Bylinky, které vám pomůžou vyléčit chřipku
Jak na chřipku pomocí bylinek
Podzimní nachlazení je téměř jako sázka na jistotu. Po horkém létě se zničehonic změní počasí, se kterými přicházejí i chladná rána a večery, přičemž odpoledne se sluníčkem mohou být ještě horké. Tyto teplotní rozdíly často zapříčiní tradiční podzimní nachlazení a chřipky, které jsou přesné téměř jako hodinky. Jeden ze spolupracovníků se může cítit trochu pod psa a najednou během několika dnů celá kancelář sdílí krabičku kapesníků. Výzkumy dokonce tvrdí, že průměrný dospělý člověk nachladne dvakrát za rok. A protože nachlazení a chřipka jsou virová onemocnění, je velmi malá šance že se nás toto tradiční každoroční nachlazení mine. Pravděpodobně si bude muset většina z nás protrpět nepříjemný kašel, plný nos, bolest hlavy a silné nachlazení, což jsou tradiční příznaky spojené s chřipkou. V dnešním článku vám představíme několik bylinek, které vám můžou pomoci v boji s nepříjemným nachlazením. Pojďte se společně s námi podívat na rostlinné pomocníky a využít sílu květin na maximum.
Bylinný čaj jako prevence nachlazení
I když na běžnou rýmu zatím žádný lék neexistuje, existuje spousta přírodních prostředků, které můžete použít ke snížení pravděpodobnosti onemocnění. Už po tisíce let lidé využívají výhod rostlin a zejména bylin, které jsou pro nás nejen přirozeným léčivem, ale také formou, jak se v této chemické době alespoň trochu navrátit k přírodě. A to zejména během podzimních měsíců, kdy na nás nachlazení a chřipky útočí na každém kroku.
Bylinkami ke zdraví
Bezinka
Ačkoliv se bezinka prvotně používala zejména k léčbě ran a otevřených ran, nyní se nejčastěji používá k léčbě respiračních onemocnění. Chemikálie, které se nacházejí v květu černého bezu a v jeho bobulích nám pomáhají odstranit tlak z dutin a snížit nepříjemné bobtnání dutin a sliznic. Přestože jsou bezinky původně z Evropy a Asie, v poslední době se staly velmi populárními ve Spojených státech, kde nyní zažívají obrovský boom. Pokud chcete těžit z výhod toho super stromu, můžete si je nyní koupit v tekuté, sirupové nebo kapslové formě. Nebo se pustit například do výroby vlastního sirupu, což věříme, že hodně maminek a babiček již vyzkoušelo! Z bezinkového sirupu poté můžete dělat vynikající limonády, nebo si s ním například dochutit čaj.
Právenka latnatá
Díky své hořké chuti byla právenka právem považovaná za krále hořkosti. Tato zářivě zelená rostlina každoročně kvete svými nádhernými bílými a fialovými květy. Po tisíce let byla právenka v Asii a Indii uctívaná pro svou významnou léčivou sílu. Na druhé straně světa, konkrétně znovu ve Spojených státech se právenka stala oblíbenou poměrně nedávno. Je známo, že právenka snižuje příznaky nachlazení, nejčastěji je nejúčinnějším pomocníkem při bolesti uší, hlavy, kašli nebo horečkám a nepříjemné únavě, která doprovází téměř každé nachlazení. Studie dokonce dokázaly, že pravidelné malé dávky této rostliny se ukázaly stejně účinné, jako volně prodejný Tylenol, který se užívá při léčbě zánětů mandlí a hltanu. Jak kouzelná a mocná příroda dokáže být.
Zázvor
Zázvor, jak ho známe pochází z kořene zingiber officinale, rostliny, která vykukuje nad zem svými zelenými listy a bílými nebo žlutými květy. Díky silným protizánětlivým látkám se zázvor již dlouho používá jako účinný pomocník při nachlazení a jako bojovník proti chřipce. Dalším významným bonusem, je to velmi účinný pomocník, pokud vás trápí trávení a nevolnost. K těmto účelům v Číně používá už více než 2000 let, tudíž si můžete být jistí, že se jedná o skutečně účinného pomocníka. Bylinný čaj ze zázvoru zvládne doma uvařit každý. Pokud nepatříte mezi milovníky zázvoru a jeho chuť je pro vás příliš výrazná, zkuste si šálek zázvorového čaje zjemnit citronem a lžičkou medu, díky kterým přidáte navíc i další vitamíny. Pokud se rozmýšlíte, jakou přípravu čaje zvolit, doporučujeme zázvor nastrouhat nejen pro výraznější chuť, ale také pro větší účinek.
Echinacea purpurea
Domorodí Američané, patřili mezi první, které léčivé účinky echinacei začali používat k léčbě uštknutí hadem. Dále také při pořezání nebo pro zahnání nemoci. Nyní, téměř o 400 let později můžeme skutečně vidět všechny výhody, této zázračné byliny. Bylo zjištěno, že echinacea zkracuje dobu běžného nachlazení a chřipky, navíc také snižuje její příznaky jako je bolest v krku, kašel nebo horečku. Mnoho bylinkářů navíc doporučuje echinaceu užívat denně, abyste posílili váš imunitní systém.
Máta
Hlavní účinnou látkou, která se skrývá v mátě je mentol, který dokáže ředit a uvolňovat hleny, tudíž dokonale čistit naše nosní dutiny. Na mátě je skvělé to, že jejich výhod si můžete užívat už jen tím, že jste v jejich blízkosti. Až se někdy budete cítit přetaženě, a ne úplně ve své kůži, zkuste vzít do hrsti pár lístků máty a hluboce nasát její vůni, uvidíte, že se vám ihned uleví. Chcete-li ale otevřít dutiny nebo zmírnit bolest v krku, připravte si šálek horkého mátového čaje z čerstvě natrhaných lístků máty. Stejně jako u zázvorového čaje můžete přidat med, pro sladší chuť.
Boneset
Ačkoliv je tato rostlina vědecky známá pod názvem eupatorium perfoliatum, získala svůj běžný název poté, co se zjistilo, že je to jedna z mála bylin, která v 18. století pomohla zlomit smrtelné horečky. Tyto horečky byly tak moc intenzivní, že dokonce získaly svůj název, jako horečky kostí. Kromě schopnosti zastavit tyto silné horečky, je tato rostlina také skvělým antivirotikem, jehož silná a hořká chuť pomáhá vysušovat hleny. Díky velké spoustě živin, nacházejících se v této bylině jako je vápník, chrom, železo, hořčík, vápník, vitamín C, A, zinek ji můžete velmi efektivně používat jako účinný multivitamin a dostat do sebe tak bohatou dávku živin doslova v jednom!
Toužíte po vlastní bylinkové zahradě? Není nic lehčího než si jednu takovou doma pořídit. Co se týče bylinek, například takovou mátu si můžete velmi snadno vysadit i do květináče a postavit na kuchyňskou linku, abyste ji měli vždy po ruce.
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR
Mohlo by vás také zajímat
Zajímavosti ze světa květin
Gardénie, rady a tipy na pěstování
Vše o gardéniích
Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.
Dvacet nejromantičtějších květin
Jaké jsou nejromantičtější květiny
Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá.
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu
Které bylinky milují včely
Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!