Bramboříky, rostliny, které vám pomůžou rozjasnit zimní dny

Jak na pěstování bramboříku

Brambořík je úžasná sváteční rostlina, která hojně kvete po celou zimu. Její krásné květy se vlní jako kapesníky nad tmavě zelenými listy, které se díky svému jemnému stříbrnému lesku dokonale hodí pro sváteční aranžmá. Květy bramboříku mají navíc nespočet barev, včetně bílé, růžové a červené. Obzvláště okouzlující jsou miniatury, dvojkvěté varianty, dvoubarevné květy nebo například květy s nařasenými okraji.

 

O bramboříku se říká, že je hodně vybíravý. Cože je odvážné tvrzení, protože zkrátka jako většina rostlin má prostě rád to, co má rád. Bramboříky mají rády chlad, daří se jim při teplotě 13 až 15 stupňů, proto je neumisťujte do vyhřáté místnosti nebo do blízkosti radiátoru či krbu.

Brambořík je lesní rostlina, takže má ráda jasné, filtrované světlo, ale ne přímé! Ideální místo pro ni bude na východní straně.

 

Bramboříky je velmi snadné přelít, což je nejčastější příčina selhání v péči o tyto krásné rostliny. Brambořík roste z hlíz, které jsou podobné bramborám a nesnášejí přemokření, proto je zalévejte zespodu. Brambořík stačí vložit do mělké misky a nechat ho 10 až 15 minut absorbovat vodu, poté ho z misky oddělat, osušit a vrátit na původní stanoviště. Než se rozhodnete bramboříky znovu zalít, nechte půdu téměř vyschnout. Ideální frekvence se bude lišit v závislosti na konkrétním stanovišti, nicméně jednou týdně bude dostačující.

 

Spokojený brambořík kvete od prosince do března a odmění vás skutečně bohatým množstvím květů, někdy i tuctem najednou! Proto se nemusíte bát, že by neudělal skutečnou parádu.

 

V době, kdy brambořík produkuje poupata a květy, přikrmujte ho každé dva týdny kvalitním hnojivem. Hnojiva jsou k dispozici v mnoha formách přes granulované, s pomalým uvolňováním, tekuté, organické nebo syntetické. Sami si tedy můžete vybrat, který způsob hnojení je pro vás nejvhodnější a vyberte produkt s vyváženou výživou určený pro listnaté rostliny. Příliš mnoho hnojiva může nadělat více škody, než užitku a může rostliny poškodit, proto je důležité řídit se pokyny na obalu a určit, jakým množstvím a jak často rostliny krmit.

 

Jakmile květy začnou odkvétat, odumřelé květy a listy opatrně odstraňte prudkým zataháním nebo zkroucením. Řezání se v tomto případě nedoporučuje, jelikož by mohlo dojít k poškození celé rostliny. Stejně jako všechny hlíznaté květiny a cibuloviny potřebuje i brambořík období klidu, aby mohl znovu vykvést. Kolem dubna jeho listy začnou pravidelně žloutnout a začínají usychat.

 

Když rostlina začne usínat, přemístěte ji na chladné, nezamrzající místo mimo dosah přímého slunečního světla. Občas ji trochu zalijte, aby zcela nevyschla. Pokud chcete brambořík přesadit, udělejte to v době jeho vegetačního klidu. Přemístěte rostlinu do květináče, který je jen o něco větší. Během září si můžete začít všímat, že se na rostlině tvoří nové listy. V tuto dobu dopřejte rostlině více vody, přemístěte ji na teplejší místo a sledujte, jak se postupně začínají objevovat nové listy a květy. Je to opravdu zázrak!

 

Brambořík, který jste si pro vaše doma pořídili byl s největší pravděpodobností vyšlechtěn z druhu Cyclamen persicum, který pochází ze Středomoří, kde roste v obrovských trsech volně v přírodě. Ačkoliv to v našich končinách bohužel není možné, můžeme se radovat alespoň z domácích verzí. Domácí bramboříky naše zimy nepřežijí. Existuje však několik mrazuvzdorných druhů, například Cyclamen hederifolium, které lze vysadit i do venkovního prostředí. Domácí bramboříky lze pěstovat venku v truhlíku nebo přímo na zahradě pouze přes léto. Celoročně si jich můžeme užívat pouze v interiéru. Během letních měsíců je ale můžete použít jako zajímavý květinový akcent na záhonech, v květináčích a okenních truhlících.

 

Jedno je jisté, bramboříky dodají život, barvy a krásu vašim svátečním i nadcházejícím zimním dnům. Jsou vhodným dárkem, pokud se chystáte na návštevu vašich blízkých nebo přátel a zaručeně dokážou oživit každou jídelní tabuli nebo každý parapet.

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

AGNES

AGNES

již od 1048 Kč
TANIFE

TANIFE

již od 1063 Kč
ALEXIS

ALEXIS

již od 960 Kč
BLAŽENA

BLAŽENA

již od 913 Kč
BJORK

BJORK

již od 1153 Kč
ELOIS

ELOIS

již od 960 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 2

KVĚTINOVÝ KOŠ 2

již od 1331 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 4

KVĚTINOVÝ KOŠ 4

již od 1299 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 9

KVĚTINOVÝ KOŠ 9

již od 1423 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 13

KVĚTINOVÝ KOŠ 13

již od 1497 Kč
BRIGITA

BRIGITA

již od 1119 Kč
SAN

SAN

již od 1085 Kč
COLOR

COLOR

již od 1046 Kč
HAPPY

HAPPY

již od 911 Kč
SPRING

SPRING

již od 1877 Kč
CANDY

CANDY

již od 990 Kč
MELI

MELI

již od 1108 Kč
LONGORIA

LONGORIA

již od 1015 Kč
GERBI

GERBI

již od 1045 Kč
KOLORKA

KOLORKA

již od 890 Kč
GONA

GONA

již od 1097 Kč
ADINA

ADINA

již od 960 Kč
POLIN

POLIN

již od 1097 Kč
SLUKY

SLUKY

již od 819 Kč
BAREVNÁ KYTICE KRISTIN

BAREVNÁ KYTICE KRISTIN

již od 1163 Kč
NINA

NINA

již od 1105 Kč
VĚNEC NA POHŘEB 9

VĚNEC NA POHŘEB 9

již od 3842 Kč
VĚNEC NA POHŘEB 10

VĚNEC NA POHŘEB 10

již od 3667 Kč
VĚNEC NA POHŘEB 12

VĚNEC NA POHŘEB 12

již od 3814 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé