s nimi bude ale pojit povinnost se o ně starat. A pokud se o ně starat nebudete, místo toho, aby váš domov oživily, budou paradoxně působit spíše ponurým a depresivním dojmem.

Číst celé