Botanické tulipány

Botanické tulipány - vše, co potřebujete vědět

Zkoušeli jste někdy pěstovat botanické tulipány? A co přesně je vlastně dělá botanickými? Proč byste možná měli zvážit jejich pěstování? A mnoho dalších otázek spojených právě s tématem botanických tulipánů, na které si v dnešním článku zodpovíme.

 

Botanické tulipány versus hybridní tulipány

Rostliny, které najdeme běžně v přírodě, rostou zde přirozeně bez jakéhokoliv dalšího nutného zásahu člověka se jim daří. To ale neznamená, že jakmile se o ně člověk nestará, musí být takové rostliny nutně zajímavé nebo nudné. Naopak tyto rostliny nadále musí přitahovat opylovače, které lákají stejně jako člověka výrazné barvy a tvary. Botanické tulipány jsou proti hybridům méně výraznější a na pěstování opravdu nenáročné. Tyto tulipány mají svůj původ v podhorských oblastech Střední Asie a Turecka.

Botanické tulipány daly za vznik hybridům. Aneb jakmile lidé našli krásné rostliny ve volné přírodě, přirozeně s nimi začali experimentovat a šlechtit, aby získali ještě více vizuálně přitažlivější rostliny. Proto dnes máme na trhu nepřeberné množství hybridních tulipánů.

Výhody botanických tulipánů

A jaké jsou výhody botanických tulipánů? Nejen to, že jsou ve skutečnosti předky všech dnešních krásných tulipánů, ale mezi jejich nejvyzdvihovanější vlastnost patří zejména jejich odolnost. Díky jejich divokému původu si museli vyvinout určitou obranyschopnost přežít v ne vždy lehkých podmínkách. Proto je mnohem snadnější jejich pěstování a péče, například oproti hybridním tulipánům. Není to ani tak náročnou péči kterou bychom jim měli obětovat, jako spíše jejich přirozenými vlastnostmi. Jejich přesazování a následně další šlechtění je opravdu nenáročné, pokud například budete přesazovat botanické tulipány, můžete se těšit na stoprocentní výsledek v podobě plného záhonu tulipánů očekávaného tvaru, velikosti i barvy. Květy botanických tulipánů jsou sice menší, ale můžete se těšit na jejich celoroční produkci a pohodový růst. Co se týče výsadby hybridních tulipánů je vždy nutné počítat s určitou rezervou. Ne vždy musí mít tulipány přesnou barvu, velikost a tvar jako jejich předchůdci.

První jarní vlaštovky botanických tulipánů

Budeme upřímní, ne všechny botanické tulipány jsou vysoce atraktivní pro naše oči a v porovnání s hybridy mají ještě co dohánět. Ovšem existují zde i takové druhy, které doslova omráčí váš zrak! Mají tendenci mít nižší vzrůst a jsou trochu divočejšího charakteru, než klasické hybridy, ovšem jejich nepochybnou výhodou je doba květu, který je vůbec jeden z prvních jarních rostlin. Díky jejich původu jsou botanické tulipány zvyklé na nevyzpytatelné jarní počasí a tedy i podmínky pro růst, proto nevyžadují žádné velké rozmazlování už během začátku sezóny. Nezáleží ani na místě, kde je zasadíte, můžete je vysadit do truhlíků na balkoně, do květináčů na terase nebo klidně i na záhonku či ve skalce.

Široký výběr i u botanických tulipánů

V každé komunitě divokých rostlin existuje značné množství genetických variací, a není tomu jinak i u botanických tulipánů. To znamená, že i zde najdete jednotlivé kmeny s různě velkými, tvarovanými nebo barevnými květy. Všechny tyto jednotlivé kmeny následně získají jména, které je odlišují od ostatních kmenů. Například jeden z oblíbených tulipánů ve tvaru hvězdy je tulipán “Dasystemon Tarda”, který po otevření svých květů vytvoří doslova zlatavý koberec hvězdných květů.

Proč vysadit právě botanické tulipány?

Nastal čas, odpovědět na otázku proč vysadit botanické tulipány. Výše jsme uvedli hned několik výhod botanických tulipánů, ale přesto je dobré si to nakonec shrnout do několika základních bodů:

●       Vysoká odolnost vůči vnějším nepříznivým vlivům

●       Nízký vzrůst = vyšší odolnost proti vlivům počasí

●       Spolehlivost květenství

●       Rozmanitost barev květů

●       Široký výběr různých druhů

●       Snadný růst

●       Patří mezi první jarní vlaštovky

●       Přirozený vzhled

 

Ideálním časem, kdy vysadit botanické tulipány je podzim. Proto doporučujeme během léta začít plánovat, které botanické tulipány jsou pro vás ty pravé na podzim se vrhnout na jejich výsadbu, aby vás na jaře čekalo to nejpříjemnější překvapení.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

SVĚŽÍ TULIPÁNY

SVĚŽÍ TULIPÁNY

Neprodejné
TULIPÁNY 5

TULIPÁNY 5

Neprodejné
TULIPÁNY MIX
NEJ....

TULIPÁNY MIX

Neprodejné
TULIPÁNY 7

TULIPÁNY 7

Neprodejné
TULIPÁNY
Akce

TULIPÁNY

Neprodejné
KYTICE TULIPÁNŮ

KYTICE TULIPÁNŮ

Neprodejné
TULIPÁNY + FREZIE

TULIPÁNY + FREZIE

Neprodejné
ZINA

ZINA

Neprodejné

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba - 2. díl

Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba - 2. díl

5.12.2021

Jak využít stromy s červenými bobulemi - 2. díl

V prvním díle, který byl věnován stromům s červenými bobulemi jsme si představili hned několik zajímavých zástupců.  Prozradili jsme také, co je dobré si při výběru správného stromu pro vaši zahradu pohlídat a na co se při výběru soustředit a rozhodně nepodcenit. Každý strom s červenými bobulemi má své specifické vlastnosti, požadavky na pěstování a také různou dobu, kdy produkuje své nádherné červené plody. Navíc je také důležité si ujasnit, k čemu primárně váš strom plánujete vysadit a důvody se mohou lišit. V našem případě se jedná zejména o nádherné zimní a vánoční dekorace, které do vašeho interiéru vnesou ducha Vánoc a trochu pozitivních barev během pochmurných měsíců. Dalším využití může být například v kuchyni, nebo jako okrasný plot. V dnešním článku se podíváme na další adepty, které můžete zařadit do vaší letošní zimní výzdoby.

Číst celé
Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba -  1.díl

Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba - 1.díl

4.12.2021

Jak využít stromy s červenými bobulemi -  1.díl

Stromy s červenými bobulemi dodají vaší nejen zahradě, ale také interiéru živost i v těch nejchmurnějších měsících. Zároveň poskytnou důležitou potravu ptáčkům a dalším živočichům, kteří se během zimních měsíců ocitnou na vaší zahradě. Stromy s červenými bobulemi nám během podzimních a hlavně zimních měsíců dodají do našich domovů radostnou barvu, v době, kdy se většina přírody chýlí ke svému zazimování. Některé odrůdy však dodají akcent i v létě a mnoho z nich má krásné květy i na jaře.

Číst celé
Deset nejoblíbenějších květin a rostlin pro dokonalé Vánoce

Deset nejoblíbenějších květin a rostlin pro dokonalé Vánoce

30.11.2021

Které jsou nejblíbenější květiny pro letošní Vánoce

Chryzantémy a měsíčky jsou možná nejoblíbenějšími podzimními květinami, ale jakmile skončí jejich 15 minut podzimní slávy, je čas na sváteční atmosféru s některými zimními favority. V dnešním článku si představíme květiny a rostliny, které jsou ideální pro ozdobení vašeho domova v klasické červené a zelené paletě barev, ale abychom nezůstali pouze u tradičních barev, které sice miluje, ale nepřekvapí, připrapravili jsme pro vás i pár barevných překvapení.

Číst celé