Bylinky, které vám pomůžou vyléčit chřipku

Jak na chřipku pomocí bylinek

Podzimní nachlazení je téměř jako sázka na jistotu. Po horkém létě se zničehonic změní počasí, se kterými přicházejí i chladná rána a večery, přičemž odpoledne se sluníčkem mohou být ještě horké. Tyto teplotní rozdíly často zapříčiní tradiční podzimní nachlazení a chřipky, které jsou přesné téměř jako hodinky. Jeden ze spolupracovníků se může cítit trochu pod psa a najednou během několika dnů celá kancelář sdílí krabičku kapesníků. Výzkumy dokonce tvrdí, že průměrný dospělý člověk nachladne dvakrát za rok. A protože nachlazení a chřipka jsou virová onemocnění, je velmi malá šance že se nás toto tradiční každoroční nachlazení mine. Pravděpodobně si bude muset většina z nás protrpět nepříjemný kašel, plný nos, bolest hlavy a silné nachlazení, což jsou tradiční příznaky spojené s chřipkou. V dnešním článku vám představíme několik bylinek, které vám můžou pomoci v boji s nepříjemným nachlazením. Pojďte se společně s námi podívat na rostlinné pomocníky a využít sílu květin na maximum.

 

 

Bylinný čaj jako prevence nachlazení

I když na běžnou rýmu zatím žádný lék neexistuje, existuje spousta přírodních prostředků, které můžete použít ke snížení pravděpodobnosti onemocnění. Už po tisíce let lidé využívají výhod rostlin a zejména bylin, které jsou pro nás nejen přirozeným léčivem, ale také formou, jak se v této chemické době alespoň trochu navrátit k přírodě. A to zejména během podzimních měsíců, kdy na nás nachlazení a chřipky útočí na každém kroku.

 

Bylinkami ke zdraví
 

Bezinka

Ačkoliv se bezinka prvotně používala zejména k léčbě ran a otevřených ran, nyní se nejčastěji používá k léčbě respiračních onemocnění. Chemikálie, které se nacházejí v květu černého bezu a v jeho bobulích nám pomáhají odstranit tlak z dutin a snížit nepříjemné bobtnání dutin a sliznic. Přestože jsou bezinky původně z Evropy a Asie, v poslední době se staly velmi populárními ve Spojených státech, kde nyní zažívají obrovský boom. Pokud chcete těžit z výhod toho super stromu, můžete si je nyní koupit v tekuté, sirupové nebo kapslové formě. Nebo se pustit například do výroby vlastního sirupu, což věříme, že hodně maminek a babiček již vyzkoušelo! Z bezinkového sirupu poté můžete dělat vynikající limonády, nebo si s ním například dochutit čaj.

 

Právenka latnatá

Díky své hořké chuti byla právenka právem považovaná za krále hořkosti. Tato zářivě zelená rostlina každoročně kvete svými nádhernými bílými a fialovými květy. Po tisíce let byla právenka v Asii a Indii uctívaná pro svou významnou léčivou sílu. Na druhé straně světa, konkrétně znovu ve Spojených státech se právenka stala oblíbenou poměrně nedávno. Je známo, že právenka snižuje příznaky nachlazení, nejčastěji je nejúčinnějším pomocníkem při bolesti uší, hlavy, kašli nebo horečkám a nepříjemné únavě, která doprovází téměř každé nachlazení. Studie dokonce dokázaly, že pravidelné malé dávky této rostliny se ukázaly stejně účinné, jako volně prodejný Tylenol, který se užívá při léčbě zánětů mandlí a hltanu. Jak kouzelná a mocná příroda dokáže být.

 

Zázvor

Zázvor, jak ho známe pochází z kořene zingiber officinale, rostliny, která vykukuje nad zem svými zelenými listy a bílými nebo žlutými květy. Díky silným protizánětlivým látkám se zázvor již dlouho používá jako účinný pomocník při nachlazení a jako bojovník proti chřipce. Dalším významným bonusem, je to velmi účinný pomocník, pokud vás trápí trávení a nevolnost. K těmto účelům v Číně používá už více než 2000 let, tudíž si můžete být jistí, že se jedná o skutečně účinného pomocníka. Bylinný čaj ze zázvoru zvládne doma uvařit každý. Pokud nepatříte mezi milovníky zázvoru a jeho chuť je pro vás příliš výrazná, zkuste si šálek zázvorového čaje zjemnit citronem a lžičkou medu, díky kterým přidáte navíc i další vitamíny. Pokud se rozmýšlíte, jakou přípravu čaje zvolit, doporučujeme zázvor nastrouhat nejen pro výraznější chuť, ale také pro větší účinek.

 

Echinacea purpurea

Domorodí Američané, patřili mezi první, které léčivé účinky echinacei začali používat k léčbě uštknutí hadem. Dále také při pořezání nebo pro zahnání nemoci. Nyní, téměř o 400 let později můžeme skutečně vidět všechny výhody, této zázračné byliny. Bylo zjištěno, že echinacea zkracuje dobu běžného nachlazení a chřipky, navíc také snižuje její příznaky jako je bolest v krku, kašel nebo horečku. Mnoho bylinkářů navíc doporučuje echinaceu užívat denně, abyste posílili váš imunitní systém.

 

Máta

Hlavní účinnou látkou, která se skrývá v mátě je mentol, který dokáže ředit a uvolňovat hleny, tudíž dokonale čistit naše nosní dutiny. Na mátě je skvělé to, že jejich výhod si můžete užívat už jen tím, že jste v jejich blízkosti. Až se někdy budete cítit přetaženě, a ne úplně ve své kůži, zkuste vzít do hrsti pár lístků máty a hluboce nasát její vůni, uvidíte, že se vám ihned uleví. Chcete-li ale otevřít dutiny nebo zmírnit bolest v krku, připravte si šálek horkého mátového čaje z čerstvě natrhaných lístků máty. Stejně jako u zázvorového čaje můžete přidat med, pro sladší chuť.

 

Boneset

Ačkoliv je tato rostlina vědecky známá pod názvem eupatorium perfoliatum, získala svůj běžný název poté, co se zjistilo, že je to jedna z mála bylin, která v 18. století pomohla zlomit smrtelné horečky. Tyto horečky byly tak moc intenzivní, že dokonce získaly svůj název, jako horečky kostí. Kromě schopnosti zastavit tyto silné horečky, je tato rostlina také skvělým antivirotikem, jehož silná a hořká chuť pomáhá vysušovat hleny. Díky velké spoustě živin, nacházejících se v této bylině jako je vápník, chrom, železo, hořčík, vápník, vitamín C, A, zinek ji můžete velmi efektivně používat jako účinný multivitamin a dostat do sebe tak bohatou dávku živin doslova v jednom!

 

Toužíte po vlastní bylinkové zahradě? Není nic lehčího než si jednu takovou doma pořídit. Co se týče bylinek, například takovou mátu si můžete velmi snadno vysadit i do květináče a postavit na kuchyňskou linku, abyste ji měli vždy po ruce.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

již od 1117 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 2

KVĚTINOVÝ KOŠ 2

již od 1023 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 3

KVĚTINOVÝ KOŠ 3

již od 1045 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 4

KVĚTINOVÝ KOŠ 4

již od 1056 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 6

KVĚTINOVÝ KOŠ 6

již od 1183 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 7

KVĚTINOVÝ KOŠ 7

již od 1139 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 8

KVĚTINOVÝ KOŠ 8

již od 1062 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 9

KVĚTINOVÝ KOŠ 9

již od 1084 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 11

KVĚTINOVÝ KOŠ 11

již od 1062 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 12

KVĚTINOVÝ KOŠ 12

již od 1205 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 13

KVĚTINOVÝ KOŠ 13

již od 1183 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 20

KVĚTINOVÝ KOŠ 20

Neprodejné

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Jedenáct podzimních květin pro dokonalou podzimní atmosféru

Jedenáct podzimních květin pro dokonalou podzimní atmosféru

27.10.2021

Květiny pro krásnou podzimní atmosféru

S podzimem mnoho lidí získává pocit, že sezóna krásných, barevných květin je pryč. Nicméně to, že nám teploty začínají pomalu klesat ještě nutně neznamená, že je krásným květinám konec. Naopak i takový podzim má rozhodně co nabídnout. Barevné podzimní kombinace nabízí širokou škálu nádherných barev, které dokážou přinést teplo do každé domácnosti a rozzářit tak pochmurné dny našich nejbližších. Podzim je naopak skvělým obdobím a také důvodem, proč byste měli darovat kytici plnou zářivých květin. Květiny můžete darovat vašim blízkým tradičním způsobem nebo naopak zvolit v naší společnosti stále poněkud netradiční způsob, kterým je zaslání květin pomocí květinového kurýra. Pojďte se společně s námi podívat na druhy, které patří mezi podzimní oblíbence. Inspirace není nikdy dost a možná v dnešní dávce květin najdete druhy, o kterých jste doposud neslyšeli nebo vás nenapadlo se na ně zaměnit.

Číst celé
Nejčastější důvody, proč se u vás květinám nedaří

Nejčastější důvody, proč se u vás květinám nedaří

25.10.2021

Proč se vašim květinám doma nedaří

 

Který pěstitel si tuto otázku už někdy nepoložil? Ačkoliv si pořídíte rostliny v krásném, rozkvetlém stavu, kdy vypadají zdravě a svěže, rozhodně nepočítáte s tím, že by se jim u vás nelíbilo. Ovšem i tento počáteční stav se může během chvilky změnit a stane se, že vaše pokojovky začnou zničeho nic umírat i přes vaše přesvědčení, že jim poskytuje tu nejlepší péči. Nejčastěji se tak děje u pěstitelů nováčků, kteří se s květinami spíše seznamují, a proto není divu, že nováčci v oboru jsou často zmatení, proč jejich rostlina odešla.

Dobrou zprávou ale je, že rostliny opravdu neumírají jen tak bez důvodu. Pokojové rostliny jsou ve skutečnosti poměrně předvídatelné v závislosti na jejich druhu a drtivá většina rostlinných obětí je způsobena stejnými faktory. My vám dnes prozradíme nejčastější důvody, proč pokojové rostliny umírají a možná právě díky tomuto článku, objevíte zakopaného psa i ve vašem případě. Pojďte společně s námi odhalit tajemství spojené s umíráním vašich pokojovek.

Číst celé
Dýňové variace, najděte tu nejlepší pro vaši večeři

Dýňové variace, najděte tu nejlepší pro vaši večeři

24.10.2021

Tipy na vaření s dýní

Ať už se o dýně zajímáte nebo ne, alespoň tušíte, že existuje více dýňových druhů, přičemž některé z nich jsou vhodnější volbou pro dekorace, zatímco na jiných si můžete klidně pochutnat k večeři. Všichni z nás jistě známe obří dýně, které následně putovaly do neoblíbených školních kompotů, kterým jsme se ve výsledku raději vyhýbali, než že bychom se na ně těšili. Ovšem s rostoucí popularitou farmářských trhů a drobným zemědělstvím se nám otevřela široká škála dýňových odrůd, které se pěstují výhradně ke konzumaci. Pojďte se společně s námi v dnešním článku inspirovat různými odrůdami dýní, které jsou vhodné ke zpracování ve vaší kuchyni.

Číst celé