Šest řezaných květin, které vám vydrží ve váze skutečně dlouho

Které květiny vám vydrží ve váze skutečně dlouho

Dokážete si jen vybavit tu radost a vzrušení kdykoliv, kdy dostanete kytici nádherně čerstvých, řezaných květin? Poté nastává ten smutnější moment, kdy květiny začínají vadnout a nekontrolovatelně rychle usychat? To je bohužel úděl řezaných květin, kdy jsou nádherné, svěží a plné života pouze tak krátkou dobu,než začnou uvadat. Možná právě díky tomu si vážíme jejich jedinečné, nenahraditelné krásy a exkluzivity, která z nich doslova srší na všechny kola. Běžná životnost řezaných květin se pohybuje v průměru kolem týdne, u některých druhů dokonce i méně, u jiných naopak více. A přesně na květiny, které jsou schopné vydržet ve váze déle se dneska zaměříme, abyste si jejich krásu mohli užívat i déle, než je běžné. Pokud vás zajímá, o které druhy konkrétně jde, pojďte se společně s námi podívat na jejich seznam a zjistit které to jsou.

 

Lilie

Tradiční lilie přicházejí hned v několika velikostech a barvách. Navíc díky své oblíbenosti jsou dostupné během celého roku a proto si jich můžeme užívat skutečně dosyta. Právě lilie patří mezi řezané květiny, které vydrží déle. Jejich průměrná životnost, kdy jsou lilie svěží a čerstvé je průměrně delší než týden. Nejlepší volbou je vybrat stonky s pevnými pupeny a květy, jelikož obvykle trvá několik dní, než se plně otevřou. Můžete tak alespoň sledovat celou jejich cestu od pupenu a k samotným květům.

 

Tropické rostliny

Mezi řezané květiny, které vydrží déle patří také birds o paradise, orchideje cymbidium nebo například toulitka. Tyto původem tropické květiny jsou zvyklé na drsnější podnebí a dokonce až na extrémní podmínky v podobě vysokých teplot, proto je jejich povaha mnohem odojnější, než jak jsme například zvyklí u tradičních řezaných květin. Pro léto jsou tedy skvělou volbou do vaší vázy, jelikož je žádné horké teploty nezničí. Při výběru pouze dbejte na jejich kvalitu a vyhněte se květinám, které mají na okvětních lístcích černé okraje, tyto rostliny nebudou stoprocentní známkou čerstvosti.

 

Chryzantémy

Chryzantémy jsou považovány za vytrvalé květiny, kterým se daří v mnoha ročních obdobích. Je to jedna z nejoblíbenějších květin, která se často objevuje vysoko na žebříčcích top nejprodávanějších květin. Není divu, jedná se o nádherné květy připomínající sedmikrásky, které navíc přicházejí ve velké řadě barev. Náš tip pro vás, aby vaše chryzantémy vydržely ještě o něco déle: Vložte vaši kytici chryzantém do teplé vody, díky čemuž vydrží déle, než je standard. Dejte si ale pozor na to, aby teplota vody nebyla příliš horká, ale skutečně jenom teplá!

 

Alstromérie

Do seznamu květin, které vám budou dělat radost ve váze skutečně dlouho patří také velmi univerzální a oblíbená alstromérie. Jedná se o krásnou, méně tradiční řezanou květinou, kterou můžete sehnat také v široké škále barev. Jediné co je nutné si u alstromérie pohlídat je dostatečný přísun vody a pravidelně tak kontrolovat vodu ve váze. Dobrou prevencí proti rychlejšímu vadnutí je také odstranění květů, které už ztratili svou barvu a vybledly. Při správné péči mohou tyto řezané květiny vydržet až neuvěřitelné 2 týdny!

 

Karafiáty

Karafiáty jsou druhou z nejpopulárnějších, komerčně pěstovaných, květin na světě. Navíc se jedná o květiny, které jsou ideální pro jakoukoliv příležitost. Mimo všechny jejich superlativa jsou to květy, které ve váze vydrží dlouho, nejčastěji kolem dvou týdnů. U některých druhů a správné péče můžete dosáhnout dokonce třítýdenních rekordů. Karafiáty navíc nabízí širokou škálu různorodých květů, od tradičních až po načechrané nebo dvoubarevné kombinace.

 

Jiřiny

Jiřiny jsou zejména v Evropských zemích skutečně oblíbené zahradní květiny a přicházejí stejně tak v široké škále barev a velikostí. Existují jiřiny, jejichž hlavy připomínají roztomilé, načechrané polštářky, kulovité, dekorativní, kaktusové a mnoho dalších druhů, ze kterých si vybere skutečně každý! Stejně jako zbytek ze seznamu i jiřiny se mohou pyšnit svou exkluzivní výdrží, co se řezaných květin týče. Náš tip, jak můžete životnost jiřin ještě doladit k naprosté dokonalosti, je odstranění listů, které se nachází pod hladinou vody. Díky tomu zabráníte nechtěným plísním a bakteriím. Jiřiny navíc milují studenou vodu, proto je dobré ji měnit každý den za čerstvou ať vydrží dělat parádu co nejdéle!

 

Obecné tipy pro péči o řezané květiny


·         Udržujte vaše řezané květiny mimo přímé sluneční světlo. Teplo a světlo mlže vysušit okvětní lístky a urychlit tak proces vadnutí.

·         Ujistěte se, že voda ve váze je čistá. Pokud v ní zahlédnete plavat jakékoliv nečistoty, vyměňte ji za novou, nebo ještě lépe celou vázu vymyjte a vyčistěte. Bakterie a plísně, které se hromadí ve váze rapidně zrychlují proces vadnutí květin.

·         Pokud mají řezané květiny listy, odstraňte všechny, které by se dostaly pod vodu. Listy pod vodou velmi rychle hnijí, což znovu urychluje vadnutí květin.

·        Okvětní lístky a květy řezaných kytic občas osvěžte rozprašovačem s čistou vodou. Budou vypadat mnohem víc svěže a plné života!

·         Povadlé nebo suché květiny odstraňte z vázy aby nedělaly neplechu těm, které jsou stále svěží.

 

Doufáme, že vám nás dnešní praktický článek pomůže s výběrem květin přesně podle vašich představ! Využijte benefitů květin, jejichž životnost je v porovnání s ostatními nákladově efektivnější a užijte si jejich krásu dosyta!

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ADEL

ADEL

již od 935 Kč
ANASTÁZIE

ANASTÁZIE

již od 847 Kč
ANDREA

ANDREA

již od 908 Kč
ANTONIE

ANTONIE

již od 875 Kč
ARIANA

ARIANA

již od 946 Kč
DANA

DANA

již od 935 Kč
GABRIELA

GABRIELA

již od 880 Kč
ANABELA

ANABELA

již od 963 Kč
ALEX

ALEX

již od 1007 Kč
ANGELIKA

ANGELIKA

již od 941 Kč
ZUZANA

ZUZANA

již od 979 Kč
RITA

RITA

již od 836 Kč
EXOTIKA

EXOTIKA

již od 924 Kč
KRÁLOVSKÉ LILIE

KRÁLOVSKÉ LILIE

již od 935 Kč
LILI

LILI

již od 908 Kč
LILIN

LILIN

již od 1007 Kč
DULY

DULY

již od 930 Kč
KAMILA

KAMILA

již od 908 Kč
BRENDA

BRENDA

již od 919 Kč
DAFNE

DAFNE

již od 820 Kč
OLI

OLI

již od 908 Kč
LONGORIA

LONGORIA

již od 875 Kč
KING

KING

již od 935 Kč
ANA

ANA

již od 875 Kč
EMA

EMA

již od 820 Kč
BIBIANA

BIBIANA

již od 1007 Kč
KLÍVIE

KLÍVIE

již od 908 Kč
SANTANA

SANTANA

již od 875 Kč
PIPA

PIPA

již od 1007 Kč
HANNAH

HANNAH

již od 880 Kč
ESTER

ESTER

již od 880 Kč
RACHELS

RACHELS

již od 930 Kč
KYTICE ROZA + PLYŠOVÝ MEDVĚD

KYTICE ROZA + PLYŠOVÝ MEDVĚD

již od 1336 Kč
KYTICE ROZA + MERCI 250 g

KYTICE ROZA + MERCI 250 g

již od 1138 Kč
KYTICE ROZA + MILKA 110 g

KYTICE ROZA + MILKA 110 g

již od 1116 Kč
KYTICE ROZA + RAFFAELLO 150 g

KYTICE ROZA + RAFFAELLO 150 g

již od 1149 Kč
KYTICE ROZA + TOFFIFEE 125 g

KYTICE ROZA + TOFFIFEE 125 g

již od 1028 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Zajímavosti ze světa květin

Přesazování vánočních kaktusů: Jak a kdy přesazovat vánoční kaktus

Přesazování vánočních kaktusů: Jak a kdy přesazovat vánoční kaktus

8.12.2021

Jak a kdy přesazovat vánoční kaktus

 

Vánoční kaktus svým původem pochází z tropických lokalit a proto zcela přirozeně preferuje místa s vyšší vlhkostí, na rozdíl od svých standardních kaktusových kolegů, kteří naopak vyžadují teplé, suché klima. Vánoční kaktus kvete v zimě a jeho květy mají v závislosti na odrůdě odstíny červené, levandulové, růžové, fialové, bílé, broskvové, krémové a oranžové. Tyto plodné kaktusy je však třeba přesazovat, což mnoho lidí může vystrašit nebo dokonce i odradit. Přesazování vánočních kaktusů však není vůbec složité, klíčové je pouze vědět, kdy a jak vánoční kaktus přesadit. Právě tyto základní informace si prozradíme v dnešním článku.

Číst celé
Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba - 2. díl

Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba - 2. díl

5.12.2021

Jak využít stromy s červenými bobulemi - 2. díl

V prvním díle, který byl věnován stromům s červenými bobulemi jsme si představili hned několik zajímavých zástupců.  Prozradili jsme také, co je dobré si při výběru správného stromu pro vaši zahradu pohlídat a na co se při výběru soustředit a rozhodně nepodcenit. Každý strom s červenými bobulemi má své specifické vlastnosti, požadavky na pěstování a také různou dobu, kdy produkuje své nádherné červené plody. Navíc je také důležité si ujasnit, k čemu primárně váš strom plánujete vysadit a důvody se mohou lišit. V našem případě se jedná zejména o nádherné zimní a vánoční dekorace, které do vašeho interiéru vnesou ducha Vánoc a trochu pozitivních barev během pochmurných měsíců. Dalším využití může být například v kuchyni, nebo jako okrasný plot. V dnešním článku se podíváme na další adepty, které můžete zařadit do vaší letošní zimní výzdoby.

Číst celé
Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba -  1.díl

Stromy s červenými bobulemi, ideální vánoční výzdoba - 1.díl

4.12.2021

Jak využít stromy s červenými bobulemi -  1.díl

Stromy s červenými bobulemi dodají vaší nejen zahradě, ale také interiéru živost i v těch nejchmurnějších měsících. Zároveň poskytnou důležitou potravu ptáčkům a dalším živočichům, kteří se během zimních měsíců ocitnou na vaší zahradě. Stromy s červenými bobulemi nám během podzimních a hlavně zimních měsíců dodají do našich domovů radostnou barvu, v době, kdy se většina přírody chýlí ke svému zazimování. Některé odrůdy však dodají akcent i v létě a mnoho z nich má krásné květy i na jaře.

Číst celé