Deset nejoblíbenějších květin a rostlin pro dokonalé Vánoce

Které jsou nejblíbenější květiny pro letošní Vánoce

Chryzantémy a měsíčky jsou možná nejoblíbenějšími podzimními květinami, ale jakmile skončí jejich 15 minut podzimní slávy, je čas na sváteční atmosféru s některými zimními favority. V dnešním článku si představíme květiny a rostliny, které jsou ideální pro ozdobení vašeho domova v klasické červené a zelené paletě barev, ale abychom nezůstali pouze u tradičních barev, které sice miluje, ale nepřekvapí, připrapravili jsme pro vás i pár barevných překvapení.

 

Květiny a rostliny pro dokonalé Vánoce

Zeleň a květiny jsou o svátcích skutečně důležité. Dodávají vašemu domovu barvy, život a náladu i v těch nejchladnějších a často nejšedivějších dnech z celého roku. Ovšem jejich důležitost je často podceňována (zejména ve srovnání s oblíbenějšími prvky, jako je cukroví). Ale nenechte se zlákat, rostliny by měli být důležitou součástí sváteční výzdoby. Proto jsme pro vás vybrali 10 květin a rostlin pro dokonalé Vánoce. Ať už se na svátky chystáte naplno, nebo si rádi zachováte jednoduchost oslav, tyto vánoční rostliny a květiny jistě dodají vaší zimní výzdobě trochu života navíc.

 

Poinsettia, vánoční hvězda

Poinsettia je jednou z nejčastějších květin používaných ve vánočních dekorativních aranžmá během zimních měsíců. Z tohoto důvodu je tato třešňově červená a tmavě zelená kráska známá také pod civilnějším názvem vánoční hvězda. Jejich světlé listy vypadají jako okvětní lístky, a právě díky nim, jsou poinsettie nejoblíbenější rostlinou sezóny. Pověsti o jejich jedovatosti naštěstí nejsou pravdivé, kromě mírné toxicitě pro vašeho domácího mazlíčka! Můžete zůstat u klasické červené barvy, nebo si tradice zpestřit bílou poinsettií. Ještě lepší bude vystavit červenou i bílou společně a vytvořit tak paletu slavnostních květin.

 

Amarylis

Amarylis je vysoká, půvabná květina s dramatickými červenými květy a elegantními zelenými listy. Patří stejně jako vánoční hvězda mezi oblíbené sváteční rostliny. Tato kvetoucí rostlina dodá každému prostoru zářivé barvy a sladkou, jemnou vůni. Skvěle se hodí ke krbu, jako výrazný středový prvek na jídelní stůl nebo do kanceláře.

 

Červené a bílé růže

Při pomyšlení na vánoce se vám možná hned nevybaví červené růže, ale i ty patří mezi velmi slavnostní květiny, které rozzáří toto sváteční období. Červená růže tradičně znamená lásku, ale někteří lidé ji během vánočního období považují za symbol Kristovy krve. Červené růže ve spojení s šiškami a stuhami působí elegantně a rustikálně. Bílé růže naopak symbolizují čistotu a mír a dodají vaší sváteční výzdobě jemný nádech zimní elegance. Se světle modrou hortenzií, dalšími bílými květinami a třpytivými akcenty budou vaše aranžmá vypadat jako ze zimní říše divů.

 

Bílé lilie

Tyto kouzelné květy jsou zářivě bílé a ztělesňují klidné, nadějné a oduševnělé sváteční období. Tradičně jsou lilie symbolem Panny Marie. Z estetického hlediska dodají každé zimní kytici nadčasový vzhled. Jejich svěží vůně navíc doplňuje tradiční stálezelenou a zemitou borovicovou vůni vánoc.

 

Orchidej Phalaenopsis

Tyto křehce vypadající rostliny nejsou tak křehké, jak se zdaj! Vyžadují pouze malou péči, ale budou kvést celé měsíce. Možná dokonce až do samotného jara.

 

Vánoční kaktus

Vánoční kaktusy jsou tak krásné, že by mohly konkurovat ozdobám na vašem stromečku. Jsou to jedny z odolnějších svátečních rostlin a mohou vydržet nejen jednu vánoční sezónu, ale doslova roky. Různé druhy kvetou v různých obdobích roku včetně Dne díkůvzdání a Velikonoc.

 

Rozmarýn

Tato rostlina se často stříhá do tvaru pyramidy, aby napodobovala vánoční stromek. Její svěží borovicová vůně je povzbuzující uprostřed ponuré zimy a je pikantním doplňkem dušených a pečených pokrmů. Zkuste se na rozmarýn letošní Vánoce podívat i trochu z jiné, než jen bylinkové perspektivy.

 

Borovice norfolská

Tato dlouhověká rostlina pochází z jižního Pacifiku, takže ji ve většině zemí je téměř nemožné vysadit venku. Díky měkkému, vánočnímu jehličí s třásněmi vypadá jako rekvizita přímo z vánočního filmu.

 

Cesmína

Cesmína dorůstá výšky až neuvěřitelných 15 metrů, kvůli čem nepatří zrovna do interiéru. Malé keře nebo věnce pletené z cesmíny však mohou váš domov dokonale oživit. Pokud hledáte ikonické červené bobule, ty naleznete pouze na samičích odrůdách.

 

Vánoční stromeček

Vánoční stromky jsou nejikoničtější vánoční rostlinou a můžete si je pořídit řezané nebo v květináči. Ať už řežete vlastní stálezelený stromek, nebo si vybíráte předem nařezaný smrk, borovici nebo jedličku, rozhodně nezapomeňte zkontrolovat, zda se na nich nenachází hmyz a další škůdci. Také je pořádně při nákupu prohlédněte, zda nejsou poškozené a nemají například polámané větve. Čerstvost předem nařezaného stromku vyzkoušejte zatažením za větev. Měly by být dostatečně pevné, aby udržely ozdoby, a jehličí by mělo být pružné a nemělo by opadávat. Při výběru vánočního stromečku zapojte všechny smysly a odpovězte si na tyto otázky:  Má pěknou zelenou barvu? Jak voní? Má pevné větve? Vezměte v úvahu výšku místnosti a ujistěte se, že máte možnost ho zalévat.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ADEL

ADEL

již od 961 Kč
ALANIS

ALANIS

již od 1024 Kč
ANASTÁZIE

ANASTÁZIE

již od 871 Kč
ANDREA

ANDREA

již od 1012 Kč
TANIFE

TANIFE

již od 1004 Kč
ANITA

ANITA

již od 984 Kč
ANTONIE

ANTONIE

již od 946 Kč
ARIANA

ARIANA

již od 1066 Kč
ALICE

ALICE

již od 1024 Kč
ANGELINA

ANGELINA

již od 1012 Kč
DANA

DANA

již od 961 Kč
DANUŠE

DANUŠE

již od 1114 Kč
GABRIELA

GABRIELA

již od 1081 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 3

KVĚTINOVÝ KOŠ 3

již od 1332 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 5

KVĚTINOVÝ KOŠ 5

již od 1489 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 7

KVĚTINOVÝ KOŠ 7

již od 1508 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 12

KVĚTINOVÝ KOŠ 12

již od 1519 Kč
HELENA

HELENA

již od 1003 Kč
ANABELA

ANABELA

již od 1123 Kč
ALEX

ALEX

již od 1114 Kč
ANGELIKA

ANGELIKA

již od 1014 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 20

KVĚTINOVÝ KOŠ 20

již od 1440 Kč
DOMINIKA

DOMINIKA

již od 1134 Kč
KARMELITA

KARMELITA

již od 921 Kč
ZUZANA

ZUZANA

již od 1134 Kč
RITA

RITA

již od 945 Kč
EXOTIKA

EXOTIKA

již od 1045 Kč
SAN

SAN

již od 1034 Kč
COLOR

COLOR

již od 1002 Kč
SUUNDY

SUUNDY

již od 1080 Kč
LILI

LILI

již od 1012 Kč
LILIN

LILIN

již od 1069 Kč
ANIFE

ANIFE

již od 1033 Kč
DULY

DULY

již od 944 Kč
KAMILA

KAMILA

již od 1012 Kč
ANDREA SET 1

ANDREA SET 1

již od 1773 Kč
BRENDA

BRENDA

již od 992 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé