Běžné podzimní alergie

Alergie na podzim

Možná se budete divit, ale jaro není jediným obdobím, které dokáže alergiky pěkně potrápit. Podzim si všichni idylicky představuje plný vůně skořice, šťavnatých jablek a vinné révy, který postupně přechází do dýňového šílenství. Stromy se začínají barvit do teplých barev a najednou se tu objeví celkem nečekaná věc v podobě podzimní alergie. Ano, čtete správně i podzim má svoje alergie, které patří mezi méně oblíbenou součást tohoto krásného období. Bylo zjištěno, že až 40 milionů američanů trpí sezónními alergiemi, což už je skutečně vysoké číslo. A to se bavíme pouze o jednom kontinentu! Pokud patříte do skupiny lidí, která doslova musí přetrpět období sezónních alergií, bylo by rozhodně užitečné znát i její spouštěče, abyste byli schopni se jim případně vyhnout. Nikdo z nás se přece nechce vystavovat nepříjemnému kašli, kýchání, oteklým očím a ucpanému nosu, tedy symptomy, které přirozeně doprovázejí sezónní alergie.

 

Hlavní otázkou zůstává - jaké jsou tedy rostliny, které způsobují sezónní podzimní alergie? Přesně odpoveď na tuto otázku naleznete v dnešním článku. Pyl je běžným spouštěčem sezónních alergií, který pochází z různých zdrojů v závislosti na ročním období. Na jaře se s ním nejčastěji setkáme ve formě kvetoucích a pučících stromů, které jsou obsypané nádhernými květy plnými pylu. V létě jsou naopak strašákem pro alergiky zejména trávy a na přelomu léta a podzimu se začíná pyl objevovat zejména v plevelů. Začátek a trvání každé této opylovací fáze do značné míry závisí na tom, kde se nacházíme, ovšem co se týče České republiky, většina sezónních alergických období začíná až na drobné výjimky stejně.

Podzimní rostliny způsobující sezónní alergii


Vyhnout se rostlinám způsobující sezónní podzimní alergie bude skutečně náročné, pokud budete chtít na procházku do přírody nebo parku. Ambrozie totiž roste téměř na každém kroku a patří mezi nejčastější spouštěče sezónní alergie. Pojďme se tedy na tuto konkrétní květinu, a pár dalších podívat trochu více z blízka.

 

Ambrozie

Je jedním z největších spouštěčů podzimních alergií a způsobuje až 75 procent problémů se sennou rýmou. Tuto divokou rostlinu najdete téměř všude. Podél silnic, chodníků, řek a na lesních cestách. Ambrozie si dokáže své stanoviště vytvořit téměř všude. Květy ambrozie jsou skutečně plodným producentem pylu. Chcete vědět jak moc? Zeleno-žluté květy na jedné rostlině ambrózie mohou produkovat až miliardu pylových zrn, přičemž některé z nich mohou cestovat až stovky kilometrů pomocí větru. Zlatobýl je bohužel někdy mylně obviňován ze způsobování alergie, která je ve skutečnosti vyvolaná právě rostlinou ambrózie, která nejen že kvete současně, ale zároveň vypadá velmi podobně.

 

Ambrozie je sice zodpovědná za nejvíce vyvolaných podzimních alergií, ovšem existuje ještě spoustu dalších rostlin, které značně přispívají podzimním alergickým reakcím. Mezi nejběžnější patří například:Šťovík menší

Šťovík menší je běžný vytrvalý plevel s výrazným trsem zelených listů ve tvaru šípu na jehož vzpřímených stoncích se objevují drobné červené nebo žluté květy které se tyčí blízko samotného vrcholu. Rostliny, které produkují žluté květy, tedy samčí květy jsou velkými producenty pylu. Šťovík, jak už můžete odhadnout, není vůbec náročný na výběr svého stanoviště, proto se velmi snadno stal běžným plevelem. Vyskytuje se téměř na celém světě a tedy i u nás v České republilce a to poměrně hojně od nížin až do horských poloh.

 

Šťovík kadeřavý

U šťovíku ještě zůstaneme! Štovík kadeřavý - jedná se o vytrvalý plevel který však v některých zahradách může být příležitostně pěstován také jako bylina. Jedná se o jednu z pěti nejrozšířenějších rostlin na světě a její původní stanoviště už nelze prakticky s jasnou přesností určit. Proto pokud se nacházíte v blízkosti šťovíku, může to být právě on, kdo vám způsobí nepříjemnou alergickou reakci. V České republice je hojně rozšířen všude od nížin až do samotných podhůří hor.

 

Merlík bílý

Merlík patří mezi známé plevely s výrazným prašným bílým povlakem. Má široké zubaté diamantové nebo trojúhelníkové listy, které jsou často přirovnávány svou podobou k blánovitým nohám hus. Listy se nacházejí poblíž vrcholu květních stonků a jsou spíše hladší a protáhlé. Naopak květy a lusky semen připomínají zelenobílé kuličky, které jsou zabaleny v hustých latách na špičkách hlavních stonků a větví.

 

Laskavec ohnutý

Jednoletý plevel s listy ve tvaru diamantu, které jsou střídavě uspořádány podél vysokého stonku. Malé zelené květy jsou hustě zabaleny do špičatých květinových shluků v horní části rostliny s menštími hroty. Laskavec navíc patří mezi jedlé rostliny, ovšem je vhodný pouze před květem. Nejlépe uděláte, když si laskavec přidáte do salátu, společně s další listovou zeleninou, ovšem pouze za předpokladu, že u vás nevyvolá alergickou reakci.

 

A co vy a sezónní alergie? Je u vás období podzimu spojováno se sezónními alergiemi, nebo vás naštěstí tyto alergické starosti netrápí? Jediné co můžeme doporučit je vyhnout se velkým otevřeným loukám, na kterých vás může zastihnout prudký vítr, kterým je pyl nejčastěji přenášen. I tak ale věříme, že i touhle podzimní alergickou sezónou zvládnete projít s co nejmenší újmou a v zimním období vás už žádný pyl trápit nebude. To nás naopak všechny bude trápit vlezlý mráz, který útočí už opravdu na všechny.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

již od 1117 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 2

KVĚTINOVÝ KOŠ 2

již od 1023 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 3

KVĚTINOVÝ KOŠ 3

již od 1045 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 4

KVĚTINOVÝ KOŠ 4

již od 1056 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 6

KVĚTINOVÝ KOŠ 6

již od 1183 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 7

KVĚTINOVÝ KOŠ 7

již od 1139 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 8

KVĚTINOVÝ KOŠ 8

již od 1062 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 9

KVĚTINOVÝ KOŠ 9

již od 1084 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 11

KVĚTINOVÝ KOŠ 11

již od 1062 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 12

KVĚTINOVÝ KOŠ 12

již od 1205 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 13

KVĚTINOVÝ KOŠ 13

již od 1183 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 20

KVĚTINOVÝ KOŠ 20

Neprodejné

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Jedenáct podzimních květin pro dokonalou podzimní atmosféru

Jedenáct podzimních květin pro dokonalou podzimní atmosféru

27.10.2021

Květiny pro krásnou podzimní atmosféru

S podzimem mnoho lidí získává pocit, že sezóna krásných, barevných květin je pryč. Nicméně to, že nám teploty začínají pomalu klesat ještě nutně neznamená, že je krásným květinám konec. Naopak i takový podzim má rozhodně co nabídnout. Barevné podzimní kombinace nabízí širokou škálu nádherných barev, které dokážou přinést teplo do každé domácnosti a rozzářit tak pochmurné dny našich nejbližších. Podzim je naopak skvělým obdobím a také důvodem, proč byste měli darovat kytici plnou zářivých květin. Květiny můžete darovat vašim blízkým tradičním způsobem nebo naopak zvolit v naší společnosti stále poněkud netradiční způsob, kterým je zaslání květin pomocí květinového kurýra. Pojďte se společně s námi podívat na druhy, které patří mezi podzimní oblíbence. Inspirace není nikdy dost a možná v dnešní dávce květin najdete druhy, o kterých jste doposud neslyšeli nebo vás nenapadlo se na ně zaměnit.

Číst celé
Nejčastější důvody, proč se u vás květinám nedaří

Nejčastější důvody, proč se u vás květinám nedaří

25.10.2021

Proč se vašim květinám doma nedaří

 

Který pěstitel si tuto otázku už někdy nepoložil? Ačkoliv si pořídíte rostliny v krásném, rozkvetlém stavu, kdy vypadají zdravě a svěže, rozhodně nepočítáte s tím, že by se jim u vás nelíbilo. Ovšem i tento počáteční stav se může během chvilky změnit a stane se, že vaše pokojovky začnou zničeho nic umírat i přes vaše přesvědčení, že jim poskytuje tu nejlepší péči. Nejčastěji se tak děje u pěstitelů nováčků, kteří se s květinami spíše seznamují, a proto není divu, že nováčci v oboru jsou často zmatení, proč jejich rostlina odešla.

Dobrou zprávou ale je, že rostliny opravdu neumírají jen tak bez důvodu. Pokojové rostliny jsou ve skutečnosti poměrně předvídatelné v závislosti na jejich druhu a drtivá většina rostlinných obětí je způsobena stejnými faktory. My vám dnes prozradíme nejčastější důvody, proč pokojové rostliny umírají a možná právě díky tomuto článku, objevíte zakopaného psa i ve vašem případě. Pojďte společně s námi odhalit tajemství spojené s umíráním vašich pokojovek.

Číst celé
Dýňové variace, najděte tu nejlepší pro vaši večeři

Dýňové variace, najděte tu nejlepší pro vaši večeři

24.10.2021

Tipy na vaření s dýní

Ať už se o dýně zajímáte nebo ne, alespoň tušíte, že existuje více dýňových druhů, přičemž některé z nich jsou vhodnější volbou pro dekorace, zatímco na jiných si můžete klidně pochutnat k večeři. Všichni z nás jistě známe obří dýně, které následně putovaly do neoblíbených školních kompotů, kterým jsme se ve výsledku raději vyhýbali, než že bychom se na ně těšili. Ovšem s rostoucí popularitou farmářských trhů a drobným zemědělstvím se nám otevřela široká škála dýňových odrůd, které se pěstují výhradně ke konzumaci. Pojďte se společně s námi v dnešním článku inspirovat různými odrůdami dýní, které jsou vhodné ke zpracování ve vaší kuchyni.

Číst celé