Šest řezaných květin, které vám vydrží ve váze skutečně dlouho

Které květiny vám vydrží ve váze skutečně dlouho

Dokážete si jen vybavit tu radost a vzrušení kdykoliv, kdy dostanete kytici nádherně čerstvých, řezaných květin? Poté nastává ten smutnější moment, kdy květiny začínají vadnout a nekontrolovatelně rychle usychat? To je bohužel úděl řezaných květin, kdy jsou nádherné, svěží a plné života pouze tak krátkou dobu,než začnou uvadat. Možná právě díky tomu si vážíme jejich jedinečné, nenahraditelné krásy a exkluzivity, která z nich doslova srší na všechny kola. Běžná životnost řezaných květin se pohybuje v průměru kolem týdne, u některých druhů dokonce i méně, u jiných naopak více. A přesně na květiny, které jsou schopné vydržet ve váze déle se dneska zaměříme, abyste si jejich krásu mohli užívat i déle, než je běžné. Pokud vás zajímá, o které druhy konkrétně jde, pojďte se společně s námi podívat na jejich seznam a zjistit které to jsou.

 

Lilie

Tradiční lilie přicházejí hned v několika velikostech a barvách. Navíc díky své oblíbenosti jsou dostupné během celého roku a proto si jich můžeme užívat skutečně dosyta. Právě lilie patří mezi řezané květiny, které vydrží déle. Jejich průměrná životnost, kdy jsou lilie svěží a čerstvé je průměrně delší než týden. Nejlepší volbou je vybrat stonky s pevnými pupeny a květy, jelikož obvykle trvá několik dní, než se plně otevřou. Můžete tak alespoň sledovat celou jejich cestu od pupenu a k samotným květům.

 

Tropické rostliny

Mezi řezané květiny, které vydrží déle patří také birds o paradise, orchideje cymbidium nebo například toulitka. Tyto původem tropické květiny jsou zvyklé na drsnější podnebí a dokonce až na extrémní podmínky v podobě vysokých teplot, proto je jejich povaha mnohem odojnější, než jak jsme například zvyklí u tradičních řezaných květin. Pro léto jsou tedy skvělou volbou do vaší vázy, jelikož je žádné horké teploty nezničí. Při výběru pouze dbejte na jejich kvalitu a vyhněte se květinám, které mají na okvětních lístcích černé okraje, tyto rostliny nebudou stoprocentní známkou čerstvosti.

 

Chryzantémy

Chryzantémy jsou považovány za vytrvalé květiny, kterým se daří v mnoha ročních obdobích. Je to jedna z nejoblíbenějších květin, která se často objevuje vysoko na žebříčcích top nejprodávanějších květin. Není divu, jedná se o nádherné květy připomínající sedmikrásky, které navíc přicházejí ve velké řadě barev. Náš tip pro vás, aby vaše chryzantémy vydržely ještě o něco déle: Vložte vaši kytici chryzantém do teplé vody, díky čemuž vydrží déle, než je standard. Dejte si ale pozor na to, aby teplota vody nebyla příliš horká, ale skutečně jenom teplá!

 

Alstromérie

Do seznamu květin, které vám budou dělat radost ve váze skutečně dlouho patří také velmi univerzální a oblíbená alstromérie. Jedná se o krásnou, méně tradiční řezanou květinou, kterou můžete sehnat také v široké škále barev. Jediné co je nutné si u alstromérie pohlídat je dostatečný přísun vody a pravidelně tak kontrolovat vodu ve váze. Dobrou prevencí proti rychlejšímu vadnutí je také odstranění květů, které už ztratili svou barvu a vybledly. Při správné péči mohou tyto řezané květiny vydržet až neuvěřitelné 2 týdny!

 

Karafiáty

Karafiáty jsou druhou z nejpopulárnějších, komerčně pěstovaných, květin na světě. Navíc se jedná o květiny, které jsou ideální pro jakoukoliv příležitost. Mimo všechny jejich superlativa jsou to květy, které ve váze vydrží dlouho, nejčastěji kolem dvou týdnů. U některých druhů a správné péče můžete dosáhnout dokonce třítýdenních rekordů. Karafiáty navíc nabízí širokou škálu různorodých květů, od tradičních až po načechrané nebo dvoubarevné kombinace.

 

Jiřiny

Jiřiny jsou zejména v Evropských zemích skutečně oblíbené zahradní květiny a přicházejí stejně tak v široké škále barev a velikostí. Existují jiřiny, jejichž hlavy připomínají roztomilé, načechrané polštářky, kulovité, dekorativní, kaktusové a mnoho dalších druhů, ze kterých si vybere skutečně každý! Stejně jako zbytek ze seznamu i jiřiny se mohou pyšnit svou exkluzivní výdrží, co se řezaných květin týče. Náš tip, jak můžete životnost jiřin ještě doladit k naprosté dokonalosti, je odstranění listů, které se nachází pod hladinou vody. Díky tomu zabráníte nechtěným plísním a bakteriím. Jiřiny navíc milují studenou vodu, proto je dobré ji měnit každý den za čerstvou ať vydrží dělat parádu co nejdéle!

 

Obecné tipy pro péči o řezané květiny


·         Udržujte vaše řezané květiny mimo přímé sluneční světlo. Teplo a světlo mlže vysušit okvětní lístky a urychlit tak proces vadnutí.

·         Ujistěte se, že voda ve váze je čistá. Pokud v ní zahlédnete plavat jakékoliv nečistoty, vyměňte ji za novou, nebo ještě lépe celou vázu vymyjte a vyčistěte. Bakterie a plísně, které se hromadí ve váze rapidně zrychlují proces vadnutí květin.

·         Pokud mají řezané květiny listy, odstraňte všechny, které by se dostaly pod vodu. Listy pod vodou velmi rychle hnijí, což znovu urychluje vadnutí květin.

·        Okvětní lístky a květy řezaných kytic občas osvěžte rozprašovačem s čistou vodou. Budou vypadat mnohem víc svěže a plné života!

·         Povadlé nebo suché květiny odstraňte z vázy aby nedělaly neplechu těm, které jsou stále svěží.

 

Doufáme, že vám nás dnešní praktický článek pomůže s výběrem květin přesně podle vašich představ! Využijte benefitů květin, jejichž životnost je v porovnání s ostatními nákladově efektivnější a užijte si jejich krásu dosyta!

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ADEL

ADEL

již od 995 Kč
ALANIS

ALANIS

již od 1084 Kč
ANASTÁZIE

ANASTÁZIE

již od 901 Kč
ANDREA

ANDREA

již od 1071 Kč
TANIFE

TANIFE

již od 1063 Kč
ANITA

ANITA

již od 1018 Kč
ANTONIE

ANTONIE

již od 1015 Kč
ARIANA

ARIANA

již od 1123 Kč
ALICE

ALICE

již od 1079 Kč
ANGELINA

ANGELINA

již od 1062 Kč
DANA

DANA

již od 995 Kč
DANUŠE

DANUŠE

již od 1176 Kč
GABRIELA

GABRIELA

již od 1119 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 3

KVĚTINOVÝ KOŠ 3

již od 1379 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 5

KVĚTINOVÝ KOŠ 5

již od 1555 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 7

KVĚTINOVÝ KOŠ 7

již od 1575 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 12

KVĚTINOVÝ KOŠ 12

již od 1631 Kč
HELENA

HELENA

již od 1038 Kč
ANABELA

ANABELA

již od 1176 Kč
ALEX

ALEX

již od 1176 Kč
ANGELIKA

ANGELIKA

již od 1064 Kč
KVĚTINOVÝ KOŠ 20

KVĚTINOVÝ KOŠ 20

již od 1491 Kč
DOMINIKA

DOMINIKA

již od 1221 Kč
KARMELITA

KARMELITA

již od 977 Kč
RITA

RITA

již od 979 Kč
EXOTIKA

EXOTIKA

již od 1110 Kč
ANDREA SET 1

ANDREA SET 1

již od 1860 Kč
SAN

SAN

již od 1085 Kč
COLOR

COLOR

již od 1046 Kč
SUUNDY

SUUNDY

již od 1162 Kč
LILI

LILI

již od 1071 Kč
LILIN

LILIN

již od 1126 Kč
ANIFE

ANIFE

již od 1105 Kč
DULY

DULY

již od 1013 Kč
KAMILA

KAMILA

již od 1071 Kč
BRENDA

BRENDA

již od 1041 Kč
MELI

MELI

již od 1108 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Gardénie, rady a tipy na pěstování

Gardénie, rady a tipy na pěstování

2.3.2022

Vše o gardéniích 

Rostliny gardénie mají nádherné, voňavé bílé květy, které jsou symbolem důvěry a jasnosti, což z nich dělá nádherný doplněk to každé zahrady nebo domácnosti. Na výběr máte zároveň spoustu odrůd, takže si jistě najdete přesně tu, která vás osloví. Pokud vezmete na milost několik našich tipů a rad je péče o tyto jedinečné květy skutečně hračka a to obzvlášť v létě. V dnešním článku se podíváme na správnou péči o gardénie a to včetně jejich přirozených potřeb a podmínek pro život jako je slunce, voda, teplota a další základní péče a byli připraveni skutečně na všechno. Zahrnuli jste také různé druhy gardénií, abyste si vybrali přesně tu, která je vašemu srdci nejbližší. Jako bonus jsme odpověděli na nejčastější kladené otázky, které nám ve spojení s gardéniemi chodí. Proto se pořádně usaďte, uvařte si kávu a ponořte se společně s námi do světa gardénií.

Číst celé
Dvacet nejromantičtějších květin

Dvacet nejromantičtějších květin

28.2.2022

Jaké jsou nejromantičtější květiny

Hledáte romantickou květinu, kterou byste mohli darovat milované osobě? Existuje mnoho druhů květin, které znamenají lásku, ovšem tou nejikoničtější zůstává i nadále červená růže. Pokud však hledáte něco jedinečnějšího a výjimečnějšího, můžete si vybrat z řady nádherných možností, jako jsou tulipány, pivoňky a gardénie. Sestavili jsme seznam 20 nejromantičtějších květin, jejich symboliky a tipů, které vám pomohou přizpůsobit vzhled a význam vašeho květinového aranžmá. 

 

Číst celé
Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

Obyčejná bylina, která může přivést včely na vaši zahradu

22.2.2022

Které bylinky milují včely

Na rozdíl od petržele, šalvěje, rozmarýnu a tymiánu se divoké majoráce ani zdaleka nedostává takovému obdivu. Oproti většině bylinek má však jednu zásadní výhodu navíc. Lidé ji nejčastěji znají pod jejím hojně používaným a alternativním názvem oregáno, což je také její vědecký název - origanum vulgare. Je velmi důležitým prvkem italské kuchyně a můžeme ji najít po celé Evropě. Ještě důležitější je však to, že je jednou z nejlepších bylinek, které na zahradu lákají včely, motýly a další opylovače!

Číst celé