Správná péče o orchidej

Tipy pro záchranu rostlin: Jak přinést orchidej zpět k životu

Všichni vám tvrdili, že orchidej je jedna z nejméně náročných květin na údržbu, o které pomalu ani nevíte? Ano, to je pravda, ale i přes tyto skvělé vlastnosti se čas od času stane, že vaše orchidej zkrátka není v kondici a nevypadá úplně tak, jak jste si možná představovali. Ovšem i přes tyto patálie je důležité si uvědomit, že vždycky existuje způsob jak orchidej zachránit, nebo se o to minimálně pokusit, než bude úplně pozdě. V dnešním článku si představíme několik tipů a rad, jak zachránit vaši orchidej, aby vypadala vždy tak, jak jste ji pořizovali. Nevěříte? Pojďte se s námi přesvědčit.

 

Udělejte důkladný průzkum

Před samotným zahájením záchrany orchideje, je dobré zkontrolovat každičké místo, od stonků až po samotné okvětní lístky a zjistit, co je zasaženo nejvíce. V závislosti na konkrétním typu a druhu orchideje by mohla samovolně obnovovat listy po vykvetení. Tento proces není nutné brát tragicky, naopak se jedná o naprosto přirozenou výměnu a neznamená to, že by orchidej měla nějaké potíže nebo byla něčím napadená. Mimo to, pokud máte orchidej delší dobu a stane se vám, že jednu sezonu nevykvete, nepanikařte. Pokud má orchidej svůj stonek stále zelený, znamená to pro vás dobrou zprávu. Kytka je naživu a neumírá! Důležitá je také kontrola kořenů. Pokud jsou hnědé a kašovité, rostlina již nebude schopna absorbovat vodu a přinášet dostatek živin pro rostlinu, to znamená jediné, už ji nelze zachránit.

Hledání příčiny

Každá záchrana rostliny začíná určením příčiny problému. Pokud vaše orchidej nekvete, dost možná potřebuje přesadit do většího květináče, nebo do nové hlíny. Může to ale také znamenat, že květina trpí nedostatkem světla a nebo dokonce špatnou zálivkou, kde existují dvě možnosti. Buďto rostlina trpí nadmírou zálivky, což může způsobovat právě hnití kořenů. Nebo naopak rostlina trpí nedostatkem vody, což může naopak způsobit uschnutí květů, listů a následně celé rostliny. Pokud se vám stane, že pupeny rostliny opadnou ještě dříve, než se jim vůbec podaří vyrůst, bude s největší pravděpodobností problém s umístěním rostliny. Zároveň se také květinám nedaří v blízkosti ovoce, jelikož určité druhy do ovzduší vypouští látky, které negativně působí na květiny. Nejspíše nemusíme zmiňovat, že cigaretový kouř květinám taktéž nesvědčí. Pokud spozorujete na rostlině skvrny, změnu barvy nebo drobné puchýřky, může to být způsobeno škůdci. U takového problému je už nutné sáhnout po vhodném pesticidu, nebo se poučit a rostlinu častěji prořezávat.

Faktory prostředí

Pokud chcete, aby vaše orchidej prosperovala a zároveň chce zajistit hladký průběh záchrany rostliny, musíte jí zajistit ideální prostředí pro život. Většina orchidejí miluje dostatek nepřímého slunečního světla a vysokou úroveň vlhkostí. Substrát, ve které je orchidej zasazena by měl být ideálně speciální směsí pro orchideje, která je složena především z běžné hlíny a drobných podobných materiálů, které mají vysokou absorční schopnost podobně jako hlína.

Období klidu

Sejně jako lidé, i rostliny potřebují občas odpočinek. Proto I orchideje každý rok mají klidovou fázi. Co se týče stále zelených orchidejí, pro ně toto období znamená udržování listů a nevytváření nových. U opadavých orchidejí nastává období kdy shodí všechny své listy a po určitou dobu neplodí další. Mnohé může tato fáze vylekat, ovšem není se čeho bát, pokud stonek zůstal i nadále zelený, květina prochází právě obdobím klidu po němž se znovu můžete těšit na další růst.

 

Pokud se o vaši orchidej staráte poctivě a správně ode dne, co jste ji dostali nebo co jste si ji pořídili, pravděpodobně naše rady potřebovat nebudete. Ovšem jednou za čas se i poctivému pěstiteli může přihodit nemilá věc, spojená s nechtěných usycháním, hnilobou nebo nečekaných škůdců. Pro tyto případy už vždy budete vědět, jak postupovat a jak vaši milovanou orchidej zachránit.

From our offer

AGNES

AGNES

from 43.06 $
ALANIS

ALANIS

from 42.56 $
ALENA

ALENA

from 42.30 $
AMALIE

AMALIE

from 42.30 $
ANDREA

ANDREA

from 41.80 $
TANIFE

TANIFE

from 43.57 $
ANITA

ANITA

from 44.07 $
ANNA

ANNA

from 44.33 $
ANTONIE

ANTONIE

from 40.28 $
APOLENA

APOLENA

from 45.34 $
ADRIANA

ADRIANA

from 44.33 $
ARIANA

ARIANA

from 43.57 $
BARBARA

BARBARA

from 42.30 $
BARBORA

BARBORA

from 44.07 $
BEÁTA

BEÁTA

from 43.82 $
ALEXANDRA

ALEXANDRA

from 43.32 $
ALICE

ALICE

from 43.06 $
ALSTROMERIE

ALSTROMERIE

from 41.54 $
ANGELINA

ANGELINA

from 42.30 $
BJORK

BJORK

from 45.34 $
CLEOPATRA

CLEOPATRA

from 44.07 $
DANUŠE

DANUŠE

from 46.35 $
DENISA

DENISA

from 44.83 $
DITA

DITA

from 46.35 $
DONA

DONA

from 44.07 $
ELENA

ELENA

from 44.33 $
ELISN

ELISN

from 43.06 $
EMANUELA

EMANUELA

from 41.54 $
GABRIELA

GABRIELA

from 40.53 $
GISEL

GISEL

from 45.34 $
KVĚTINOVÝ KOŠ 1

KVĚTINOVÝ KOŠ 1

from 51.42 $
KVĚTINOVÝ KOŠ 2

KVĚTINOVÝ KOŠ 2

from 47.11 $
KVĚTINOVÝ KOŠ 3

KVĚTINOVÝ KOŠ 3

from 48.13 $
KVĚTINOVÝ KOŠ 4

KVĚTINOVÝ KOŠ 4

from 48.63 $
KVĚTINOVÝ KOŠ 6

KVĚTINOVÝ KOŠ 6

from 54.46 $
KVĚTINOVÝ KOŠ 7

KVĚTINOVÝ KOŠ 7

from 52.43 $
KVĚTINOVÝ KOŠ 8

KVĚTINOVÝ KOŠ 8

from 48.89 $

You might also be interested in

ARTICLE_PAGE_ARTICLES_TEXT